Android'de görüşmeleri kesen hata!

Android'de son zamanlarda yaşadığınız telefon kesintilerinin nedeni, kötü niyetli birileri olabilir!

Android'de görüşmeleri kesen hata!

Son zamanlarda yaşadığınız telefon kesilmeleri, kötü niyetli bir şeyin habercisi olabilir. Android cihazların çoğunda bulunan bir bug, istenmeyen kişilerin telefon görüşmelerini kesebilmesine, arama yapabilmesine veya yazılı mesaj göndermesine olanak sağlayabiliyor.

Bu kusur yalnızca Android'in eski Jelly Bean (4.1-43) sürümleri ve KitKat (4.4)'da var. Android 4.1.1'den 4.4.2'ye kadar olan cihazlar, muhtemelen 4.4.3'de bu sorundan etkilenebiliyor. 19 Haziran'da çıkan Android 4.4.4'de bu bug yamalanmış, ama ne yazık ki Android 4.4.4 henüz çok az cihaz için var.

Merkezi Berlin'de olan firma CureSec tarafından keşfedilen bug, savunmasız Android ceplere kötü niyetli bir uygulamanın yüklenmesiyle, kötüye kullanılabiliyor. Bug sebebiyle, uygulamayı yüklerken telefon görüşmelerine müdahale için izin istemese de, müdahale edebiliyor.

Telefonunu henüz Android 4.4.4 sürümüne güncelleyemeyenler için, CureSec bir uygulama geliştirmiş. Firmanın sitesinde bulunan uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Bu uygulama, telefonunuzun bug'a karşı savunmasız olup olmadığını kontrol ediyor.

Bunun yanında şimdilik cep telefonunuzu korumanın en iyi yolu, güvenmediğiniz kaynaklardan uygulama yüklememek, ve ayarlarda "bilinmeyen kaynaklar" kutucuğunu seçili bırakmamak gibi görünüyor.

H. Hüseyin Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Önemli bir haber değil zaten mevcut operatörler sürekli kopuyor.

Yükleme ekranında "Bu uygulama virüs içeriyor lütfen hemen silin" uyarısıyla karşılaştım. Miui rom kullanıyorum.

Ne zaman bizlere Android ile ilgili güzel şeyler söyleyeceksiniz. Bu haberlere bakınca bu sistemin ne kadar dandik olduğunu anlıyorum. LİNUX ların yüz karasısın ANDROID

Ben htc desire x kullanıyorum bu sorun telefonu aldığım ilk dakikalarda ortaya çıktı daha hiç bir uygulama yüklemeden servise gönderdim hata yoktur cevabı geldi fakat ben bu sorunu hala yasıyorum bu habere göre ne yapmam gerektigini de anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim

Sayın Chip , Güvenliğimiz için lütfen market dışında apk dosyalarına yönlendirmeyin !

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir