Android ekran kilitlerinde "insan" sorunu

Android'in ekran kilitlerinde, biz insanlardan kaynaklı küçük bir sorun var!

Android ekran kilitlerinde "insan" sorunu

Android kilit sistemi, Google'ın 2008 yılında özelliği tanıtması ile beraber oldukça simgesel bir ekran kilidine dönüştü ve o andan itibaren pek çok kullanıcının tercih ettiği kilit seçeneği oldu. Acak bu sistem göründüğü kadar güvenli olmayabilir.

Anlaşıldığı üzere milyonlarca kullanıcı aynı ve tahmin edilebilir desenleri kullanıyor ve bu da milyonlarca cihazı riske atıyor.

Mobil güvenlik alanındaki en son araştırmalar, kullanıcıların %77'sinin desenlerine dört köşeden birinden başlıyor ve %44'ü, sol üst köşeden başlıyor. Analiz edilen 4000 desen içerisinde kullanılan ortalama nokta miktarı, kullanıcılara sunulan 9'un sadece 5'i olarak gözüktü. Bu da var olan desen ihtimalini, dokuz nokta da kullanıldığında mümkün olan 140704 desenden 7152'ye düşürüyor.

Norweigan University of Science and Technology mezunu Marte Løge'nin bulduğuna göre, insanların doğal alışkanlıkları bu tehlikeli gözüken istatistiklerin arkasında bulunuyor olabilir. "İnsanlar tahmin edilebilirler. Desen kilitleri yaratılırken kullanılan özelliklerin bazılarını pin kodlarında ve alfa-sayısal şifrelerde de görüyoruz."

Ars Technica'ya konuşan Løge, kolay ekran kilidi şifrelerinin, "123456" veya "password" gibi kötü şifrelerle karşılaştırılabileceğini söylüyor. Basit bir şekilde daha fazla noktanın kullanılması, çapraz ve daha karmaşık desenlerin kullanılması gibi işlemler, şifrelerin kolay bir şekilde kırılamamasına sebep olabilir. Norveçli araştırmacının önemli bir önerisi ise, güvenliğin en yüksek seviyede olması için deseni görünür yapma özelliğinin kapatılması.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Ben ekranı kilitlemiyorum bile, ne olacak şimdi??? Riske girse ne olacak, milletin uyuz fotoğrafından kime ne

Ben rastgele desenler yaparak abimin telefonunu açmıştım çok basit telefon kilidinizi desen yapmayın! Parmak izi yapın kolay açılıyor.

@23 Ağustos 2015 13:52 ya deneme yanılma yontemı ıle yapabılırsın demekkı abının sıfresı kolay mıs

desen kilid çok saçma pin bile daha iyidir...

Daha onemlisi ise. Desen cizildikten sonra ekrani kilitleyin. Isiga tutun. Desen kendiliginden belli oluyor. Sozum ona guvenlik sagliyorlar....

Android smart lock (sadece lolipopda ios ozenirse ilock) ile hiç bi türlü kilit açılamaz

Ben deseni telefon cebimde açılmasın diye kullanıyorum. güvenlik aklımın ucundan bile geçmiyor

dokunma alanını ışığa tut şifre görünüyor bu kadar yazıya gerek yok :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir