Android'i kurtaracak karar!

Google'ı her geçen gün daha da terleten Android davası, bu kararla yön değiştirebilir!

Android'i kurtaracak karar!

Berk Toparlak

Avrupa Birliği mahkemesinin dün aldığı karara göre; programlama dilleri, telif hakkı kapsamına girmeyecek. SAS Institute, Inc ve World Programming Ltd. şirketlerini karşı karşıya getiren dava, Avrupa Birliği'nin en yüksek mahkemesi olan Adalet Mahkemesi'nde görüldü.

Dava, Worl Programming Ltd. lehine sonuçlandı ve mahkeme şu önemli açıklamayı yaptı:"Bilgisayar programlarının sadece ifadesi telif haklarına tabidir esası uyarınca; fikir ve ilkeleri kapsayan algoritmalar ve programlama dilleri, bu yönerge tarafından korunmaz."

Mahkeme ayrıca, hükümlerin daha basit ifadelerle anlatıldığı bir basın açıklaması yayınladı. Programlama dillerinin telif hakkı ile korunup korunmayacağı şu ifadelerle netlik kazanıyor: "Bu bağlamda mahkeme; bir programda yer alan anahtar kelimeler, sözdizimi, komutlar, seçenekler, varsayılanlar, sözcük tekrarları veya matematiksel kavramların, o programı yazan şahsın zihinsel yaratıcılığını içermediği görüşündedir. Yazar yaratıcılığını sadece sözdizimi ve yerleşimi, rakamlar veya matematiksel kavramların seçimi sırasında kullanır."

Mahkeme aslında bu kararı, programlama dillerinin "orijinal" bir yaratıcılık içermediğini düşündüğü için alıyor. Ancak, programlama diliyle yaratılmış "orijinal" çalışmalar, telif haklarından yararlanabiliyor.

Dava, Amerika'da halen görülmekte olan Google-Oracle davasıyla benzerlik taşıdığı için iyice önem kazanmış durumda. Bilindiği üzerece Oracle, Google'ı Android işletim sisteminde lisans olmaksızın özel bir 37 Java API kullanarak telif hakkı ihlali yapmakla suçluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

adam haklı beyler dağılın.

Lisanslı API'ları kullanmanın yaratıcılıkla alakası yok. API'ı yaratanın belki yaratıcılığı ile alakası olabilir. Zaten davanın açılma sebebi YARATICILIK ile yakından uzaktan alakası yok, bunu tartışmaya gerek de yok o yüzden.

Bir yazılımın (bu kütüphane olabilir, API olabilir, işletim sistemi olabilir vs. vs.) lisans hükümlerine uymayan bir kullanım yasaktır. Bu bu kadar basit. Eğer o lisansta izinsiz kullanım, ticari amaçla kullanım, para ödemeden kullanım vb. yasaksa, ve buna uyulmuyorsa bu bir suçtur.

Eğer davayı Google kazanırsa herkes istediği private API'ı kullanır diğer bütün şirketler de lisanslar için tonla para ödemekten vazgeçer bu da yazılım şirketlerini büyük hüsrana uğratır.

Oracle'ın kazanması muhtemel. Eğer kazanamazsa büyük çoğunluğun tepkisini çekecektir.

oracle ( MS ) ajanı olmasa böyle yapmazdı...

ben bişey anlamadım.

o zaman alfabe kullanımı için de telif hakkı ödesinler arkadaş.
hatta benim bile bu yazdığım yazıda kullandığım karakter sayısı kadar , hakkın sahibine bilmem kaç para ödemem lazım.telifin de bi sınırı olmalı...proğramlama dillerinin çoğu birbrine benziyor sonuçta...konunun uzmanı değilim ama fikrimdir en nihayetinde...

android'in hiç orjinal olmadığı her gün kanıtlanıyor. siz hala google'ı destekleyin.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir