Android 'Ice Cream Sandwich' ne getirecek?

Yeni Android 'Ice Cream Sandwich'in çıkış tarihi, sunduğu yenilikler ve fazlası. Hepsi burada!

  • Zeynel A. Öztürk
Android 'Ice Cream Sandwich' ne getirecek?
Android'in bir sonraki sürümü Ice Cream Sandwich, merakla bekleniyor

Google'ın mobil işletim sistemi Android'in bir sonraki sürümü 'Ice Cream Sandwich'e giderek yaklaşıyoruz. Ice Cream Sandwich'in sürüm numarası 2.4 mü veya 4.0 mı olacak henüz belli değil ancak Android'e önemli yeni özellikler, yeni donanımlar getireceği kesin. İşte Ice Cream Sandwich hakkında bilmeniz gerekenler:

Çıkış tarihi: Google, Ice Cream Sandwich'in bu sene Kasım ayının sonlarına doğru yayınlanacağını söylüyor.

Ice Cream Sandwich'i kullanacak olan cepler: Ice Cream Sandwich ile geleceği söylenen Google Nexus 3, çift çekirdekli 1.2GHz veya 1.5GHz OMAP 4460 veya Qualcomm Snapdragon işlemciye, 720p HD ekrana, 1080p HD video yakalama özelliklerine sahip olacak.

Huawei de şu an Android 2.2 ile sevk ettiği cebi Glory'nin çıktığında Ice Cream Sandwich'e yükseltilebileceğini iddia ediyor.

Birleştirilmiş bir işletim sistemi olacak

Ara yüzü Honeycomb'a benzeyecek

Birleştirilmiş bir işletim sistemi olacak: Ice Cream Sandwich geldiğinde 'telefonlar için Gingerbread', 'tabletler için Honeycomb' cümlelerini unutacağız, zira işletim sistemi yüklendiği form faktörüne uyumluluk gösterecek. Geliştiriciler Ice Cream Sandwich uygulamalarını sadece bir kere kodlayacak ve işleri kolaylaşacak.

Ara yüzü Honeycomb'a benzeyecek: Ancak üreticiler ve mobil hizmetler, kendi ara yüzlerini tasarlayabilecekler.

USB hosting desteklenecek: Android Açık Donanım programı üçüncü parti cihazları da Android'e getiriyor. Bu sayede bir Xbox denetiminden USB fareye farklı USB cihazları Android cihazımıza bağlamak mümkün hale gelebilir.

Cep kullanıcılarını sevindirecek: Cep telefonu kullanıcıları, genişletilmiş bir çoklu görev aracına ve bir sistem yöneticisine sahip olacak.

Yüz izleme, sistem gereksinimleri ve fazlası

Yüz izleyecek: Ice Cream Sandwich, cihazınızın kamerası yoluyla kafanızın hareketlerini algılayacak ve ekran resmini buna göre ayarlayabilecek.

Sistem gereksinimleri yüksek olabilir: Google'ın referans cebi Nexus 3'ün 1.2 veya 1.5 GHz işlemciye, 1GB RAM'e, 'dev' bir ekrana, 1080p video kaydetme özelliğine ve çok ince bir gövdeye sahip olacağı söyleniyor.

Ice Cream Sandwich donanımı daha geleceğe yönelik olacak: Google, ortaklarını yeni bir cihaz ortaya çıkardıklarında en az 18 ay Android güncellemesi sunmaları konusunda ikna etti. Bu sayede daha çok güncelleme sağlanacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Google ne yaparsa yapsın Apple haberleri kadar heyecan verici gelmiyor :) İOS 5 de daha heyecanlanmıştım...

anroid iyi tuttu linux temelli olduğuna göre iyibir grafik arabirim ve yazılım program desteğiyle linux un neler yapabildiği ortada bazı ver stabil olmasada çok iyi gidiyor android yani linux mobil. pc leriçinde linuxa bukadar destek verilse ms batar.

Nexus 3 nvdia tegra 4çekirdek'e sahip degilmiydi bu arada nezaman cıkıyo nexus 3

hadi hayırlısı ilk çıkışda alamayız ama bu çıkınca en azından diğer cepler ucuzlarda onları alırız :)

Aslında HTC HD2 için geliştirilmiş olan Ubuntu 0.3 sürümü gibi bir ubuntu sürümü çıkarılsa tablet ve telefonlar için ne android ne de iOS karşısında durabilir.

Gerçi Ubuntu 0.3 sadece 10.10 Netbook sürümünün port edilmiş hali ve telefon özellikleri eklenmiş hali. Ama beni Android'den daha fazla heyecanlandırıyor. Çünkü ayrı bir büyük simgeli dokunmatik arayüzün yanında normal ubuntu masaüstünü de kullanabiliyorsunuz. Tıpkı Win8 Arm versiyonu gibi.

Eğer bilgim olsa ubuntuya mobil arayüz geliştirip, arm işlemciler için port edip satardım. Aynı google'ın lisans, masraf gibi bahanelerle para alması gibi. Normalde para ile satılamaz bildiğim kadarıyla.

Android 3.0.1 kullandım ve tek kelimeyle berbat. 2.2 daha iyi. Çünkü alttaki durum çubuğu oyunlarda bile kaybolmuyor. Arayüzü siyah ağırlıklı olduğundan az enerji tüketse bile ekran ışığını sonuna kadar açmak gerekebiliyor görebilmek için. Sadece yeni bir arayüz desem yeridir.

Bence Android'in tabletler üzerinde geleceği yok. Telefonlar üzerinde biraz daha kullanılabilir.

Nexus çok ii ya

Apple ve Google bu siteye bizim haberlerimizi yapsınlar diye paramı veriyor anlamadım neden hiç Bada haberi duymuyoruz.Bada 2.0 hakkında o kadar söylenti dolaşırken burda esamesi okunmuyor nedense!

Bunların YENİ SÜRÜM mü, yoksa ICE CREAM DÜRÜM mü olduğu belli değil. 2.2, 2.3 beta olarak sürerken 3, 3.1, 4 arttır arttır nereye kadar gidecek?

Ayda 3-4 beta daha eklense Android 50 yıl sonundan önce çıkmış olur. 50 tane betayı kim kurup deneyip karşılaştıracak, kim düzeltecek peki?

Bence betayla da uğraşılmasın Alfa olarak sürümler arttır arttır daha hızlı olur.

2.2 veya 2.3 beta degilki normal android surumu
İns. Galaxy s bu guncellemeyi alir
Gingerbread galaxy s te mukemmel calisiyor

Google ne yaparsa yapsın Apple haberleri kadar heyecan verici gelmiyor :) İOS 5 de daha heyecanlanmıştım...

acaba bunun nedeni apple senede 1 kez android ise senede 30 kez yeni sürüm cıkarttıgından olabilirmi

meego da böyle değil mi?
yani meegodada aynı sistem çok platform.?

android yemek isimleriyle gidiyor, 4.1'in isminin "turkish delight" olmasını istiyorum

android 10 numara adamlar hep güncelleme çıkartıyor daha ne istiyorsunuz arkadaş her güncellemede daha da iyi oluyor apple senede bir çıkartıyor sene sonuna kadar millet telefondan bayıyor zaten :D ama androidde güncellemeyle arayüzler bile değişebiliyor telefona yenilik katıyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost