Android'de bu yeni tehlikeye dikkat

Android cihazları hedef alan yeni bir virüs, bakın kendisini size nasıl tanıtıyor!

Android'de bu yeni tehlikeye dikkat

Google'ın başı virüslere karşı beladan kurtulamayan açık kaynak işletim sistemi Android'de yeni bir virüs tipi daha keşfedildi. Bu seferki virüs kendisini güvenlik uygulamasıymış gibi gösteriyor ve kullanıcıların arasında yayılıyor.

Zeus zararlı yazılımının son halkası olan bu virüs, önce güvenlik yazılımının premium sürümünün indirilmesi için kullanıcıyı doğrudan trojan'e gönderiyor. Kaspersky Labs'a göre kendisini Android Security Suite Premium olarak tanıtan virüs, ilk olarak bu ay ortaya çıktı ve günden güne yazılımın yeni sürümleri doğuyor.

Ortaya çıkan bu yeni virüs, kullanıcıların gelen ve giden metin mesajlarını çalıyor ve bu bilgileri hacker'ların kontrolündeki sunuculara gönderiyor. Virüsün bulaştığı uygulamaya göre daha hassas veriler de çalınma tehlikesiyle karşı karşıya. Örneğin şifre resetleyen link'ler gibi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

önüne gelen antivirüs ü yükleyen var mıdır ki? :)

@android3 Cep tlf.da bilmem ama bilgisayar ortamında senelerdir olan bir halise ve milletyimiz aa ne güzel virüs prg. yükleyim :D mantığı ile yüklüyor ve bir zaman sonra aynı yazılım uyarı veriyor bilmem ne kadar virüs bulundu onu yapalım bunu yapalım düzeltelim yazıyor düzelt dediğinde prg. free sürüm pro sürüme geçin yazıyor sonrada kart bilgilerini istiyor eğer kurban verirse vay haline vermezse :) bilgisayarcısını arıyor ben her iki ihtimalide yapan kişiler tanıyorum :D eğitim seviyeleride yüksek kişiler

uygulama yüklerken izin listesini inceleyip ona göre bilindik uygulamaları yüklemek antivirüs ihtiyacını ortadan kaldıracaktır . mesela bir tanımadığız uygulamanın izin listesinde ;doğrudan kullanıcı bilgilerine erişim , ücretli telefon görüşmeleri ,ücretli mesaj ve bunun gibi çeşitli şeyler . bu gibi izin istiyorsa ve uygulamanın içeriği ile uyuşmuyorsa yüklemeyin ve alternatifini arayın derim .

Android virus yuvasi birsey indirilmez ordan androitteki uygulamalara guvenim %40.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir