Android'e korsan koruma sistemi!

Google'ın yeni korsan koruma sistemi, ikinci bir Assassin's Creed II faciası olabilir mi?

  • Ali Güngör
Google'dan Android'e korsan koruma
Paralı uygulamaları kopyalamak zorlaşacak

Oyuncular Ubisoft'un devamlı online olmayı gerektiren korsan koruma sistemini hatırlayacaktır. Assassin's Creed II ile bilrikte sunulan bu sistem oyunculardan büyük tepki çektiği için iptal edilmişti.

Şimdi benzer bir sistemi Google'ın kullanacağı ortaya çıktı. Normalde kolayca kopyalanabilen, korumasız Android uygulamaları, yeni sistem ile online olarak kontrol edilecek.

Android geliştiricilerinin kullanabileceği lisans hizmeti, ücretli uygulamaların satış kaydına ve mevcut kullanıcı tarafından lisanslanıp lisanslanmadığına bakıyor. WiFi, EDGE, 3G ya da GPRS üzerinden çalışan sistem, kısıtlı veri paketi kullananlar için pahalıya patlayabilir.

Ancak şunu not etmekte fayda var, Assassin's Creed II'de kullanılan sistem gibi 'sürekli' online olma-olmama konusu henüz çok net değil. Online olmadan kullanılan uygulamaların ne derece kısıtlamaya maruz kalacağı da henüz belli değil. Ancak bunun ücretsiz uygulamaları ve bu sistemi seçmeyen geliştiricilerinin uygulamalarını kapsamadığını, mevcut durumda bir sorun olmadığını da hatırlatalım.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Öyle bir şey olursa hayatta Android yüklü telefon almam

Bende almam..
______________________________________________
Öyle bir şey olursa hayatta Android yüklü telefon almam

Aynı şeyi microsft ta yapıyor

Böyle birşey olursa android sistemli tel almaktan vazgeçerim ve kesinlikle android'in ios'tan hiçbir farkı kalmaz.Fark yaratmak istiyolarsa önce sınırsız yazılım kütüphanesi daha sonra optimizasyon şart.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play