Android 6.0'dan çok kötü başlangıç!

Android 6.0'ı unutun. Hatta Android 5.0'ı bile unutun. Android'in kralı bir kez daha değişmedi!

  • Onur Seven
Android 6.0'dan çok kötü başlangıç!

Google, Android 5.0 Lollipop'u Ekim 2014 tarihinde duyurmuş ve birkaç hafta sonra dağıtmaya başlamıştı. Ancak geçen 12 aylık zaman diliminde aktif Android cihazların hala büyük bir bölümü Lollipop'tan daha eski sürümleri kullanıyor.

Google, Android işletim sistemi kullanan aktif cihazların en son istatistiklerini yayınladı. 2 Kasım tarihinde sona eren 7 günlük sürede toplanan verilere göre Lollipop kullanan cihazların yüzde 15.5'lik bölümü 5.0, yüzde 10.1'lik bölümü ise 5.1 sürümlerini kullanıyor. Bu da Lollipop'un toplamda 25.6'lık bir payla aktif Android cihazların dörtte birinde kullanıldığını ortaya koyuyor.

Ancak, Android 4.4 KitKat hala yüzde 37.8'lik oranla en yüksek paya sahipken, Jelly Bean sürümlerinin ise toplamda yüzde 29'luk oranla ikinci sırada yer aldığı görülüyor.

Sadece bir ay önce yayınlanan Android 6.0 Marshmallow'un ise pek parlak bir başlangıç yaptığı söylenemez. Cihazların sadece yüzde 0.3'lük bir bölümü yeni işletim sistemini çalıştırıyor. Ancak daha net konuşabilmek için Marshmallow dağıtımının tamamlanmasını beklememiz gerekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

Peki dandroik'e şaşırdık mı hayır :d

@08 Kasım 2015 16:46 iphone 4'ü iOS 9.1 ile über hızlı kullanıyorsun zaten. 5 yıllık Android 2.3 sürümü ile hala ilk günkü hızında. Cihazı kullanamadıktan sonra en son sürüm işletim sistemi neye yarar? Iphone 4 alan bir arkadaşım hiçbir sistem güncellemesini yüklemedi. Hala ilk günkü hızda kullanıyor. Diğer arkadaşımda 9.1 yüklü. Tıkla, çay demle, geldiğinde açılmış oluyor.

@08 Kasım 2015 22:28 iphone 4 de ios 9 gelmediki bemce uyduruyorsun

@08 Kasım 2015 22:28 piyasadaki her telefon en üst sürümü almamalı tamamda şuanda piyasada amiral gemisi olan telefonların oranı %0.3 mü? Marşmalov kullanım oranıda son derece kötü değil mi?

@09 Kasım 2015 00:22 Ama iPhone 4S e geldi. ( Yani karıştırmış olabilir... ) Ama eski hızında olmuyor sonuçta ne kadar güncelleme gelsede o hızında olmayabiliyor. Mesela iPhone 5S'in ilk günkü hali çok hızlıyken şimdi bazı sorunlar yaşayabiliyor...

@09 Kasım 2015 08:04 istemezsen yuklemezsin. Adam sana secenegi sunuyor ister gec ister gecme diye

İphone savunucusu değilim ama androidde bir update sonrasını bile kaldıranıyor telefon 4 zamanı çıkan kaç telefona 5 geldi veya rom ile yukleyince stabil çalışıyor ... Ha pardon zaten kendi surumunde stabil çalışmıyordu deil mi@09 Kasım 2015 08:04

sonra diyorlar ki Windows phone güncelleme vermiyor...

Böyle parçalı bir ekosistem olmaz android terkedilmeli

@08 Kasım 2015 17:10 Oldu Emredersiniz Efendim derhal Markalarla iletişime geçiyorum Android telefon üretimini durdursunlar. Arzu edersiniz Google'ı da kapatalım?

@08 Kasım 2015 17:10 az kişi son sürüm kullanıyor diye androidi terk eden birine ne denilebilir ki

@08 Kasım 2015 19:29 Emredersiniz efendim siz google kapatın dersiniz ikiletirmeyiz. Hatta herkesin elindeki akıllı telefonları sizin aklınıza gelen bu dahiyane kapatma düşünen aklınızla değiştirelim hemen efendim.

Google kendi utansın bu sonuçları görünce. Firmalara baskı yapıp en geç bir ay içinde güncellemeyi yayınlayacaksınız dese ve firmalarda biraz güncelleme konusuna dikkat etse böyle olmaz. Kendi sonlarını hazırlıyorlar bence...

@08 Kasım 2015 17:36 Ama şu da var. Android hemen her şeyin içinde bir şekilde yer alıyor. Girişi, ortası, amirali, çakması, kelepiri, buzdolabısı falan hepsi kullanıyor. Yani o oranın bu hali bile fena değil yani. Ama sıkıştırma konusunda KitKat ta yaptıklarını yapsalar Marshmallow uçar...

bunun tek nedeni markaların güncelleme desteği vermemesidir her telefona versinler marsmallow kim hayır dediki.

Ne saçma bir haber daha marshmallow dağıtılmaya bile başlanmadı. G4 ilk olucak nexuslar dışında.

Telefonun android one ve şuan 6.0 kullanıyorum tavsiye ederim

androiddeki bölünmenin asıl sebebi tabi ki de üreticiler. özelliklede samsung ve lg.kaldırabildiği halde cihazlarına güncelleme vermezler.gerçi yazılmlarıda bir tuhaf bir yavaş bir hızlı neyse... android gerekli derlemeler ve ayaarlar yapılırsa 1 ghz çift çekirdek işlemcide bile çalışır;çalışıyorda. 4.4 ve 5.0 ile gelen orta sınıf tüm aletler. 6 yı rahatlıkla çalıştırır.alt seviye aletler için biraz fazla uğraş gerektiği için firmalar uğaraşmıyor bunları güncellemeyle.ama bağımsız geliştiriciler

Tek çözüm her android telefon stok android kullanmalı ve firma arayüzleri launcher gibi sonradan yüklenmeli. Böylece Windows gibi hangi sürümü çıkarsa çıksın androidi yukleyebilir iz. Varsa tlf.un farklı bir donanımı driverini üretin firma google da güncelleme ile dahil etsin sisteme. Yani aynı Windows gibi. Yoksa bu işin sonu yok, herkes kendi arayüzüne modifiye ederse androidi, bu güncelleme çilesi bitmez.

@08 Kasım 2015 18:48 Tebrik ederim, düşüncenize katılıyorum, ama bu düşünceden öte gitmeyecektir. Bildiklerini okuyacaklar.

@08 Kasım 2015 18:48 Düşünce güzel gibi, ama detaylara inince çocuğun kurduğu bir hayalden farksız. Telefon üreticileri, işletim sistemlerini kendilerine göre özelleştirmek zorundalar. Mesela Sony Bravia teknlojisi, HTCnin Beats Audio teknolojisi, Farklı sensörler kullanan kameraların yazılımları vs bunların hepsinin kendileri tarafından eklenip optimize edilmesi gerekir. Aksi halde 15 GB boyutunda bir android işletim sistemimiz olur.

Kitkat = Windows 7 (yorumu yayınlamak için en az 20 karakter istediği için uzattım)

sonra diyollarki android neden tutuluyor demekki hepsi aynı yerde sürünüyor

1 yıllık işletim sistemini %25 kullanıyor. bakalım ne kadar dayanabilecek google böyle.

@08 Kasım 2015 21:34 Bunun en büyük nedeni piyasayı elinde tutan samsungun sürekli eski sürümlerde cihaz satmaya devam etmesi ve eski cihazlarına güncelleme getirmemesidir. LG de biraz samsunga yakın davranmakta. Geri kalan neden ise, Markaların sürekli yeni modeller çıkarmasıdnan dolayı bir modele en fazla 2 yıllık yazılım desteği sunmalarıdır. Apple gibi 6 Ayda bir model çıkarmıyorlar. 1 senede 20-30 model çıkartan Samsung diye bir marka bile var.

yapacakları güncellemeyi, sistem açıklarını veya güvenlik katmanlarını geliştirmek, cihazın genel performansını iyileştirmek ve pil ömrüne katkı sağlamak, işlevsellik ve verimlilik adına kullanıcılara katkı sağlamak yerine sırf bu işten rant sağlayan, cicili bicili abuk isimlerle makyajlamalarla zaten varolanı hokkabazlıkla millete pazarlayan google ve saz arkadaşlarının geleceği kesinlikle çok parlak görünüyor !!

daha telefonların çogu güncelleme yapmadı . sadece g4 ve nexuslar

Beyler android 6.0 var nexus 5 cihazımda güvenilir yüz andrid 5.1.1 den beri hâlâ hata veriyor. Bunu düzeltemediler bi türlü acınası bir durum

windows 8.1 kullanıyorum telde (htc 8x) Daha şimdiye kadar tık demedi.Yok root muş yok yeni yazılımmış yok çökmüş resetlemeymiş yok hard resetmiş.....

Eğer android kullanmak istiyorsanız Nexus alin. Diğerleri markalar geçen sene çıkardığı amiral gemilerine bile güncelleme vermekle uğraşmazlar. Nedeni ise belli. Yeni çıkardığı modelleri satmak istemeleri.

Bunun tek sebebi telefon üreticilerinin sınırlı sayıda modele güncellemeyi sunması bence. Güncelleme desteğini erken bırakıyorlar.

Bende halen kitkat kullanıcısıyım.. Asus Lolipop yayınlanmasına rağmen MicroSD kartta ntfs desteğini kestiği için güncelleme yapmadım.. Burda hala ios önerenler var.. iPhone'cu arkadaşlar ben telefonu; 1.Download aracı olarak kullanıyorum.. 10-20-30 gb dosya indirip bunu otg desteği ile harici HDD veya Flash belleğe atıyorum.. Bunu IOS üzerinden yapabilir miyim..? HAYIR!!! (Daha yazıcam da dua edin karakter sınırlaması izin vermiyor..) Benim gözümde IOS beş para etmez kusura bakmayın!

google ne yapsın firmalar piç ..

Ben i Phone den samsung s6 ya geçmiş biri olarak samsung ve Android ne kadar basit olduğunu öğrendim. Bazı arkadaşlar cep telefonu ile pc yi karıştırıp cep telefonu ile sigara yakmayı traş olmayı meziyet olarak görerek ios ile karşılaştırması.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play