Android ciddi ciddi "uçuyor!"

Şu anda, satılan her 100 akıllı cebin ne kadarının Android'li olduğuna inanamayacaksınız!

  • Cem Şancı
Android ciddi ciddi "uçuyor!"
Android telefonların satışları rekor kırıyor.

Araştırma şirketleri, 2013'ün ikinci çeyreğindeki akıllı telefon satış rakamları raporlarını açıkladılar. Strategy Analytics'in raporuna göre, Android ikinci çeyrekte büyük bir satış patlaması yaşamış. İkinci çeyrek boyunca satılan her 100 akıllı telefonun 80'inin Android olduğu anlaşılıyor.

Android'in bu başarısının arkasında birkaç faktör yatıyor. Nokia'nın uzun zamandır kullandığı Symbian sistemini terk etmesi, bu sistemin kullanıcılarının bir kısmını Android'e yönlendirdi. Apple'ın yüksek fiyat politikasının da, bazı Apple kullanıcılarını çok daha efektif olan Android sistemine geçişe mecbur bıraktığı düşünülüyor. 

Microsoft'un ise bu çeyrekte pazar payını biraz arttırdığı gözlemleniyor. Ancak yine de %3,9'luk pazar payı Mİcrosoft yöneticilerini kesinlikle memnun etmiyor. 

Android'in ise %69,5'dan %79'a yükselmesi, Android'in önlemez yükselişinin beklenen sonucu olarak yorumlanıyor. Apple, bu yıl yeni iPhone çıkardığında satışlarını biraz arttırması mümkün olsa da Android'in esnek yapısı sayesinde, farklı üreticiler çok farklı modellerle tüketicileri cezbetme imkanına sahip ve daima sürpriz yeni modellerle satış rakamlarını yüksek tutmayı başaracakları düşünülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Ben son 1 sene içinde htc desire c, samsung galaxy s4 ve iphone 4 kullanmış biri olarak söylemeliyim ki en iyi işletim sistemi kesinlikle android şuan elimdeki iphone'u satıp htc one almayı düşünüyorum :)

@omeremre23 windows phone kullan ha harika

@omeremre23 allahda seni güldürsün ya komik ergen :)

"uçuyor" ? Ciddi anlamda şu başlıklarınıza bir çeki düzen vermeniz gerekiyor...

@03 Ağu 2013 14:11 ne gibi bir zararı var geyet güzel bir başlık win yada ayfon yazmadığı için mi yanlış..

@03 Ağu 2013 14:54 evet ayfon yada win. yazabilirdi sonuçta bunlar android gibi her telefona yüklenmiyor marka bi kere. =D

darısı linux un başına.... yeter artık paralı ve pahalı kötü sistemlere e.d.

@03 Ağu 2013 14:55 Android=Linux canım benim.

aydınlık günler yakındır:)

ios desen sadece iphone da wp desen öyle her önüne gelen donanıma yükleyip satamıyorsun. android ise ucuz markası belirsiz telefonlarda bile var o uçmasında ne uçsun.

satılan 80nin 60si çinde satılıyodur kesin.önüne gelen android yapıyo.saçmalık

android le herşeyi yapabilirson diğerleriyle yapamıyorsun ios ve androidi derinlemesine kullanmış biri olarak keisnlikle android diyorum.

Symbian :'( keşke destek verilseydi..o benim aşkımdı..ben onu hatalarıyla seviyodum..güncelleme yoktu hep olduğu gibi doğaldı..onun için oyun/program bulmaya saatlerimi verirdim bu yüzden değerliydi..çünkü..çünkü aşk neydi ? aşk emekti!

@03 Ağu 2013 20:16 Ha ha ha ha. İyi güldürdün. Bence senin aşkın emekten çok hammallıkmış. :)

Google işi biliyor. Android'i her telefonda çalışacak şekilde yapmışlar. Windows benim telefonun donanımını algılayacak kadar gelişirse bir şansı var. Aksi takdirde 3-5 telefonda kalacak.

e uçar tabi, sahibi yok çünkü. her telefonda işlemcsi güçlencisi ne olursa olsun kırpık kırpık android os sistemler var. yav hala ginger bread li telefonlar satılıyor şu ülkede ayıp valla.

Ios sadece apple da calistigi için stabil. Android açık kaynak bir iphone a girmedi. Yakında stabil olacaktır. E ortada bir android varken kod yazilabilecek normaldir ucmasi.

apple aynı telefonun kasasını değiştirip ve birkaç yeni özellik ekleyip eskisinden daha yüksek ücretle sattığı sürece büyük bir gelişme gösteremez.

Neo ldu zorunuza mı gitti androidin gelişimi fanboy :))

Kardeşim, neyi neyle kıyaslıyorsunuz? Androidin işletim sistemi ve gelişmeler bakımından başını alıp gittiği doğrudur, ama olaya bir de farklı pencereden bakın. Piyasadaki her telefon android neredeyse. 50 farklı marka android tabanlı telefon üretiyorsa, sadece tek bir marka iOS tabanlı telefon üretiyor. Yapılan karşılaşma tutarlı olmamış düşüncesindeyim. Şayet iOS işletim sistemini barındıran birçok marka telefon olsaydı piyasada o zaman böyle bir kıyaslama söz konusu olurdu. iPhone vs Diğer tüm telefonlar gibi olmuş

@04 Ağu 2013 14:23 bırak bu kıskançlığı o zaman apple diğer firmalarada versin ios u (bedava).sen kendi telefonunla mutlu ol.bırak telefonunu yarıştırmayı..yani sonuç "iphone en iyi en çok kazanan firma" bunu duymak isityorsan fanboy sitesi aç orada yazın, gülüşün, kissşin ne yaparsanız yapın..burada yazınca ergen moda geçiyorsunuz..

@05 Ağu 2013 08:49 Hayatımda iPhone kullanmış değilim, fanlığım da yok! :) Hatta bana sorarsan verdiğim paranın her zerresini hakedecek bir androidden yana kullanırdım tercihimi. iOS ile Apple bir bütün. Ama Androidin birlikte bütün olduğu bir telefon söyleyebilir misiniz? Nexus serisi, belki. Yani uzun lafın kısası, ben yapılan karşılaştırmanın adil olmadığı düşüncesindeydim. Fanboyluk yapmadım.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play