Android hayranları bu habere üzülecek!

Android bir alanda daha iPhone'un iOS'una fark attı! Ama Google'ın bu farka sevinmeyeceği kesin!

  • Gökay Özbudak

McAfee'nin açıklamalarına göre 2011 tam anlamıyla kötü yazılımların yılı oluyor. Saldırıların ve kötü yazılımların çoğalmasında mobil işletim sistemlerinin yaygınlaşması da büyük rol oynuyor.

Açık kaynaklı bir mobil işletim sistemi olan Android'in en çok eleştirilen tarafı da kötü yazılımlara olan zaafıydı. McAfee'nin son açıklamaları, Android'in kötü yazılımlara karşı verdiği bu savaşta pek de başarılı olamadığını gösteriyor. İkinci çeyrekte kötü yazılımlarla yapılan saldırılarda Android'in oranı yüzde 76.

McAfee ayrıca kötü yazılımların zamanla çok daha karmaşık ve gizli hal aldığına parmak basıyor. Ayrıca güvenlik uzmanı bu zamana kadar sahte anti virüs yazılımlarından etkilenmeyen Apple'ın da artık bu sorunla karşı karşı geldiğini söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Androidçiler o kadar üzülmeyin, ağlamayın oğlum.

Google'ın kendisi virüs zaten. İşletim sisteminden ne hayır gelir ki?

Windows mobile veya Windows Phone'dan başka telefon almam...

symbiancılar sevinsin bence nasıl olsa kimsenin beğenmediği bir işletim sistemi ya

Başarılı olanların önünü kesmek isteyenler vardır hep.

yine antivirüs şirketlerinin yüzdeli göz boyamaları kendi ürünlerini satmak için ve yine ağlak fanboycukların ios'un androidden iyi olduğunu göstermeye çalışmaları. güzel fancıklar android iostan iyi diye çamur atmanıza gerek yokkı nedir bu çırpınışlar siz o küçük dünyanızda oyun oynayıp klasör oluşturun telefonu kişiselleştirdiğinizi sanın.

hemen ayfoncular toplanmış

Yalan bunlar. Antivirus programlari girecek yeni pazarlar ariyorlar. Hepsi bu.

Bunu bu kadar abartmaya ne gerek var koskoca stiv'i zehirlemiş kurumdur epıl.çürüklüğü her yerde,androidi çekemeyince e zaten açık kaynak kodlu androide virüs yazdıralım demiştir .d bunlar epılın 3 harfli korkusu boşver. Android her yerde.

bada kulanın kötü yazılımın kurakını görürsünüz andiroit te neymiş ark gereksiz saglam çalışmıyan bütün uygulamalar bada da

Sorarim size hangi iphone veya android virüs yemiş te bozulmuş?
iPhone ile ilgili bikac olay var fakat androidle ilgili hicbisey yok
Bos reklam bunlar

bence hatalı javada virüs olduğunu dha önce duymamıştım

hayatım boyunca virüslerle ilgili sorun yaşamadım ve ciddi manada yaşayanıda duymadım çecremde.hem pc hem de cep de.bu işler boş boş hala anlamadınızmı

Tabloda MSIL kısmı beni şaşırtmadı açıkçası... Hack sitelerine girin zaten tonla lamer VB.Net'le yazılmış, stealer mı dersin keylogger mı dersen her çeşit spyware var. Tabi normal. Ama Python ile zararlı yazılması çok ilginç. Çünkü Python script'lerinin çalışması için bilgisayarda Python'un yüklenmiş olması lazım (ki 2.x,3.x saçmalığından bahsetmiyorum bile) ki 20 mb bir şey oluyor kurulum programı. Çoğu kişi ömrü hayatı boyunca duymamıştır bile. Bazı yöntemler var böyle .exe ye runtime env.'ı ve kütüphaneleri (oo python kütüphaneleri dedin mi bittik...) sıkıştıran ama en basit merhaba dünya uygulaması 2 mb... Yoksa Linux/Mac zararlılarının yükselişe geçtiği bir dönemde miyiz? Zira UNIX'te Python yüklü olarak gelir ve çoğu Linux kullanıcısı Python'dan en azından haberdardır.

"Sorarim size hangi iphone veya android virüs yemiş te bozulmuş?
iPhone ile ilgili bikac olay var fakat androidle ilgili hicbisey yok
Bos reklam bunlar"

Zararlı uygulama bulaştıktan sonra çöken veya işlevselliği bozulan Windows'lar geçmişte kaldı, olsa olsa şaka virüsü olur. Artık devir Spyware devri, sanal hırsızlık. Kullanıcı adı şifreniz, mailiniz, facebook hesabınız, host'unuz, işyeri bilgileriniz, msn adresiniz vs. vs.

Ama esas nokta şudur, bu işler bir telefonda daha işlevsel hale geliyor, artık çoğu telefonda GPS denen meret var. Sadece yerinizi bildirse telefondaki spyware bilgisayardakine bin basar. Tabletlerden bahsetmiyorum bile...

Bu arada Android kullancııların çoğu gizlilik ayarlarından bihaber Google bu bilgileri reklam amaçlı çeşitli algoritmalarla (otomatik olarak) size daha düzgün reklam göstermek için kullanır, tüm ücretsiz Google programları buna dahildir Chrome da var evet... Neyse ki hepsinde bu bilgileri upload edilmesini engelleyebiliyorsunuz.

"hayatım boyunca virüslerle ilgili sorun yaşamadım ve ciddi manada yaşayanıda duymadım çecremde.hem pc hem de cep de.bu işler boş boş hala anlamadınızmı"

Peki hayatınız boyunca bütün bilgilerinizi 3-4 yere gönderen bir keylogger yüklü olduğunu öğrenseydiniz ne olurdu? Acaba o casus yazılım Windows'u bozacak mı? Geliştiricisinde azcık akıl varsa bozmayacaktır...

Bu Java virüsleri Minecraft'tan demedi demeyin :)

Sen de yorum yaz