Android cihazların neredeyse yarısı tehlikede

Şu anda kullanılan Android'li cihazların neredeyse yarısı, bu büyük tehlike ile karşı karşıya!

Android cihazların neredeyse yarısı tehlikede

Dünyadaki Android cihazların yüzde 45'i, çok ciddi bir tarayıcı güvenliği problemi ile karşı karşıya. Ancak bazı ülkelerde bu risk çok daha fazla.

Sorun, bir tarayıcının ziyaret ettiği web sitesinde çalışan bir kodun, başka bir web sitesinde de aynen bulunması halinde çalışmasını engelleyen bir özelliğin Android cihazları için güvenlik açığı yaratmasından kaynaklanıyor. Ancak kötü niyetli saldırganlar şimdi bu engeli kaldırarak, kullanıcının daha önce bir web sitesinde karşılaştığı bir kodlamaya kendi kötü niyetli sitelerinden ulaşarak, kötü niyetli yazılımlarını çalıştırmak için kullanabiliyorlar. Örneğin, kullanıcıyı Facebook'ta ya da Gmail'de geziniyormuş gibi kandırarak, kullanıcının hesaplarını ele geçirebiliyorlar, e-postalarını okuyabiliyorlar.

SOP açığı adı verilen bu sorun Android 4.4 öncesindeki tüm Android'lerde bulunuyor. Bu da aslında Tüm Android cihazların yüzde 75'ine denk geliyor. Ancak bu cihazlarda kullanılan bazı üçüncü parti tarayıcıları soruna karşı güvenli durumdalar. Google, sorunun çözülmesi için iki yama yayınladı ancak bunlar sunucuları güncellenme amacını taşıyordu. Cihaz üreticilerinin de kendi telefon kullanıcılarına sorunu gidermek için gerekli güncellemeleri göndermesi gerekiyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

yav hehe ,apple olunca isteksizce yazarsınız , android e gelince iş yapabildiğiniz kadar haber yaparsınız.

@10 Eki 2014 19:06 Hm oki doki :) Appleymiş diğital ortamda her yerde virüs vardır applede olsa bişi bilmiyorsan araştır.

Diğer yarısıda başka tehlikelerle karsı karşıya :P

Diğer yarısıda başka tehlikelerle karsı karşıya :P

Ucbrowser tavsiye

Androfossss :)

Android sürümü eski olanları etkiliyormuş. Yani; Biz bir yol tutturmuş gidiyoruz, 2-3 yılda bir yeni telefon almazsanız başınızın çaresine bakın diyorlar. Para para para.

Çoğu Android cihazda Chrome var Google açığı çoktan kapamıştır. Bence tek sorun Samsung ile gelen stock tarayıcı olabilir. Güvenmeyen Chrome kullansın.

ayfon fanboy(t) lar nerde kemik atıldı önlerine :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir