Android için Root artık daha tehlikeli

Android 4.3 ile birlikte root meraklıları için de pek çok şey değişiyor! İşte tüm detaylar...

  • Cem Şancı
Android cihazları Root'lamak artık daha tehlikeli

Gelişmiş teknik bilgiye sahip telefon ve tablet kullanıcıları için Root işlemi, cihazlarını daha efektif kullanmak için vazgeçilmez bir ihtiyaç olarak kabul ediliyor. Ancak firmaların Root'a bakışı çok farklı.

Apple, telefon ve tabletlerinin Root'lanmasını (daha doğrusu Apple için Jailbreak) kesinlikle istemiyor ve bunun güvenlik açıkları doğuracağını iddia ederek kullanıcıları vazgeçirmeye çalışıyor. Microsoft, Root işlemini yasaklamıyor ancak sadece geliştiricilerin Root yapmasını teşvik ediyor. Google ise dolaylı da olsa, kullanıcıların Root yapmasını destekliyor ancak bunun çok riskli olduğunun altını çiziyor.

Root veya jailbreak sayesinde, hem Android cihazlar, hem da iOS'lu cihazlar, üreticinin sağladığı özelliklerden çok daha fazlasına sahip olabiliyor. Dolayısıyla Android kullanıcıları için Root yapmak, bir tür hazine avcılığı gibi heyecanlı bir deneyime dönüşebiliyor.

Ancak, Google'ın Android sistemine yaptığı modifikasyonlar, Root yapmak isteyen kullanıcıları tekrar düşünmeye itiyor. Ünlü bir Android geliştiricisi olan Steve Kondik, Android 4.3 ile Root işleminin hem anlamsız hem de daha tehlikeli hale gelmiş olabileceğinin altını çiziyor. 5 milyon kişi tarafından kullanılan CyanogenMod isimli bir Android modu geliştirmiş olan Kondik, yeni Android 4.3 sürümü ile birlikte, Root işlemi ve Mod yüklenmesiyle elde edilebilen özelliklerin işletim sisteminin standardı haline geldiğini vurguluyor. Ayrıca Google'ın şaşırtı biçimde yeni sistemde Root'u kısıtlayan bazı özellikler de tasarlamış olduğunun altını çiziyor. Ancak açık kaynaklı bir sistem olan Android'de bu kısıtlamaları geçmek büyük bir problem değil.

Google'ın güvenlik önlemlerini arttırmak için bu kısıtlamaları gündeme getirdiğini vurgulayan Kondik, kısıtlamalara karşılık olaraksa yazılım devinin eskiden Root ile yapılabilen bazı işlevleri işletim sistemine standart olarak eklediğini anlatıyor. Bunun da kullanıcıları Root yapmaktan vazgeçirme hedefinin sonucu olduğunu düşünüyor.

Önemli bir Android Mod geliştiricisi bile Root yapmanın artık daha riskli, hatta gereksiz bir işlem olduğunu vurgularken, Android cihaz sahipleri de Root yapmadan önce iki kez düşünmeli...

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

Root yapamiyosam Android niye aliyim ? Gider ios takilirim.bence sacma olmus bir android kullanicisi olarak.

root candır

Custom rom'ları kullanmayacaksam Windows phone, iphone falan alırdım. Nasıl ki kullandığım bilgisayarda bütün yetki benim elimde, telefonumda da öyle olmalı. Benim seçim özgürlüğüm var. Teşekkürler android.

@04 Ağu 2013 20:04 aynen öyle kardeş ipler benim elimde olmalı

root yapabilmek için sistemde güvenlik açığı bulmak gerekmiyor mu ? peki siz hangi güvenlik açığından bahsediyorsunuz ?

@04 Ağu 2013 20:15 Kaynak kodları açık bir sistemden bahsediyoruz ve bu sistem bir linux dagıtımı sadece bir kaç dosya yeni kodlar eklenip yeniden derleniyor. Dip not: bir geliştirici değili.

Root'a fazla gerek yok. Custom recovery varsa zaten hic yok.

uygulamaları sd karta yükleyebilsek tamamdır

Androidin roota ihtiyacı oluyor mu gercekten ios mu bu cydia gibi depoları olsun

Miui dan mahrum kalamam :)

Rootlamadan yani bootloader kilidini acmadan custom recovery kuramazsin.

Adam orda kesinlikle yapmayın demiyor riskli diyor. Root yaptıktan sonra sisteminiz size açık hale geliyor tabi hacker lara da. dikkatsizce yükleyeceğiniz bir program çoğu bilgilerinizin uygulama geliştiricilerin eline geçer ve markette bu kadar gereksiz ve sırf bu amaçla yazılmış bir ton uygulama var. Gerçi 4.3 le beraber uygulama izinleri değiştirilebiliyor ama yine de risk almayın diyor adam

adam diyor ki "artık root yapmaya gerek kalmadan bu özellikleri stock olarak kullanabileceksiniz" siz diyorsunuz "rootlamayınca ne anlamı kaldı?". Zaten çıkarılması gereken sonuç, rootlayıp da yaptığın işlerin artık rootsuz da yapılabilecek olması. Nasıl okuyorsunuz makaleleri?

@04 Ağu 2013 22:54 Orada sana her şeyi sunmaktan da bahsetmiyor farkındaysan. Risk olduğunu her zaman söylüyor ama bazı uygulamalarda sana izin vermiş sayılıyor. Olay bu. Root yapmayı da iyi bir işmiş gibi göstermek mümkün değil. Ki bu konuda en iyisini sadece Microsoft yapıyor bence. Geliştiricilerine sağlıyor bu imkanı. Diğer türlü virüs çöplüğünden başka bir şey değil.

Ne oldu danroidciler İose her fırsatta laf atıyorlar en byük silahlarıda açık kaynak özgürlük filandaı.Bakıyorumda sizin özgürlükte elden gidiyor galiba.Zaten o kdar çok özgürler ki android marketteki uygulamaların bile 10 tanesinden 7 si virüslü. Tek virüs programı androide çıkıyor..

@04 Ağu 2013 22:58 en popüler işletim sisitemi ne ise ona virüs çıkar. bak mac te virüs varmı? linuxta virüs varmı? ama windowsta var. anladın gerisini

@04 Ağu 2013 22:58 Fanatizm hastalıktır.

@04 Ağu 2013 22:58 sen ne zırvalıyorsun? dandios fanboyu mor surat...

Root neymiş saçmalık.

Root Forever.

panpa o zaman Android kullanmayalım. Habere bak. "Forever Root"

arkadaşım root'suz rom yükleyebilecek miyim? titanium bakcup? lucky patcher? ee daha neyin kafasını yaşıyorsun?

Dandiroid diyen arkadasim. Nasil okudugun belli makaleyi. Beyin de ios olmuş maalesef senin. Bir daha oku root yapilmayacak mi diyor. Tum uygulamaları indirdin de her 10 tanesinden 7sinde virus buldun massallah ya.

@05 Ağu 2013 02:52 Hangi uygulamaları indirdiğini yazsın bir bakalım bizde deneyelim :-D

anlamsız bir başlık olmuş. rot ile elde edilen özelliklerin 4.3 ile gelmesi iyi elbette

Jailbreak ile root aynı şey değil. Jailbreak ile yapabildiğim tek şey market harici uygulama kurabilmek, root ile yapabildiğim ise sistemin ciğerinde kadar inmek. Widget bile kullanılamayan, klavyesi bile değişmeyen, canlı duvar kağıdını bile desteklemeyen bir sistemde roottan bahsetmek komik oluyor :)

@05 Ağu 2013 12:41 Kullanmadan bilmeden konuşmuşsun. Jailbreak ile sisteme bir çok özellik ekleyebilirsin cydia tweaklarla dolu.

@05 Ağu 2013 12:41 Senin o ikinci cümlende bahesttiğin herşey Jailbreak ile yapılabiliyor.

@05 Ağu 2013 12:41 Dediğiniz tamamen yanlış iki işleminde yaptım ve ikisindede cihazı müthiş hale getirdim Tek fark jailbreak ile cydia geliyor ama root yapınca uygulamaları yine play store dan inidiriyoruz

Root zarar dir telefona dikkat li olun arkadaş lar

Beyler ben cihaza root attım sonra kaldırdım ama benimbildiğim kadariyla root atarsan güvenlik duvarına birsey oluyomuş , rootu kaldırdım, güvenlik eski haline döner mi , cevaplsrsaniz makbule geçer

root candır riskli değil bikere ayrıca unroot yapabilirsiniz

Root yapamiyosam Android niye aliyim ? root can gibi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play