Android İçin Uçak Modu İpuçları!

Uçak modu nedir, ne işe yarar? Android'de uçak moduyla ilgili aklınıza gelen birçok soruyu cevapladık.

  • Zeynel A. Öztürk
Android İçin Uçak Modu İpuçları!

Uçak modunu muhtemelen kullandığınız her akıllı telefonda gördünüz. Peki bu mod tam olarak ne işe yarıyor; sadece uçakta mı kullanılır?

Uçak modu, telefonunuzun mobil bağlantısı başta olmak üzere Wi-Fi, Bluetooth gibi bağlantıları devre dışı bırakıyor. Çoğu havayolu şirketi uçuş sırasında mobil bağlantıyı yasakladığı için bu modun adı, uçak modu. Mobil bağlantıların uçakları etkileyip etkilemediği bir tartışma konusu, ancak her zaman tedbirli olmakta fayda var.

Uçak Modu Güç Tasarrufu Sağlar mı?

Evet, uçak modu pil ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Telefonunuzdaki bağlantıya yönelik bileşenler, uygulamalardan gelen uyarılar, baz istasyonu bağlantısı, konum kontrolü gibi işlemler için sürekli olarak güç tüketirler. Uçak modu bunların hepsini birden kapattığı için hem pil ömrü uzayacak, hem de telefonunuz daha hızlı şarj olacaktır.

Uçak Modunda Wi-Fi Kullanılabilir mi?

Bu kullandığınız cihaza göre değişiyor ancak çoğu telefon, uçak modunda Wi-Fi ağlarına bağlanmanıza izin veriyor. Bunun için uçak modundayken iki parmağınızı ekranın üzerinden aşağıya doğru kaydırarak hızlı ayar bölmesini açın ve Wi-Fi üzerine dokunun. Telefonunuz izin veriyorsa, birkaç saniye sonra Wi-Fi bağlantısının kurulduğunu göreceksiniz.

Havayolu şirketlerinin çoğu artık uçuş sırasında Wi-Fi bağlantısı sunuyor. Bu hizmet sunuluyor ise uçak modunda Wi-Fi'yi açarak internete bağlanabilirsiniz. Uçaklar sadece 3.000 metre yükseklikte Wi-Fi'ye izin veriyor, bu yüzden kalkış ve iniş sırasında Wi-Fi'yi kapalı tutmaya dikkat edin.

Uçak modu sayesinde gelen çağrıları ve SMS'leri engelleyip, internete bağlanmanız da mümkün.

Uçak Modunda Bluetooth Çalışır mı?

Wi-Fi'deki durum burada da geçerli. Uçak moduna geçtiğinizde Bluetooth kapatılır ancak çoğu telefon, Bluetooth'u tekrar açmanıza izin veriyor. Bu sayede kablosuz kulaklıklarınızı, klavyenizi ve benzer cihazları telefonunuzla eşleştirebilirsiniz.

Uçak Modu Veri Kullanıyor mu?

Hayır, çünkü uçak modu mobil ağa bağlanmanızı engeller. Uçak modunda veri kullanmasanız da, böyle abartılı bir çözüme ihtiyacınız yok. Bunun yerine sadece mobil veri bağlantısını kapatabilir, çağrı almaya ve göndermeye devam edebilirsiniz.

Uçak Modunun Oyunlara Faydası Var mı?

Oyunlarda çıkan reklamlardan nefret ediyorsanız, uçak modu işinize yarayabilir. Oyun esnasında uçak modunu etkinleştirmeniz, birçok oyunda reklamların gizlenmesini sağlayacaktır. Ancak bu çözüm, sürekli olarak internet bağlantısı gerektiren oyunlarda işe yaramayacaktır.

Peki Ya Alarmlar Çalışmaya Devam Eder mi?

Evet, alarmlarınız uçak modunda da çalışacaktır. Alarmların internet bağlantısına ihtiyacı olmadığı için uçak modundan etkilenmiyorlar. Hatta uçak modunda Google Asistan ile alarm kurabilirsiniz.

Snapchat Uçak Modunda Çalışır mı?

Çalışmaz, çünkü Snapchat internet üzerinden çalışan bir uygulama.

Uçak Modunda SMS Gelir mi?

Uçak modunda mobil hizmet ile bağlantı kurulmadığından kısa mesaj veya çağrı işlevleri çalışmayacaktır. Sizi arayanlar, telefonunuz kapalıyken olduğu gibi sesli mesaja yönlendirilirler. Size gönderilen kısa mesajları telefonu açtıktan sonra alabilirsiniz.

Uçak Modunda Nasıl Müzik Dinlenir?

Spotify gibi hizmetler internet üzerinden akış yaptıkları için çevrimdışı çalışmayabilirler. Spotify'ın ücretli Premium üyeliğine sahipseniz, müzikleri telefonunuza indirebilir, böylece uçak modunda da müzik dinleyebilirsiniz.

Para ödemek istemiyorsanız, sahip olduğunuz müzikleri telefonunuza kopyalayarak müzik dinleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play