Android 6.0, pil ömrü konusunda ciddi!

Google'ın, Android6.0 Marshmallow'da pil ömrü konusunu çok ciddiye aldığı, bir kez daha anlaşıldı!

  • Zeynel A. Öztürk
Android 6.0, pil ömrü konusunda ciddi!

Google, yeni mobil işletim sistemi Android 6.0 Marshmallow ile pil ömrüne verdiği önemi gösteriyor. Marshmallow'un en önemli yeniliklerinden biri olan "Doze", cihazınız uyku modundayken onu uçak moduna yakın bir duruma getirerek pil kullanımını minimuma indiriyor.

İlginç olan yeni bir haber ise Google'ın üreticilere Doze işlevini kullanmayı şart haline getirmesi. Yani Google'ın arama ve harita hizmetlerini telefonuna eklemek isteyenlerin (Android'in kendisi açık kaynak kodlu) Doze'u etkinleştirmesi gerekiyor. Google, alışmadığımız sertlikteki bu hamlesiyle de yetinmiyor. Üreticilerin telefonlarında pil kullanımını doğru biçimde göstermeleri gerekiyor. Bu başta önemsiz gibi görünse de üreticiler, öncesinde bazı istatistikleri gizlemiş olabilirler.

Android Police'in Google'ın dökümantasyonunda keşfettiği satırlara göre cihazların donanımların pil kullanımını izleyebilmesi ve bu kullanımı belirli uygulamalara özgüleyebilmesi gerekiyor.

Üreticiler, pille ilgili yazılımsal değişiklikler konusunda şimdiye kadar oldukça özgürlerdi. Doze modu ve bu yeni şart, Google'ın Android 6.0'da pil ömrünü çok ciddiye aldığını gösteriyor. Çoğumuza ise telefonumuza Marshmallow güncellemesinin gelmesini beklemek düşüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Süper ya. Böyle haberler duymak istiyoruz işte. Bir yandan artan donanımsal özelliklerle beraber,artan sistem gereksinimleri tam bir gerileme bana göre. Yazılımsal olarak androidden güzel bir hamle olmuş. Umarım ram kullanım miktarında da ciddi bir azaltmaya gider

Kod optimizasyonu cok uzun suren ve cok da pahali olan bir islem. Mılyonlarca satir kodu gozden gecirmek imkansiza yakin. Onun yerine bu tur yontemlerle gun kurtarmaya calisiyorlar.

Tabiki pil ömrü çok önemli fakat ios tepki süresini android hala yakalayabilmiş değil,apple çipset ile mi alakalı bilmiyorum fakat sanki parmağını ekrana yaklaştırdığın an uygulamayı açmaya hazırlıyor gibi,android de bunu yapmalı...

@23 Ekim 2015 16:12 zaten öyle ki özellikle saf Android yani Nexus cihazlarda durum böyle..

@23 Ekim 2015 16:12 telefonum büyük ölçüde öyle :D

Lollipopda pil kullanımı %30 artacaktı ama %50 azaldı. Bunda da en az %30 pil kaybı olur

Güzel haber. Umarım işe yarar. Bende rootlu kullanıyorum telefona Greenify yükledim ve ücretli sürümü satın aldım. Tüm uygulamaları uyutuyorum hatta bildirim alan uygulamalar bile uyuyor bildirim gelmeye devam ediyor. Ama Doze Mod daha etkili olur sanırım.

lollipop ile çuvallamışlardı. halen lollipop güncelleme uyarısı duruyor telefonumda ve güncellemiyorum çünkü tam bir hayal kırıklığı (LG G3) umarım M ile tüm sorunlar gider

Nexus 5 kullanıcısıyım. Marshmallow da pil cidden çok iyi. Şarja takmayı unuttuğum bir gece 8 saat sonra pilin sadece %6 gittiğine şahit oldum. Yuvarlak hesapla 5 gün dayanabiliyor telefon!

android 6.0 ile pil omru cok artiyor,belki 2 yada 2.5 misli artiyor .ben 10 gundur bunu fark ettim.nexus 5 kullaniyorum

6.0 Şarj konusunda berbat G4 kullanıcısıyım 5.1 kullanırken çok rahat şarjım gidiyodu 1 gün rahat kullanıyodum ancak şimdi 6.0 kullanıyorum internette 2 dk dursam %3 şarjım gidiyo berbat bi yazılım telefon sayfa geçişlerinde kasmaya başladı oyunlarda hafifi hafif kasıyo tam çöp bir yazılım.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play