Android'in kurucusu Google'dan ayrılıyor!

Android'in kurucusu ve belki de en önemli ismi, ani bir kararla Google'daki görevini bırakıyor!

Android'in kurucusu Google'dan ayrılıyor!

Android bölümünün başında neredeyse on senedir görev yapan, son olarak Google'ın robot bölümünü yöneten Andy Rubin (Andrew E. Rubin), yerini Profesör Kuffner'a bırakıyor.

New York'taki Utica College'de Bilgisayar Bilimi okuyan Rubin, Apple, MSN TV gibi birkaç önemli firmada çalışmış, Danger Inc'te akıllı telefonların öncüsü kabul edilen "Sidekick"te önemli rol oynamıştı. 2003'te CEO'su olduğu firmadan ayrılarak mobil dünyayı sallayacak, Linux kernel'ini temel alan Android Inc'i kurmuştu. Android, 2005'te Google tarafından satın alındı ve böyle Rubin, Google'da kıdemli yardımcı başkanlık görevine başlamış oldu. 2 senelik hazırlığın ardından Android, 2007'de resmi olarak duyuruldu. Bir sene sonra ise ilk Android'li akıllı telefon, piyasaya sürüldü.

Android yavaş bir başlangıca imza atsa da 2010'da ABD'de en çok kullanılan akıllı telefon platformu haline geldi ve 2011'de Nokia'yı geçti. Bu senenin başında ise Apple'ı geçerek dünyanın en çok satan tablet platformu oldu.

Google, Android'in başarısında Rubin'e çok şey borçlu. Rubin'in yaklaşık on senelik azimli çalışmalarının Android'in dünyanın en büyük açık kaynak kodlu projesi haline gelmesinde rolü büyük.

Rubin'in gidişi Google'ın robot projeleri için şüphesiz bir kayıp olacak ancak elbette firmanın robot planları sona ermeyecek. Robotik hareket konusunda en üst düzey üniversitelerden biri CMU ve Profesör Kuffner, bu alanda yükselen, en parlak isimlerden bir tanesi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Android 10 senedir var mı

@31 Eki 2014 11:50 Chrome üzerinden denemiştim ben en eski sürümlerinden birini, pek biligim yoktu baya ilginç gelmişti ama, o zaman ismi falan dikkat çekiyordu

Bıraksın. Kan degisikligi iyidir.

Gebersin..

Android i hayatımıza soktu herşeyimizi bilip gizlilik özel hayat a saygı duymayan insan gebersin.

İnşallah CynagenMod a geçer de, insanlık gelişmeye devam eder. Google, adamın Androidini önce kendine köle etti, şimdide dünyadaki insanları googleye köle etsin diye çalışıyor. Google den korkulur...

demek ki o da anladı en sonunda bunlardan bi cacık olmayacağını...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir