Android'deki zararlı sayısı patladı

Güvenlik devinin son açıkladığı Android verileri, tehlikenin büyüklüğünü gözler önüne serdi!

Android'deki zararlı sayısı patladı

Trend Micro'nun uyarısına göre, Android ekosistemi zararlı yazılımlar ve uygulamalar için bir cennet haline geliyor. Tokyo kökenli güvenlik firmasının yaptığı açıklamaya göre yılın ikinci çeyreğinde Android tabanlı cihazlarda bulunan zararlıların sayısı, yılın ilk çeyreğindekinin dört kat fazlası.

Trend Micro'nun sağladığı verilere göre, yılın ikinci çeğreğinde Android'de 25,500 zararlı örneği bulundu, buna karşın 2012'nin ilk çeğreğinde sadece 6,000 zararlı vardı. Bu sayı, firmanın ilk tahmini olan 11,000'den çok daha fazla.

Trend Micro'ya göre, Google'un Android ekosistemi için güvenilir bir koruma sistemi olarak sunduğu Bouncer, oldukça etkisiz. Yılın ikinci çeyreğinde Google Play aracılığı ile dağıtılan 17 zararlı uygulama, silinmeden önce kullanıcılar tarafından 700,000 defa indirilmişti.

Trend Micro'dan Rik Ferguson, Android zararlılarının gelişiminin mobil platformda olan suç eyilimini gösterdiğini belirtti. Japon firma, mobil internetin siber-suçlulara kötü amaçlarını gerçekleştirmek için yeni yollar sunduğunu belirterek, kullanıcıların uygulama indirip yüklerken dikkatli olması gerektiğini söyledi ve antimalware uygulamalarının yüklenmesinin gerekliliğini savundu.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

google, google play'a zararlı yazılımın girmesini görmeyecek kadar ezik

android uygulama geliştirmede on numara ama iş güvenliğe geldimi sınıfta kalıyor. wp uygulamada çok düşük ama iş güvenliğe geldimi on numara. anlamadım şu işletim sistemlerini bi türlü. wp8de flash destek olsun hemen androidi brakırım valla.

@09 Tem 2012 15:52 android'de de flash desteği olmayacak kabullenebilir misiniz artık bunu?

valla gelişen tablet akıllı telefon piyasası güvenik şirketlerinin azını sulandırdı adamlar resmen güvenlilk programı kurun bizde kazanalım diyorlar hastalığı yayıp ilacınımu satıyorlar yoksa diye düsünüyorum

yalan dolan adamlar anti virüs satsın diye palavra sıkıyor...

@dabbe1 noldu yediremedin mi android fanboy gururuna

google güvenlik konusunda biraz sıkıntılı elbet ama zararlı uygulamaların daha çok market dışı kaynaklardan geldiğide apaçık. gelgelelim android en azından hangi uygulamanın sizin hangi bilgilerinize ulaşabildiğini söylüyor ( gizli olanlar hariç) google bunu yaparak top benden çıktı ayağına yatıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir