Android Cihaz Yöneticisi güncellendi!

Kayıp Android'li cihazları bulmaya yarayan Google uygulaması, bu işlevle zenginleşti!

  • H. Hüseyin Öztürk
Android Cihaz Yöneticisi güncellendi

Youtube, Search, Hangouts ve Play Music'e ek olarak, Android Device Manager da (Android Cihaz Yöneticisi) bu hafta güncelleniyor. 1.3.8'inci sürümde, telefonunuzu uzaktan kilitleyip, aranabilmeniz için bir numara sağlarsanız, kilit ekranında bir tuş gösterilecek ve bununla cep telefonunuzu bulan kişi sizi arayabilecek. Tabii aramak isterse.

Tam olarak şu şekilde çalışıyor: uygulamanın ayarlarından bir irtibat numarası ekliyorsunuz, daha sonra cep telefonunuz kaybolursa ve uzaktan kilitlerseniz, telefonun kilit ekranında beliren bir tuş, önceden girdiğiniz bu numarayı arıyor.

Bu özellik sayesinde telefonunuzu bulan kişinin sizi araması daha kolay oluyor, çünkü kendi cep telefonunu kullanmasına gerek yok. Tabii bu özellik tabletler için geçerli değil.

Ayrıca, Android Police'in APK kodunda bulduğu bilgilere göre, Google yakında Cihaz Yönetici'sine Hangouts'u da bir şekilde ekleyecek. Nasıl olacağı ise henüz belli değil. Sonuç olarak, Android Cihaz Yöneticisi'nin güncellemesi çok küçük özellikler getirse de, bu yeni özelliğin çok kullanışlı olacağı kesin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Fabrika ayarlarına geri yüklemeyi engellemedikleri sürece işe yaramaz. Çalan kişi direk cihazı kapatıp fabrika ayarlarına yükler.

Yer bulma hizmeti cihazın konum tespiti açık değilse çalışmıyor. Haliyla cihazın pil ömrünü kapalı sömürmesin diye bu özelliği kapalı tutuyoruz. Yer sorgulaması yaptığımızda bu özellik otomatik açılabilir. Google bu konuda gerçekten saçmalamış.

@11 Ağu 2014 15:47 Hiç denemediğin belli oluyor :) Konum tespit et dediğinde cihazında GPS aygıtı otomatik olarak açılıp konum bilgisini gönderiyor zaten sonra yeniden otomatik kapanıyor. Denemesi bedava ama yukardaki uzun mesajımda dediğim gibi cihaza format atınca cihazı bulmanız imkansız :)

istediğim uygulamayı bootloader girip restore edildikten sonra tekrar kitleye biliyorsa sıkınıt yok

Güvenlik apple gibi olmadıktan sonra boş... telefona format attın mı ne yönetici kalır ne kilit. Google'nin öncelikle bunun önüne geçmesi lazım... Apple nasıl yapıyor bu işi? Cihaz açılır açılmaz bir apple kimliği ile oturum açmanızı istiyor açmadığınız sürece cihazda bir halt yapamıyorsunuz. Apple kimliği ile oturum içinse internet şart. İnternete bağlandığınızda cihazın benzersiz id'si üzerinden apple konum bilgisini kayıt ediyor. Böylece cihazın bulunma olasılığı artıyor ve cihaz her nete bağlandığında konum bilgisini konum kapalı olsa bile gönderiyor. Android'de ise herhangi bir google id'niz olmasa bile cihazı açabiliyorsunuz ve sadece marketten uygulama yüklemek için google id bilginize ihtiyaç duyuyor ve cihazın benzersiz kimliği üzerinden google'a bir bilgi gitmiyor gitse dahi o bilgi sadece aktif goolge id'si üzerinden gönderiliyor ve o id sahibi bilgiyi istediğinde silebiliyor. Bu nedenlede bu güvenlik önlenmeleri tamamen boş... Android Device Manager sadece internete çıktığında mevcut google id'si (çalan kişinin) üzerinden bilgiyi transfer ediyor eski (format öncesi) google id'sine hiç bir bilgi sağlamıyor. Ayrıca herhangi bir apple ürününü buldunuz hemen bilgisayara takıp bastınız formatı ancak cihaz ne zaman nete bağlansa ilk aktif edildiği apple kimliğine istenildiği zaman (cihazın benzersiz kimliğine kayıtlı ilk apple id'si) konum bilgisi aktarabilir. Umarız Google, Android L ile bu konuda daha duyarlı olur ve android cihazların kullanıma başlatılmadan önce benzersiz id'sine tanımlı ilk google kimliğine konum bilgisini istenildiğinde verirde cihazların çalındıktan sonra bulunma olasılığıda dahada artar.

@11 Ağu 2014 17:39 en güvenli sistem fişi çekili sistemdir [kewın mitnik]

Sen de yorum yaz