Android 6.0 Doze moduna ince ayar!

Android 6.0 ile gelen belki de en önemli yenilik, bu minik uygulama ile çok daha kullanışlı olacak!

  • Ercan Uğurlu
Doze moduna ince ayar yapın

Android'in yeni sürümü Marshmallow, beraberinde yeni özellikleri de getirdi. Bunlardan biri kuşkusuz Doze özelliği. Pil ömründen çokça şikayetçi olduğumuz günümüzde, Android'li cep telefonu kullanıcılarına adeta ilaç gibi gelen Doze modu, cep telefonunun batarya süresini uzatmaya yardımcı oluyor. Eğer telefonunuzu root'ladıysanız ise, çok daha fazlasını...

Doze modu, telefonunuz uykudayken, ekran kapalıyken ve şarj olmuyorken devreye giriyor arka planda çalışan uygulamaların tükettiği batarya miktarını minimuma indiriyor. Telefonunuz açıkken neredeyse uçak moduna yakın seviyede enerji tüketmesini sağlayan Doze modu, telefonunu root'layanlara ise birkaç kullanışlı ek özellik daha getiriyor.

XDA forumlarında yayınlanan Doze Settings Editor ile Doze aktivitelerine ince ayar yapabiliyorsunuz. Uygulama ile çeşitli profiller oluşturabiliyor ve buna göre enerji tüketim senaryoları hazırlayabiliyorsunuz.

Ancak unutmamanız gereken bir detay var; bu uygulamayı kullanmanız için telefonunuzu root'lamanız gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bir halta yaradığı yok bu doze' un. 3g de mesaj alıp göndermeyi engelliyor. Baştan aşağı arızalı ve hatalı bir uygulama. Neden adam gibi test etmeden çıkarırsınız ki şu sürümleri. Sanki sizin beta tester' ınız var.

@04 Kasım 2015 17:39 kardeş gayet stabil çalışan bir özellik sen neyin kafasını yaşıyorsun ? Nasıl çalıştığını bile bilmiyon daha. Eski gmd cihazımda sabaha kadar wi-fi açık yüzde 40 sarj gidiyordu(4.4). Yeni cihazım gm4G de ise sabaha kadar yüzde iki gidiyor wi-fi açıkken (mobil veride de durum aynı)??

Greenify kadar etkili oldugunu sanmiyorum henuz Doze modunun.

Greenify bu konuda işini kusursuz yapıyor artı güç butonunu kullanmaya gerek kalmadan ekran kitleme özelliğide harika htc one m8

Doze modunu nasil aktif edecegiz

@15 Ocak 2016 20:37 6.0 üzeri ise android kendisi sistemde gömülü olduğu için birşey yapmana gerek yok.

Marshmallow 6.0.1 yükledim ama doze modu yuklenmedı yardımcı olabilir misiniz

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play