Android'i bırakıp iOS'a geçeceklere bilgiler

Android'i bırakıp iPhone'a geçmeye mi karar verdiniz? Öyleyse bu yazımızı mutlaka okumalısınız!

  • Zeynel A. Öztürk
Android'i bırakıp iPhone'a geçeceklere bilgiler

Apple'ın eskisi gibi olmadığı, yeniliklere öncü olma özelliğini kaybettiği söylense de, şirketin iPad ve iPhone satışları hâlâ fazlasıyla iyi. Android'i bırakıp iOS'a geçmek istiyorsanız, birçok şeyden mahrum kalacağınızı biliyorsunuz. Ancak iOS'ta da Android'de bulunmayan birçok fayda var.

İşte Android'den iOS'a geçeceklerin bilmesi gereken bazı noktalar.

Başka Apple cihazına ihtiyacınız yok

iOS'u tam olarak kullanabilmek için bir Mac'e ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu tam anlamıyla yanlış bir düşünce. iTunes'u Windows'lu bilgisayarınızda kullanabilir, müziklerinizi ve medyalarınızı eşitleyebilir, telefonunuzu yedekleyebilirsiniz.

Ancak iTunes'un Linux sürümü bulunmadığından Linux kullanıcılarının farklı çözümler bulması gerekebilir.

Kişileriniz için endişe etmeyin

Operatörünüz kişilerinizi aktarmak için size yardımcı olabilir. Bunun nasıl yapıldığını öğrenmek için operatörünüzü arayabilirsiniz.

Bir Apple ID'sine ihtiyacınız var

Android'i tam olarak kullanabilmek için bir Google hesabına ihtiyacınız var. Aynı şekilde Apple cihazlarında da bir Apple hesabı oluşturmanız gerekecek.

Aynı uygulamaları kullanamayabilirsiniz

Aynı uygulamaları kullanamayabilirsiniz

Android'deki uygulamaların birçoğu, iOS'ta da satılıyor. Ancak daha önce Android'de satın aldığınız bir uygulamayı iOS'ta tekrar satın almanız gerekiyor (bazı uygulamalar tek bir platformda satıldığından her platformda kullanılabilir).

Google'ın iOS uygulamaları yeterince iyi

iOS'a geçmek, Android'de sevdiğiniz Google uygulamalarını bırakmak anlamına gelmiyor. Örneğin iOS için sunulan Gmail, en az Android'deki kadar iyi.

Çoklu görev daha zor

iOS'un Android'e göre geride kalan bir özelliği, birden çok uygulamayı aynı anda kullanma / aralarında geçiş yapma işlevleri, yani çoklu görev.

iOS'da çoklu görev bölmesini açmak için giriş düğmesine çift basmanız gerekiyor. Burada son kullandığınız uygulamaların simgelerini görebilirsiniz. Daha fazla uygulama için sola kaydırabilirsiniz. Sağa kaydırdığınızda ise müzik denetimleri ortaya çıkacak.

Android'de olduğu gibi son uygulamalarınızın küçük resimlerini görmeniz mümkün değil. iOS'da son kullandığınız uygulamalar listesindeki simgelerin çoğu arka planda çalışan uygulamalar değildir.

Zil seslerinizi tekrar yapmalısınız

Zil seslerinizi tekrar yapmalısınız

iPhone sadece özel ".m4r" biçimindeki zil seslerini tanıyor. Dolayısıyla eski Android cihazınızdaki zil seslerini hemen kullanamayacaksınız. Zil seslerinizi iTunes'u kullanarak iPhone'a uyumlu hale getirmeniz mümkün.

USB cihazlarınız çalışmayacak

Yeni iPhone ve yeni iPad'ler, Apple'ın yeni Lightning konektörünü kullanıyor. Dolayısıyla USB'yi kullanan eski şarj aletleriniz, istasyonlarınız iPhone ile çalışmayacak. Bununla birlikte kablosuz cihazlarınız iPhone'la çalışmaya devam edebilir.

Uygulamalar işletim sistemiyle daha bütünleşik

iOS'ta uygulamalar, sistemin bir uzantısı gibidir. Uygulama ayarlarının çoğu, Ayarlar > Uyarılar altında bulunur. Bu, bazı uygulamalarının kendi Ayarlar menüsünün olmaması anlamına geliyor. Herhangi bir uygulamanın ayarlarını bulamadığınızda, iOS'un Ayarlar menüsüne göz atmayı unutmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

bunların hepsi androidde mevcut zaten. itunes dediğimiz olay kolaylıkdan çok köstek gibi

bence androidi bırakıp ios a geçiyorsa biri herşeyden önce zekaya ihtiyacı var demektir...

Bu sayılanlar arasında gerçekten iOS'a geçmeyi mantıklı kılacak bi örnek var mı?

Yani androidi bırakıp ios'a geçmenin hiçbir nedeni yok!

Bu kadar ugrasmaya ne gerek var bi fotograf atmak icin eszamanliyacakmisim devir hangi devir beyler sikintiya girmeyin derim android ozgurluktur!!!

Adam iPhone kullanıyordur ona alışmıştır macera aramaz devam eder ama Android kullanan ios e geçiş yaparsa kaybedecekleri burada yazılandan daha fazla iyi düşünmesi lazım

Mac bilgisayara iOS?

Böyle bir şey mümkün mü?

niye bu kadar nefret besliyorsunuz anlamiyorum iOS a anlamiyorum, millet buraya sirf iOS a gecmeyin demek icin gelmis

androidden iosa geçmek kurtuluş savaşı sırasında amerikan mandasına geçelim demek gibidir. özgürlük bukadar önemsizmi!!!! s3 ümle torrentten film indirdiğimi gören iphonelu arkadaşım aynen şöle dedi "ama benim ekranım daha iyi kayıyoo"

@18 Şub 2013 13:32 iOS'ta da Transmission var merak etme :D

Jailbreak yapılacaksa fazla sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum ki şu "Çoklu görev daha zor" argümanı tepetaklak edecek eklentiler mevcut Cydia'da. Cydia sadece bir uygulama mağazası değildir aynı zamanda bir eklenti mağazasıdır bazı uygulamalar işletim sistemi kapalı kaynak da olsa derlenmiş kodları manipüle edebilir. Jailbreak'te işletim sistemi böyle modifiye edilebiliyor. Android'in aynısı bir görev yöneticisine sahip olabilirsiniz, göreceli de olsa (bana göre) daha iyi bir görev yöneticisine de sahip olabilirsiniz.

Manyakmıyım İOSe ye geçeyim brea.

niye androidi bırakıp iosa geçeyim neden niçin niye androidliyim kafam rahat

forever ios...

Teşekkürler

İos pişmanlıktır...

Parası olmayanlar androıd'ı savunmaya devammm:))

bırakın androidi yaw ios en iyisi hem zamanı geçmiyor yeni bir ios çıktımı kuruyorsunuz. ama andridde ise malesef desire hd gibi bir tel android 4 yüklenenmiyor xda da bazı kişiler yapmış ama nakadar ullanışlı olduğu tartışılır. adamlar iphone 3gs'ye bile ios 6 çıkarmış ve canavar gibi çalışıyor... daha ne olsun aldığınız iphone 5-10 sene sonrada yazılım sorunu olmuyor ileriye dönük yani...

@18 Şub 2013 18:58 iphone 2 ?

iphone sadece isminden dolayı hala satış yapabiliyor.oysa onu çoktan sollayan bir çok telefon var.bunlardan biride özellikle galaxy s3. iphone tekelci haraket ettiği sürece günden güne erimeye devam edecek.

Parası olmayanlar Androidi savunmaya devam demiş şahsın biri. Aklı olmayanlar da ios'u savunmaya devam o zaman...

Parası olmayanla android satın alma ne alaka. Galaxsy s3 italatçı firma garantili olmayan samsung garantili hala 1690tl htc one x plus 1850tl. Iphonedan pek bi fiyat farkları yok. Ucuz android gencler icin ogrenciler icin uygun tabiki.

jailbreakli bi ois her ihtiyaci karşılar :)))

ios her alanda en iyisi arkadaşlar bunu anlayın artık anlatmaktan bıktık.

@19 Şub 2013 20:40 Evet, Windows Phone'dan sonar, Macintosh'larla da senkronize olabiliyor.

Cok sevgili Chip. Basligi goren de ios avantajlarindan bahsedeceginizi zanediyor. Deli miyim ios e gececek :)

bluetooth a da bir cözüm varmi 21. yüzyilda acaba

@21 Şub 2013 03:42 Cevap veriyorum: Jailbreak

bu sene iphone 4s bile Galaxy s3 satista gecmish...Apple farki daha uzuuuun zaman devam eder... think different adi ustunde...

Android bozuk çalışıyor, hiç kararlı değil. Android kullanıcısıyım biliyorum.

Android kullanıcısıyım özgürlük güzel ama rom yükleye yükleye hem telefon kafayı yedi hem ben kafayı yedim efs dosyası denen illetten bıktım artık s3 mü çöpe atıp iphone alıcam güncelleme yönünden iphone daha iyi

Hooort. Bazı şeyler değişti.

@29 Mart 2016 05:56 eveeeeet. Değişiyor :) ios öne çıkıyor. Android değil de android destekleyen firmaların sapıtması yüzünden güzelim android altokka oluyor.

Kendimi bildim bileli android kullanıyorum. Genel itibari ile telefon 1-2 seneden sonra kasar,yavaşlar, birşey olur servis arkasında durmaz. satmak istersin fiyatı yerlerdedir. Çöpe yatırım yapmak istemiyorum. IPHONE İÇİN SABIRSIZLANIYORUM.

Sen de yorum yaz