Android 6.0'da yine aynı hüsran!

Android 6.0 Marshmallow, aradan geçen dört aya rağmen yerinde saymaya devam ediyor!

Android 6.0'da yine aynı hüsran!

Gökhun Sungurtekin

Google, Android işletim sisteminin halihazırda aktif durumda olan her bir sürümünün en güncel kullanım oranlarını yayınladı. 1 Şubat'ta sona eren aylık dönemi kapsayan bu zaman aralığında Lollipop'un dikkat çekici bir büyüme yakaladığı görülüyor. Diğer yandan en yeni Marshmallow sürümünde ise görece çok daha mütevazi bir artış söz konusu.

Yayınlanan verilere göre Android 6.0 Marshmallow; kullanıma sunulmasının üzerinden dört ay geçmesine rağmen, Android cihazların yalnızca yüzde 1.2'si bu sürümle çalışıyor. Bu oran, geçtiğimiz ayla karşılaştırıldığında yüzde 0.5 düzeyinde küçük bir artış anlamına geliyor.

Söz konusu artış düzeyi Marshmallow'un Android 5.0 Lollipop'tan da daha yavaş bir hızla yayıldığına işaret ediyor. Zira Lollipop'un piyasaya sürülmesinin ardından üç ay sonra kullanıcıların yüzde 1.6'sı onu kullanmaya başlamıştı.

Bu ay itibariyle en büyük artışını yaşayan Lollipop, 5.0 ve 5.1 sürümleriyle aktif cihazların yüzde 34.1'inde mevcut durumda. Artık iki buçuk yaşında olan Android 4.4 KitKat ise geçtiğimiz aya göre yüzde 0.6'lık bir düşüş yaşasa da, aktif cihazların yüzde 35.5'inde çalışarak liderliğini koruyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Firmalar hangi cihazlarda kullanılacağını açıklamasına rağmen güncellemeler gönderilmiş değil? Kullanıcılarla Dalgamı geçiyorlar?

Ne bekliyorsunuz ki? Bir LG verdiydi marshmallow güncellemesi, o da donanım hatası yüzünden güncellemeyi geri çekti. Bu güncelleme işi üreticilerin elinden alınmalı, google şirketine devredilmeli, aynı windows gibi. Tecrübelerle sabittir, android dünyasında yeni bir stabil üst sürüme güncelleme istiyorsanız en az 1 sene beklemelisiniz.

nasıl saymasın LG G3 bile hala güncelleme bekliyor.

Ya onu bunu bilmem de, stok Android yüklü telefon alın, rahat edin. Tercihim General Mobile 4G oldu, hem çift SIM kartlı - hem de 4G uyumlu. Bir de üstüne ucuz. Bundan iyisi Şamda Kayısı.

@04 Şubat 2016 13:42 Alma sebebin ucuz olması yeme bizi yani. Bizim paramız varken bekliyoruz sıkıntımız o paramızla rezil ediliyor olmamız. Yoksa 500-600 liraya alınan telefona gelse nolur. Kim kullanır 600 TL'lik telefonu hiç anlamam.

@04 Şubat 2016 13:42 Sen onu telefon diyemi kullaniyorsun.??????

@04 Şubat 2016 22:26 Adamın parası o kadar ne yapsın ? Çalsın mı ? Hadi askeri ücretten haberin yok, haber de mi seyretmiyorsun ! Hiç olmadı internette de mi bir habere rast gelmedin ? 600TL'lik telefon mu olur diyecek kadar çok kazanıyorsan diğerlerinin üzerinden birileri geçinip sana da ücretini ödediği içindir. Yani senin çalıştıkların o adamların üzerinden alıyor parayı. Benden sana bir tavsiye: Hayatta her şey mümkündür. Yani fazla büyüklenme.

Bence hüsran değil hatta gayet başarılı. Sonuçta bu Android, Google'ın işletim sistemi değil mi? Evet. Zaten Google'ın kendi cihazlarının büyük çoğunluğu (Nexus'lar ve Android One cihazları) Android 6.0 Marshmallow güncellemesi aldı. Araştırırsanız Stock Android kullanan cihazların %70'inde Android 6.0.1 Marshmallow kullanılıyor. Daha ne olsun?... Haa diyeceksiniz ki, diğer Android telefonlar güncelleme almadı? İşte o da Samsung ve diğer üretici firmaların ayıbıdır. Google'ı ilgilendirmez....

Bu google in sorunu değilki. Google kendi telefonlarına veriyor zaten. Diğer üreticilerin tembelliginden kaynaklanıyor. Android alacaksınız kesinlikle nexus dan vazgecmeyin.

Şimdi birazdan Android düşmanları toplanır buraya.

Daha Samsungların yarısına gelmedi. Hele bir gelsin o zaman bakalım şu listeye

Güncelleme asus telefonlRını mahvetmiş

Samsung gibi firmalar güncellemeleri geç veriyor.

Üreticiler tırt olunca android ne yapsın, becerip bir güncellemeyi veremiyorlar...

Her sürümde aynı senaryo yeni Android sürümleri yavaş yayılıyor bunu hala anlamamış gibi başlıklar atıp gelecek Android sürümünde yine geçmişte kötülediginiz sürümü övüyorsunuz

asıl garabet jelly bean kullananların hala %23.3 dolaylarında olması

Cep telefonu şirketleri eski telefonlara Android 6 güncellemesi sağlamıyor sadece son çıkan modellerde var mesala xperia z1 e android 6 gelmeyecek

Guncellemeyi vermiyorlar ki! Verseler yukleyecegiz!

Benim geçmem demiyorum samsung vermiyo diyorum

Güncellemeler daha verilmedi tabi yerinde sayar

bütün üreticiler yayınladı da biz mi kullanmadık ?

artıbir şeyler olmadığı sürece niye millet umursasın ki

Asus alın rahat edın

G3 alcakmi peki andiroid 6.0 i

.......................

g3 e 3 aydır gönderme tabiki geçilmez harici yollarla neden polonya romu yükleyeyim adam gibi koy sitenden direkt yükleyeyim.Yeni cihazları satarken güncel sürüm koymalarına diycek yok.1 sene geçmeden cihazlar tarih oluyor.

G3 e vereceklerse versinler artık.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir