Android, Çin'de açık ara birinci

Tüm dünyada iOS - Android savaşı yaşanıyor ama bu ülkede, Android dışında kimsenin adı bile geçmiyor

  • Berk Toparlak
Android, Çin'de açık ara birinci

Çin'in akıllı telefon pazarında önemli bir potansiyel taşıdığı aşikar. Bunu son zamanlarda teknoloji devlerinin yaptığı atılımlardan da anlayabiliriz. Nokia'nın özellikle Çin ve Hindistan gibi potansiyeli yüksek pazarları düşünerek çıkardığı Lumia 510 ve Lumia 920T buna örnek. Ayrıca Apple'ın da iPhone 5'i yakın zamanda Çin'de de duyuracağı biliniyor.

Ancak hiçbiri, bu pazarda sazı tek başına eline alan Android'i geçecek gibi durmuyor. Zira Beijing'in Uluslararası Analizler raporuna göre Android, geçtiğimiz bir yıl içinde yüzde 58 olan pazar payını, yüzde 90,1'e çıkardı. Üstelik buna, yine birçoğunun Android kullandığı "çakma" markalar da dahil değil.

Android'in adeta at koşturduğu Çin'de, Symbian'ın pazar payı düşmeye devam etti ve yüzde 2,4'e kadar gerileri. iOS ve Windows Mobile'ın da pastadan edindiği pay çok düşük seviyelerde kaldı. Apple'ın yüksek fiyat politikası, bu durumu tersine çevirmenin en büyük engeli olarak görünüyor. Çinli vatandaşların bir ayda elde ettiği düşük gelirleri düşünürsek, bu bir süre daha devam edeceğe benziyor.

Örneğin Çin'de Android cihazların ortalama fiyatı 223 dolar iken, iOS cihazlarda bu fiyat 725 dolara kadar çıkıyor. Ancak Çin'in sürekli gelişen ve aylık gelirlerin de hızla yükseldiği bir ülke olduğu düşünüldüğünde, Apple ve Nokia'nın bu pazardan neden vazgeçmek istemediklerini anlayabiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

hırsız hırsızı çekermiş diye boşuna dememiş atalarımız. bu güzel ve gerçekçi haberle birlikte de zaten bilinen bu durum birkez daha tescilli olarak kanıtlanmış bulunmaktadır....

@18 Kas 2012 13:54 Koca pazar payı araştırmları, ar-ge çalışmaları, fiyat-performans oranları ve kişişel özelleştirmeye açık olup olmamak gibi şeyleri bir kenara bırakıp atalarımızın "hırsız hırsızı çekermiş" mantığı ile çamur atmak :D

Stabilite diiye bişeyden haberleri yok herhalde, onların adına üzüldüm.

@18 Kas 2012 15:40 Stabilite dediğin şey bir nevi değişime kapalı olmaktır. En stabil olan ürünler geliştirmeye en kapalı olan ürünlerdir unutma. Geliştirmeye ihtiyaç duyulmadığına inanılır ama geliştirme olmadan ilerlemede olmaz. Neyse kafanı karıştırmıyım şimdi, hadi sen elma simgesini gösterecek kılıf seçme maratonuna geri dön. Ne de olsa cihazda yapılabilecek neredeyse tek değişiklik, kılıf değiştirme :D

@18 Kas 2012 19:17 doğru söylemişsin en az 10 kılıfları oluyor bunların s3 e geçen bir arkadaşım en çok kılıflarına üzüldü. :)

Çin ismi geçmesi android den sogutur..

arama motoru olarak giremediği yere cep işletim sistemi olarak giren google artık çin de istediği gibi at koşturur

Bugün 15:40 Cok Komiksin Telefonda Kisisellestirilebilir Hicbir Etken Yokken Tabikide Stabilite'si iyi Olacak.Oyun Internet Disinda Ne Gibi Extra Sunmakta.Gelistirmelerede Kapali Bir Isletim Sistemi.Tabiki Savundugun Marka:)

Bugün 13:54 Ha Ha Nasilda Zoruna Gitmis Yazik.Laf Attigin Markanin Icerisinde Madeinn China Yazmiyor. Madeinn Korea Yaziyor.Kullandigin Cihazin Nerede uretildigini Kontrol Et istersen:)

çakma telefon kullanmaya alıştıkları için hiç sorun yaşamamışlardır çinliler :D

çok iyi bir durum. çin ucuz üretmekle her noktaya ulaşıyor. samsung da htc de sony ve lg de çok pahalı cihaz üretiyor. çinlilerin androide destek verip yeni ürünler çıkarmasını daha çok umuyorum...

Günde en fazla takılma donma problemi yaşayan ülkedir herhalde o zaman Çin. Hatta gün içinde reset atma sayısında Guiness rekorlar kitabına eminim girecektir ülke olarak :)

@19 Kas 2012 02:39 atma cahil Apple fanboyu Android takılmaz ve kasmaz... asıl takılan kasan IOS...

@grezimonk Sende cahillikte Guiness'e girersin bu kafayla. Android sahibiyim ama ios'un stabilitesine de çamur atmam senin gibi

IOS FOREVER!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play