Android coştu; Windows çöktü!

Microsoft var gücüyle çalışsa da, gelen son haber Windows'lu telefonlar için hiç iyi değil...

Android coştu; Windows çöktü!

Microsoft'un büyük umutlarla piyasaya sürdüğü ve akıllı telefon pazarında Google ve Apple'ın tahtını sallamasını umduğu Windows cihazların dünya çapında ulaştığı satış oranları yazılım devinin bu alandaki başarısızlığının en yeni göstergesi. Gartner tarafından yayınlanan yeni verilere göre Android'in ulaştığı pazar payı ise yüzde 80'e kadar çıkmış durumda.

Söz konusu tabloya göre Windows Phone ya da Windows 10 Mobile kullanıcı sayısının giderek azaldığı anlaşılıyor. 2015'in son çeyreğinde yüzde 1.1'lik bir pazar payına sahip olan Windows telefonların bu dönemdeki toplam satış rakamı ise 4.3 milyon. Söz konusu oran, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki yüzde 2.8'lik oranla karşılaştırıldığında oldukça düşük. Tabloya göre Windows'un geride bırakabildiği rakipleri arasında pazar payı yüzde 0.2'ye kadar gerileyen BlackBerry ve Tizen yer alıyor.

Yıllardır olduğu gibi akıllı telefon pazarındaki Android hakimiyeti yine devam ediyor. Son çeyrekte 325 milyon adete ulaşan satış rakamı Android cihazların pazarda yüzde 80.7'lik bir paya sahip olmasını sağladı. Android'in bu payı geçtiğimiz yıl göre yüzde 4'lük bir artış gösterdi. Ve öyle görünüyor ki bu artış daha çok Apple'dan Android'e geçen müşteriler sayesinde oldu. Zira dördüncü çeyrekte 71.5 milyon adet satış rakamıyla, iOS cihazlarının payı yüzde 2.7 düşerek yüzde 15.9'a geriledi.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

android varken ne yapacan w10m'i? WP'yi?

bi anlatamadık . şuan pazarda windows telefon pek bulunmadığı için durum öyle görünüyor. windows 10 işletim sistemli telefonların çoğalmasıyla birlikte tekrar yükselişe geçecek.

@23 Şubat 2016 12:55 Tabi tabi canım 3 yıl önce de Microsoft CEO'su aynı şeyi diyordu tabi kesin öyle olacak tabi.........

@23 Şubat 2016 12:55 Windows cihazlar Türkiye'de bulunmuyor. Rakamlar dünya çapında.

@23 Şubat 2016 12:55 Muhtemelen rüyanızda görmüşsünüzdür :)

@23 Şubat 2016 12:55 dostum sorun uygulama zenginliginde play store ihtiyacini karsilayabilecek hersey var ve neredeyse uctetsiz alternatifleride var. Microsoft uygulama merkezi Magaza resmen çopluk

Kurtlu elmacılara ve Micro$oft'çulara duyurulur :) Her ne kadar Dandroid diye dalga geçsek de Android hem pazar payı, hem ucuzluğu hem de tasarımı ile bir başarıdır.

windows pc de iyi directx 12 de geldi :D

Bu haberlerin gerçeği yansıttığını sanmıyorum. Kısa aralıkta bu kadar ciddi değişimlerin olmadı çok fantastik duruyor.

tabi ki azalacak kullanıcı kitlesi Windows phone 8 8.1 çok aşırı ham ve ayrıca video izleme oynatmayı tek başına beceremiyor. aynı anda birden fazla işlemi aksatmadan yapamıyor konuşurken arka plan uygulamaları tamamen duruyor androidde öyle bir sorun yok. team açık bağlantı varken aynı anda telefon ile görüşüp aynı anda dosya indirmek windowsta işkence. bu sorunları aşmadığı sürece çok başı ağrıyacak microsoftun.

Eğer uygulama kısmı zayıf ve facebook gibi uygulamalarını androidteki gibi kaliteli yapmazsa zor satar. Ama güvenlik açısından iphone sonra windows phone gelir. En arkada ise Android var.

@23 Şubat 2016 15:49 android güvenlik açıklarını bi söylermisin? androidin eksilerini bi sayar mısın? ben windows phone kullamıyorum da tam bir çöp telefon android mi ios mu alsam kararsızım

2 yıl Windows Phone kullanıp, son 1 yıldır Android kullanan biri olarak yazıyorum bu yorumu. Microsoft Windowsla mindowsla boşuna uğraşmasın, bir an önce Google ile el sıkışıp Android geliştirsin. Açık konuşayım. Windows Phone kötü değil. Sadece arayüzü kötü ve bir de uygulama yok. Zaten bir akıllı telefonda önem arz eden geriye pek bir şey kalmadığı için Windows tutmadı ve tutmayacak....

Bunun boyle olmasi gayet normal.cikarilamayan yeni isletim sistemi.bir turlu zenginlesemeyen market.dogru durust hicbir yerde bulunamayan telefonlar.2 senede ancak ve zorla amiral gemisi telefon tanitmalar.microsoft yapilmamasi gereken ne varsa hepsini yapiyor..not:2 ay oncesine kadar wp kullanicisydim.adam gibi isler yapana kadar da cok sevmeme ragmen donmem...

Gördüğüm en saçma istatistik. Nokia dan Microsoft a bir geçiş söz konusu artış olması beklenemezdi herhalde. W10 ile bir yıl geçsin o zaman sağlıklı olur. Tabi ki sıçrama beklemiyor kimse ben de dahil ama istatistiklerin daha sağlıklı olacağı kesin.

Windows 10 teknik sürümdü ilk çıktığında şimdiki hali androide beş çeker incelemeden insanları yanıltmayın...

Microsoft mutlu olmuştur bence, yaptıkları uygulamaların çoğu zaten Android ve iOS'a. Hayır elinde Continuum diye über bi özellik var, senden önce deneyip başarısızlığa uğrayan Ubuntu Edge'in hatalarını falan biliyorsun, bilgisayarda sektör liderisin istatistiksel manada, yine nasıl eline yüzüne bulaştırabiliyorsun Microsoft?

rekabet yoksa gelişme de yoktur.

microsoft mu var gücüyle çalışıyor? son büyük wp güncellemesi çıkalı 4 yıl oldu, yenisi hala çıkmıyor 1 yıldır çıkacak çıkacak diye uyduruyorlar, windows 10un her telefona gelmesi için uğraşacaklarını hiç sanmıyorum (4 yıl oldu deyip sustururlar), kendi özel uygulamalarını diğer tüm platformlara da yayınladığı yetmezmiş gibi diğerlerine daha fazla ilgi gösteriyor ve uygulamalar android için wpden önce çıkıyor bunu düşünebiliyor musunuz.windows 10la da bilgilerinizi çalmaya başlar artık.yerseniz.

Kızılay dağıtsa %80 olmaz. Sıradanların telefonu Android. Ben zor kurtuldum, kendimi WP'a attım. Bu hep böyledir piyasa malı çok satar. Özel malların kullanıcıları da özeldirO onlar az olurlar. Kullanıcı olarak ben memnunum. Az olması da hoşuma gidiyor. Wp % 70-80'lere çıkarsa terk ederim. Az olsun benim olsun. Çoluk çocuk eline düşmesin. Zaten neredeyse 1 yıdır piyasada WP cihaz yok ki satılsın. Aslında bu yarış daha başlamadı....hızlı koşan atın kakası seyrek düşer bunu unutmayın.

@ZiyaretBitti sen bir adaya git yaşa bu psikolojinle daha rahat edersin.Yarış başlamadığı konusunda katılmıyorum.Sadece windows yarışa katılamadı bu yarış sadece iki firma arasında apple ve google diğerleri sadece seyirci olabilir senin gibi

android sadece telefonlarda değil, her cihazda var, market erişimi sayısına bakılıyorsa çok çıkması normal

android iş değil..sırf kasması insanı stresten kanser yapar

Umarım silinir Windows Phone. Verdiği sozunu tutmayan microsoft umarım blackbarryden beter olur Windows ile......

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir