Android 6.0, iOS 9'a karşı!

Google ve Apple'ın mobil işletim sistemlerinin son sürümlerini, en temel yönleriyle karşılaştırdık!

  • Zeynel A. Öztürk
Android 6.0 vs. iOS 9!

Google ve Apple'ın işletim sistemlerinin yeni sürümleri ortaya çıktığına göre onları tekrar karşılaştırmanın zamanı geldi. İki devin ekosistemleri arasında kararsız kaldıysanız, yazımızı okumaya devam edin.

Tasarım ve arayüz

Android 6 ve iOS 9, görsel anlamda büyük bir değişiklik getirmiyor. Google'ın Material Design'ı renkli, kalın ancak hoş görünümlü tasarımını koruyor. iOS ise biraz daha temiz ve şık. Hangisinin daha güzel göründüğünün kararını vermek, size ait bir iş.

Split View ve Slide Over işlevleriyle iOS 9'un tablette biraz daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün. Android ise büyük cihazlarda biraz "uzatılmış" gibi görünüyor.

Önemli farklar

Android, kişiselleştirme konusundaki liderliğini sürdürüyor. iOS uygulamaları uyarı merkezine araçlar yerleştirebiliyorlar, ancak giriş ekranınıza takvim eklemek istiyorsanız bunun için Android'li bir cihaza ihtiyacınız var. Bunun yanında alternatif bir launcher yükleyerek Android'in stok görünümünü değiştirme olanağına iOS'ta sahip değilsiniz.

Apple'ın varsayılan numara çevirici, SMS veya kişiler uygulamasını beğenmiyorsanız bunları değiştirme imkanınız bulunmuyor. Bu birçok iOS kullanıcısı için sorun değil, ancak daha fazla özgürlük için Android'i tercih etmelisiniz.

Apple'ın son zamanlarda gizliliğe giderek daha çok önem verdiğine değinmek gerekiyor. Örneğin Siri'nin depoladığı bilgiler Apple'a gönderilmiyor, ancak bu cihazlar arasında size özel bir deneyim sunmada bazı dezavantajlar doğurabiliyor.

Farklar ve benzerlikler

Android'in "parçalanma sorunu" halen devam ediyor. Nexus cihazlar hariç Android'in son sürümünü almak, hala sıkıntılı bir iş. iOS güncellemeleri ise daha hızlı ve daha basitler; üstelik eski cihazlara da sunuluyorlar. Bu yüzden Android tutkunlarının çoğu, Nexus'tan ayrılmıyor.

Benzerlikler

Android, bu sene iOS'u bazı alanlarda yakalarken aynısı, aksi yönde de gerçekleşti. Örneğin parmak izi tanıma ve yeni uygulama izinleri sistemi Android'e eklendi. Apple ise düşük güç modunu ve bir tür "geri dön" düğmesini işletim sistemine ilave etti.

Android, donanımsal şifrelemeyi bir standart olarak destekliyor ancak bu destek, cihaza göre değişiyor. Apple'ın bu işi daha önce yaptığını da atlamamak gerekiyor. İki işletim sisteminin uygulama geçiş ekranı bile birbirine oldukça benziyor. Ayarları hızla açıp kapamanızı sağlayan açılır-paneller, iki işletim sisteminde de mevcut.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Android her türlü bin basar iosa.

@04 Kasım 2015 08:16 sana gelen geçen basmış zaten bize pek gerek kalmadı :)

Her ikisini de kullanmış biri olarak diyorum ki: Özgürlük ve Tasarım olarak Android, Stabilite ve Güvenlik olarak İOS.

@04 Kasım 2015 08:18 android de stabil hatta saf android ios oranla daha hızlı açıyor uygulamaları.

Meterial Design dünyanın en güzel en şık tasarımıdır. Aksini iddia eden kör oğlu kördür. (İPhone 5S kullanıyorum Fanboylar ölsün.)

Nexus'u sadece android'in son sürümünü desteklediği için değil. Uygun fiyat performans ve gereksizlerden arındırılmış daha temiz ve kullanışlı arayüz.

"Android parçalanıyor" ne demek ya? Android cihazlar çeşit çeşittir. Her cihazın arayüzü, özellikleri farklıdır. Bazıları geç güncelleme alır bu da cihazdan cihaza değişir. Android böyle bir işletim sistemidir. Bu parçalanma değildir. Çeşitlilik ve farklılıktır. Android'in İOS gibi tek tip her cihazda aynı olmasını beklemeyin. Kullanıcılara düşen iş, eğer güncellemeye önem veriyorsa Nexus almak. Eğer güncelleme önemli değil işlevsellik ve özellik bol olsun diyorlarsa Samsung almak.

Dandroid eziklerin işletim sistemi fakir işletim sistemi hahaha fukaralar kullanır onu haha biz zenginiz İPhone kullanıyoruz. Paramız var züğürtlerin çenesini yoruyor hahaha.

@04 Kasım 2015 08:30 paran varsa mücevher ve ceylan derisi kaplı vertu kullanırsın daha i Phone ler oculus gözlük desteklemiyo bi kere. Dijital pazar eziği

Android demek Nexus demek zaten. Gerisi boş donanım.

Sonuna kadar Android. Nexus'dan başkası yalan.

Android cyanogen ve aosp ile güzel

@04 Kasım 2015 11:32 Rom atmayanlar bilemez kardeşim o zevki :))) Ah bir de bootloader kilidi olmasa :) Edit: iPhone 5s kullanıcısıyım.

@04 Kasım 2015 11:32 Evet güzel olmasına güzelde biz tecrübeliler için güzel, normal kullanıcı bilmiyorki bu durumu. Note 3 N9005de 5.1.1 cyanogen 12.1 kullanıyorum, Telefon uçuyor.

her zaman için gerçek kalite ve her zaman için tabi ki Apple...

@04 Kasım 2015 15:11 googleye nexus 6p yaz bakalım kalite neymiş daha iyi anlarsın.

İphone cihaz değil kalite sıfır 2.5bin para verdim aldım telefon bir ısınıyor of of her telefon ısınıyor ama bu bir başka ailecek cihazın ufo özelliğinden yararlanıyoruz

CHIP'e bu tarafsız karşılaştırma için teşekkürler, ancak biraz daha ayrıntı verilebilirdi. Kullanım kolaylığı derseniz ben uğraşmam en iyisini Apple yapmış derseniz iOS, benim özelleştirmeye vaktim var kendi cihazıma kendim hükmederim derseniz Android'de Nexus veya OnePlus bir cihazı tavsiye ederim gerisi boş.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play