Android'deki korsancılık ne kadar kötü?

Android'li cihazlarda korsan uygulama kullanımının geldiği noktayı ve durumun ciddiyetini araştırdık

  • Zeynel A. Öztürk
Android'deki korsancılık ne kadar kötü?
Elde kesin rakamlar olmasa da, durum ortada

Yazılımların yasadışı olarak dağıtılması ve korsan yazılım kullanımı, içerik üreticilerini üzmeye devam ediyor. Korsan konusunda gerileme olmadığı gibi, raporlar Google'daki korsan site sonuçlarının 2014'te rekor kırdığını söylüyor. Her yerde parmağı olan korsanın Android'i de ele geçirmiş olması şaşırtıcı değil.

Geçtiğimiz ay mobil oyun geliştiricisi UsTwo'nun yayınladığı bir istatistik, yanıltıcı da olsa dikkat çekiyor. Firma, bir tweet'inde Android'deki Monument Valley yüklemelerinin sadece yüzde 5'inin ücretinin ödendiğini, bu oranın iOS'ta yüzde 40 olduğunu söylemişti.

Buradan, en azından bu oyun için Android'deki korsan oranının yüzde 95 olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Ancak UsTwo daha sonra istatistiğin tam anlamıyla isabetli olmadığını, tek bir satın almanın oyunu aynı hesaba bağlı birden fazla cihazda oynamaya izin verebileceğini itiraf etti. Dahası veriler, firmanın geçmişte düzenlediği "ücretsiz indirme" kampanyalarına göre düzenlenmemişti.

Yine de Android'in önceki senelerde korsanla ilgili önemli sorunlar yaşadığı bir gerçek. Android Authority, 2012'de indirilen uygulamaların sadece yüzde 10'unun gerçekten satın alındığını söylüyor. Buradan 2012'deki korsan uygulama oranının yüzde 90 olduğu sonucu çıkıyor.

Android'deki korsancılık neden bu kadar yaygın?

Android, açık yapısı dolayısıyla bir bakıma korsana müsade ediyor

Android'deki korsan sorunu için iyi bir örnek, 0,99 dolarla Android ve iOS için yayınlanan Dead Trigger idi. Çok yüksek bir korsan oranıyla karşılaşan oyun, Android'de ücretsiz hale gelmek durumda kalmıştı. Oyunun geliştiricileri korsancılık oranını söylemediği için, korsanın ne boyutlara ulaştığını tam olarak bilemiyoruz.

2013'te yayınlanan bir SlashGear raporu, Android oyunlarındaki korsancılık oranının yüzde 95, iOS oyunlarındaki oranın ise yüzde 5 olduğunu söylemişti. Ancak bu veriler de tek bir oyundan geldiği için tüm sektörü temsil ettiği söylenemez. Yine veriler, ortaya çıkan tablo hakkında bizleri bir fikir sahibi yapmaya yeterli.

Android'deki korsancılık neden bu kadar yaygın?

Bunun en önemli sebebinin Android'de korsan uygulama kullanmanın çok kolay olması olduğu düşünülüyor. iOS, kısıtlı ve kapalı bir platform olduğu için korsan uygulamaları kullanmak, Android'e göre çok daha uğraşlı ve zor. Bunun dışında istatistikler, Android kullanıcılarının teknolojik konulara daha meraklı olduğunu ve cihazını kurcalama ihtimalinin daha fazla olduğunu gösteriyor. iOS kullanıcıları ise aksine, cihazlarını genellikle olduğu gibi bırakıyor ve farklı şeyler denemiyorlar.

Bir başka deyişle Android kullanıcıları, her şeyi bedavaya getirmek istiyorlar ve bunu nasıl yapacakları konusunda yeterli bilgiye sahipler.

Korsanın tehlikeleri

Ücretli uygulamaları bedava kullanıyorsanız, Google Play'in kurumasında payınız olacak demektir

Korsanın tehlikeleri

Korsanın bu seviyede izlemesi halinde Android'in birkaç sene sonra içi boş bir kabuk haline döndüğüne şahit olabilirsiniz. Korsan indirmeler, sadece geliştiricinin para kazanmasına engel olmakla kalmıyor, Google Play'deki istatistiklere ve puanlamalara dahil edilmediğinden, uygulamanın görünürlüğü darbe yiyor.

Oyunlarda "freemium" modeline geçişte korsancılığın büyük etkisi var. Geliştiriciler, indirme ve yüklemeyi bedava sunarak yükleme istatistiklerinin Play Store tarafından işlenmesini sağlıyorlar. Bunun ardından oyun içi sunulan satın almalarla gelir elde etme şanslarını koruyorlar.

Korsan uygulamaların kullanıcılar için de tehlikeleri var. F-Secure'un 2012'de yaptığı bir araştırma, Android'de rastlanan zararlıların yüzde 99'unun Play Store dışındaki yüklemelerden geldiğini gösteriyor. Google'ın uygulamaların mağazaya girişini Apple kadar kısıtlamadığı doğru, ancak Play Store'u kullanmak zararlılardan uzak kalmak için izlenebilecek geçerli bir yöntem.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Android = çöplük

Artar tabi aptal bir sistem çünkü dün anneme bir program lazım oldu ücretsiz idi İndirmeye çalışıyorum play den depolama hatası diyor 3-4 program sildşm sd ye taşıdım Hala hata veriyordu Bende internetten indirip yükledim Bu yüzdün İOS diyorum

@09 Şub 2015 09:19 kusura bakma da sen gidip 300 500 liralık amdroid kullanırsan dediklerin gelir başına. gidip orta sınıf bir android al bakalım durum aynı mı? 32 gb dahili hafızam var ve ayrıca hafıza kartı da takabiliyorym senin o ios lu cihazında hafıza kartı desteği yok bide utanmadan bir üst hafıza kapasitesi için 200 300 lira (kullanmış olup beğenmediğin androidli telefon fiyatı kadar) fark istiyorlar. paranız çoksa gidin apple alın. gerçi bizim milletimizde durum tam tersi

Türkiye'de neden kullanıldığı açık. Asgari ücretle geçim savaşı verirken aynı zamanda son model teknolojiden de geri kalmak istemeyen insanımız ellerinde kürek gibi telefon almayı bildikleri halde uygulamaya para vermek yerine doğal olarak korsanını indiriyor.

hacı tamam haklısınız da bir monument valley mağazada 9 liraya satılıyor. sizce de pahalı değilmi

Google, zaten korsanı umursamıyor ki. Korsan sayesinde girebildiği kadar çok cebe girmeyi umursuyor. Çünkü en temel amacı, insnaların bilgilerini ele geçirmek...

oyunları uygun fiyatlı yaptılar da biz mi indirmedik? Gta, modern combat vb oyunlar 10 tl nin üzerinde bir fiyata sahip 2 tl yap bakalım kaç kişi indiriyor. zaten milyonlarca indiren var. gözleri paraya aç olduğu için fahiş fiyatlara sunuyorlar. onlar böyle devam ettikçe korsan bitmez. önce kendileri birşeylerden taviz verecek ki sonradan karşılığını bekleyecekler.

Yakinda parali oyun kalmaz herkes icerik satma ekliyor oyunu oynamak isteyende mecbur satin almak zorunda. Tabi onuda mod money surumlerle aşiyolar.

Düz mantik olayi bu oyunu baska yerden yüklemese satin alicakti mantigi ticarette oldukca hatali bir durum o oranlar 100 % 95 bile olsa en fazla kayip 100 % 5 olur o bile abartili rakam. Iphone kullanici düzeyi genel itibari ile parali kesimden olusuyor firma hangi ürenü cikartirsa cikartsin alicak bir kesim ve gözü kapali hareket eden bir kesime sahipler o yüzden marketlerdeki indirme olayina katilmiyorum. Zaten Free2play sistemi ve reklam gelirleri ile iyide para kazaniyorlar 1 milyon fazla kullanici tarafindan indirilmis bir app icin aylik korkunc derecede reklam geliri var yani bu haberlerin hepsi hikaye.

oyun içi satın alma olayı insanı korsana sürüklüyor. bir yerden sonra otunlar tıkanıyor ve para vermeye zorluyor. bu satın almalar en az bir GTA 5 fiyatına olunca da mod apk ya başvurluyor.

klasik android kepazeliği....

"Android kullanıcılarının teknolojik konulara daha meraklı olduğunu ve cihazını kurcalama ihtimalinin daha fazla olduğunu gösteriyor. iOS kullanıcıları ise aksine, cihazlarını genellikle olduğu gibi bırakıyor ve farklı şeyler denemiyorlar. İşin özeti burası :)) burdan bir üstünlük çıkarmayı veya eziklik yüklemeyi düşünmeyin,ya da hırsızlar ,efendiler etiketleri de yakıştırmayın. sadece saygılı olun saygılı.

Android üzerinde yeterince ücretsiz yazılımlar var, buluncaya kadar hepsini deniyorum, ondan sonra fabrika ayarlarına dönüp, telefonu iyice temizledikten sonra, seçtiğim ücretsiz uygulamaları kuruyorum. Yasal olmayan biçimde bir uygulamaya gerek duymadım, çünkü onların bilgi çalabilecek kadar tehlikeli olduğunu düşünüyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play