Android.Fakebank.B: En kurnaz Android zararlısı!

Ortaya çıkan yeni Android zararlısı, banka hesap bilgilerinizi çalmakla kalmıyor; bankanızın sizi uyarmasını da engelliyor!

  • Cenk Atlı
Android.Fakebank.B: En kurnaz Android zararlısı!

Kullanıcıların ödeme verilerini ele geçirmekle kalmayıp bankanızın sizi bu konuda uyarmasını da engelleyen yeni bir Truva Atı riski ortaya çıktı. Güvenlik firması Symantec tarafından fark edilen bu tehdidin Android.Fakebank.B adlı kötü amaçlı yazılım familyasının yeni sürümlerinde yer aldığı belirtiliyor. Bu yeni Truva Atı sayesinde hacker'lar kullanıcıların herhangi bir ödeme kartını da iptal etmesini önleyebiliyor.

İlk olarak 2013'te tespit edilen Fakebank türü zararlılar, bir Android uygulaması gibi davranıyor ve kullanıcıların parasını çalmayı deniyor.

Fakebank.B'nin bu yeni çeşidi kullanıcıların finansal oturum açma verilerini toplamanın ötesinde yapılan telefon çağrılarını da takip edebiliyor. Bu yeni Truva Atı şimdiye kadar sadece Rusya ve Güney Kore'de tespit edildi. Symantec konuyla ilgili yaptığı açıklamada kullanıcıları üçüncü parti uygulama mağazaları gibi daha az güvenilir kaynaklardan uygulama indirmemeleri konusunda uyardı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Google play deki uygulamalarda pek güvenli sayılmaz. Arada google play dende zararlı yazılım çıkıyor. Ios da safariden adresi vermeyeceğim siteye girince iphone çöküyor. Bilgisayardaki chrome da bu siteden çökúyor. Bu siteye windows phone internet explorer dan girdim telefona hiç zarar vermedi hatta internet explorer bile çökmedi. Çünkü o site sonsuz yenilemeye zorluyor. Internet explorer bu standartı destekkemediği için zarar görmüyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play