Android dibe vurdu!

Android sürünüyor; Blackberry coşuyor! İşte bu ilginç durumun yaşandığı konu...

BlackBerry 7 en güvenli platform!
En güvenli cep işletim sistemi BlackBerry 7

Akıllı cepler arasındaki kıyasıya rekabet sürüyor. iOS, Android ve Windows Phone gibi mobil platformların daha iyi oldukları alanlar var. Yeni bir rapora göre ise en güvenli mobil işletim sistemi, RIM'in BlackBerry 7 OS'u.

Trend Micro, Bloor Research and Altimeter Group ortaklığıyla yapılan kapsamlı araştırmalarda RIM'in mobil işletim sistemi, Windows Phone 7.5, Android 2.3 ve iOS 5 test edilmiş. Testte oturum açma, sanallaştırma, cihazı temizleme, uygulama güvenliği ve bütünleşik işletim sistemi seviyesindeki güvenlik işlevleri puanlandırılmış.

Testte BlackBerry 7, 2.89 puanla birinci gelirken onu 1.7 puanla iOS 5 takip etmiş. Windows Phone 1.61 puanla üçüncü sırada yer alırken, Android 2.3, 1.37 puanla 4. sıraya yerleşmiş. Araştırmacılar, BlackBerry işletim sisteminin "kurumsal seviyede güvenliğini ve yönetilebilirliğini" överken, iOS 5 de "sandboxing" özelliği sayesinde bazı araştırmacıların övgüsünü almayı başarmış.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

google denetim yapmazsa olacağı bu

Ios5 ile niye GByi karsilastiriyorlar ki.. ICS bosuna mi cikti

İnandırıcı değil,blackberry nin sistemi geçen günlerde 3 gün çökmedi mi.Demekki o kadar da güvenilir değil.

saçma bir tespit çünkü her zaman en çok kullanılan sisteme en fazla saldırı gerçekleştirilir. en az kullanılan sisteme saldırmazlar net cevabı bu

Testte Android dışındaki işletim sistemlerinin son sürümleri kullanılmasına karşın, Android'in 2.3 sürümü kullanılmış. Ne kadar tarafsız bir test olduğu tartışılır.

İşte buna yanlı araştırma derim
Her işletim sisteminin son sürümü kullanılırken androidin niye 2.3 sürümü kullanıldı?
Blackberry kısa süre önce güvenlik yüzünden çoğu ülkede yasaklanmadı mı?
Bence bu güvenlik olayı antivirüs firmalarının program satma oyunundan başka bişey değil

her ne olursa olsun açık kaynaklı olup androıd olup diğerlerini tercih etmem ve başlı değiştirin bence ben o başlığı gördümde onu androidin satılmayıp blacbery nin işletimi satılıyo yani blacbery android i geçti gibi diğer işletmin krallı hala android

blackberry nin son çırpınışları bunlar utanmasalar adımız daha karizmatik diye övünecekler

hacker olsam ben de kullanılmayan işletim sistemine ben de virüs yazmakla uğraşmam.sonra olur size en güvenli mobil işletim sistemi.

Yani amacım androidi savunmak değil ama android 2.3 zaten eski bir sürüm. Tamam belki android sürümleri içerisinde en fazla kullanılan olabilir. Bunun nedeni androidin ICS yi diğer telefonlara çıkartmakta haklı olarak gecikmesi. Bu testin ICS ile yapılıp sonra karar verilmesi gerekir.

Reklam kokan hareketler bunlar !!!

Badada bir tane virus bile yok güvenli ama listede yok ne ayak yaa samsung'un işi zamanında önem verseydi şimdi böyle olmazdı

kimse androide dil uzatmasın kıskananlar çatlasın sizde yapın kardesim

en temizi samsung bada yada samsung javasi mesela sgh-e250nin ki operamini 4.4 ile gayet hizli internet hizi 5kbps olsada ki aldigim internet paketi bitince oluyor.

Yani amacım androidi savunmak değil ama android 2.3 zaten eski bir sürüm. Tamam belki android sürümleri içerisinde en fazla kullanılan olabilir. Bunun nedeni androidin ICS yi diğer telefonlara çıkartmakta haklı olarak gecikmesi. Bu testin ICS ile yapılıp sonra karar verilmesi gerekir.
-----------------------------------

ICS'nin getirdiği yenilikleri sayabilir misiniz? Güvenlik açısından..

ONDAN O ÇOK GÜVENLİ BLACKBERRY LER JAPONYADA YASAKLANDI DEĞİL Mİ, GÜVENLİK PROBLEMLERİNDEN DOLAYI (ÜLKE YANLIŞ OLABİLİR, BİLEN VARSA DÜZELTSİN, YA DUBAİ YA JAPONYA DİYE HATIRLIYORUM)

Blackberry de kaç tane uygulama varki cihazı kurcalaıp download edeceksin. BB sahipleri telefonunu alır, maillerine bakar, geri masasının üstüne koyar. E napayım ben öyle güvenliği. ayfoncular desen ya demo indiriler, ya para verirler. Bu yüzden asla bir android kullanıcısı kadar çok kullnamazlar. Kimse çamur atmasın Android şu andaki en kulanışlı işletim sistemi. eksileyecek arkadaşların ayfon sahibi olmuş olmalarıda hiç umrumda değil. bana mı sordunuz alırken :)))

Herşeyi bir yana bırakalım, Android'in en az güvenli işletim sistemi olduğu gerçek. Çünkü Google hiç denetim yapmıyor. Diğerleri hiç kullanılmıyor demeyin iOS çok kullanılıyor fakat 1-2 tane virüs var. Masaüstü ve dizüstündede böyle, Windows çok kullanılıyor, çok virüs var, Linux az kullanılıyor kimse uğraşmıyor virüs yazmak için. OS X (Mac OS) fazla kullanılıyor fakat neredeyse hiç virüs yok. Apple ürünlerinin avantajı bu. BB OS'un durumu Linux gibi, kullanılmadığı için. Ben Apple ürünü kullanmıyorum fakat bu gerçeği kabul ediyorum.

"Blackberry de kaç tane uygulama varki cihazı kurcalaıp download edeceksin. BB sahipleri telefonunu alır, maillerine bakar, geri masasının üstüne koyar. E napayım ben öyle güvenliği. ayfoncular desen ya demo indiriler, ya para verirler. Bu yüzden asla bir android kullanıcısı kadar çok kullnamazlar. Kimse çamur atmasın Android şu andaki en kulanışlı işletim sistemi. eksileyecek arkadaşların ayfon sahibi olmuş olmalarıda hiç umrumda değil. bana mı sordunuz alırken :)))"

Kaç yaşındasınız çok merak ediyorum(!)

Tabii ki bundan sonra Android, kaçacak başka bir yer kaldı mı ki?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir