Android artık daha da "hasta"

Cep ve tabletleri her geçen gün biraz daha ele geçiren Android, aynı zamanda giderek "hastalanıyor!"

Android artık daha da "hasta"
Ortaya atılan rakamlar bir hayli iddialı

Google'ın, kendi ürünleri olan Android OS'un, Apple'ın iOS'undan daha güvenli olduğuna inandığı bilinen bir gerçek. Fakat yakın zamanda bir güvenlik firması tarafından yapılan araştırmaya göre, Google Play Store üzerinde bulunan zararlı yazılımlar, geçtiğimiz iki yıla oranla büyük oranda çoğaldı.

RiskIQ isimli güvenlik firmasının araştırma raporlarına göre, Google Play Store, 2011 yılına bakıldığında yuvarlak olarak 11.000 civarı zararlı yazılımı içerisinde barındırıyorken, bu rakam 2013 itibariyle yüzde 388 gibi inanılmaz bir oranda artış göstererek, 42.000 zararlıya ulaştı. Raporun içeriğindeyse, Google'ın 2013 yılı içerisinde, bu zararlıların en fazla yüzde 23'lük kısmını temizleyebildiği, oysa ki 2011 yılında zararlıların yüzde 60'ının ortadan kaldırıldığı da yer aldı. Çıkan genel sonuca bakıldığındaysa, 2013 sonu itibarıyla Google Play Store'un içerisindeki yazılımların yüzde 12.3'lük kısmının zararlı yazılımlardan oluştuğu gözlemlendi. Nitekim Google'dan RiskIQ'nun verilerine karşı henüz herhangi bir cevap gelmiş durumda değil.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Biri andiroide ilaç getirsin oda google getirebilir.

Windows Phone'un ayak sesleri bunlar.Microsoft ve NOKIA ikilisi piyasayı süpürecek.Bekleyin.Nisan'dan sonra görün :)

Google adam olup düşük versiyonlar kullananlar için işini yapacak çözüm budur. Herkes izinlere bakıp yorumlayarak yüklemiyor sonuçta bir uygulamayı. Zaten güncel android sürümlerinde yüklenen uygulamaların izinlerini yönetebileceğiniz menüler mevcut gerçi kim bilip kullanıyor orası karışık. Ben bile google play'e koyduğum uygulamanın bir denetimden geçmeden yayınlanmasına çok sinirleniyorum. Ya ben zararlı kod parçaları ekleseydim o uygulamaya? Bu fark edilene kadar bir hareket olmayacak mıydı?

androidden ne beklenir ki ios ve wp8 yarışsın android yarış dışı

arkadaş dandirik android kullanacağına sapasağlam bir işletim sistemi olan iOS'a geçin, kafanız rahat etsin ve senelerce de yazılım güncellemelerini alın.

@aresblade 1 sene sonra çöp sıfatını takıyorlar telefonuna çünkü yenisi çıktı(!). Ayrıca ederi 1000 TL olmayan bir telefona 2000 TL vermek hiç de mantıklı değil.

Doğrudur adam araba yarışı diye yayınlamış boyutu 300 kb 3-5 resim görünüyo birsürü böyle saçmalık var

@YLMZ90 yanindada trojan hediye geliyor :-)

Google'ın bir güvenlik firması ile anlaşıp yüklenen ve yüklenecek her uygulamayı test edip sonra indirmeye sunması lazım. O kadar akılları yoksa biz ne yapalım..

@16 Mar 2014 18:46 nede guzel soylemissin bunu malisef dusunemiyorlar .yada dusunmek istemiyorlar

Ortak wifiden giren apple'cıklara sızmayı kolaylaştıran açığı uzuuun süredir kapatmayanlar başkasına çamur atarak hedef şaşırtıyorlar.

Virüs programları boşuna mı duruyor

cm 11 yükleyin olsun bitsin

10 seneye kalmaz windowstan daha fazla virüs türü olur android için Stabilin sözlükteki anlamıda İos olur ;)

Anroidte denetleme yok bakan ilginen yok androit virusyuvasi olmus bakan yok.adamlara g data bu uygulamada trojan var dedim .silen yok bes para etmeyen calismayan dandirik isletim sistemi android bir bilgisayardan aldigim zevki elimdeki tablet vermiyor malisef.

Aresblade saglam ve pahali bir telefon sonucta. 500 tl ye varda millet mi almiyor? Bos konuşuyorsunuz.

kısaca REZALET diyebiliriz....

NOKIA işini biliyor arkadaş. Boşuna X serisine Google Play koymamazlık yapmıyor. Aynı şekilde APK'sini atıyorsun adamlar tekrar gözden geçiriyor öyle ekliyor marketine.

Arkadas ilk temeli kameralar için atılan sonra telefonlar için işletim sistemine çevrilen bir sistem android ama Windows kullandım gerçekten de performans konusunda hepsinden iyi android cok kasıntı kalıyor ios denemedim bir şey diyemiycem onun icin

merdiven altında program yazan çinlinin programını yüklemezsen virüs falan bulaşmaz bu kadar basit ne kadar abarttılar yavv...

androide güle güle windowsa hoşgeldin sallayın o çöp androiti

su geçirmez iPhone veya Windows Phone yapsınlar ilk alacaklardan biri olacağım. Java nedir ki işletim sistemine gömülmüş hali ne olsun, kasıntıdan başka birşey değil.

Windows Phone geçme vakti geldi!!!

Android işletim sistemi falan olmadı.İlkokul 1.Sınıf Çocuğunun defteri gibi.

android kasıntı değil, nexus dışındaki androidler kasıntı. hala galaxy serisi alıp android kasıyor diyenler var

Ziyaretçi 14.13 İos da çizgi film gibi, Windows da Tetris gibi...

tamamen hava civa gundeme bomba gibi oturan abdroid e yara acma girisimi bu kardesim windows da sorunlu ama hala milyonlarca sirket kullaniyorken senin android cebine mi kaldi is

Android dandrik isletimsistemi flas video bile seyredemessiniz çöp i sletim sistemi

@19 Mar 2014 19:11 sen kaçıncı yüzyılda yaşıyorsun acaba ? bende note 1 var ve tüm flash ları izliyorum

Androit kullanan biri olarak androidin suyu cikmistir.internette gezinirken vay hardiskin dolu temizleyelimmi vay virus bulundu vay soyle oldu vay tavanin alti yandi.diye insanlari nasil kandirsam cebindeki parayi nasil kapsam diye bir suru yalan dolan uyarilar cikiyor ekranda .tabi ben yemiyorum biliyorum yalan oldugunu ama bilmiyen insanlar yutuyor ne yazikki .

Ici boş isletim sistemi tablet kullanan biri olarak tek diyecegim cekilecek gibi degil bes para etmez .

Androide sormuslar neren egri diye nerem dogruki demis.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir