Android için yeni adware tehlikesi!

Android Erişilebilirlik Hizmeti'ni kontrol altına alan zararlı yazılım büyük bir tehlike oluşturuyor

  • Onur Seven
Android için yeni adware tehlikesi!

İki hafta önce kaldırmanın neredeyse imkansız olduğu yeni bir Android adware (reklam destekli yazılım) keşfedilmişti. Araştırmacılar şimdi ise kullanıcıların reddetme butonuna dokunmasına rağmen cihazlarının kötü niyetli yazılıma maruz kalabileceğini ortaya çıkardı.

Shedun olarak bilinen virüs, görme engelli kullanıcılara mobil cihazları ile etkileşimde alternatif yollar sağlamak için tasarlanan "Android Erişilebilirlik Hizmeti" üzerinde uygulama kontrolü alarak tehlike saçmaya başlıyor.

Bu noktadan sonra zararlı yazılım enfekte olduğu cihazda son derece tacizkar biçimde pop-up reklamlar görüntüleme yeteneğine kavuşuyor. Kullanıcılar, adware yükleme davetini reddettiği veya hiç eylemde bulunmadığı durumlarda bile Shedun zararlısı erişilebilirlik hizmeti üzerindeki kontrolünü kullanarak uygulamaların yüklenmesini sağlıyor.

Mobil güvenlik sağlayıcısı Lookout araştırmacıları, Perşembe sabahı yayınladıkları bir blog yazısında "Shedun, hizmetin güvenlik açığından yararlanmıyor, bunun yerine hizmetin yasal özelliklerinden faydalanıyor. Shedun, erişebilirlik hizmetini kullanma izni kazanarak kullanıcının herhangi bir fiziksel etkileşimi olmadan "yükle" butonuna basabiliyor" dedi.

Bu durum kullanıcılara her zaman olduğu gibi üçüncü parti uygulama marketlerinden uzak durmaları ve "Android Erişilebilirlik Hizmeti" kontrolü isteyen uygulamalara şüpheyle yaklaşmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatmış oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Alıştık artık, Android=Tehlike-Güvensizlik Ama kullanmaya elin mahkum naparsın.

@22 Kasım 2015 16:56 5 yıldır Android kullanıyorum zerre zararını görmedim. Birazcık şerefiniz varsa iftira atmaktan vazgeçersiniz.

@22 Kasım 2015 16:56 Eliniz mahkum değil ! Tek yapmanız gereken Android'li cihazları kullanmamak veya almak istediğiniz cihazların işletim sistemini değiştirebilme imkanınızın olup olmadığına bakarak alıp, hemen işletim sistemini değiştirmek. Arz - talep sisteminden dolayı bir süre sonra başka sistemler ortaya çıkacaktır. Doğal olarak da yeni çıkan sistemler daha iyi olacaktır. Bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız aklınızı kullanın yeter. Bilge Baykuş

@22 Kasım 2015 18:19 bakiyorum da dandik androide laf kondurmuyosun. Yoksa nemalaniyor musun

@22 Kasım 2015 19:11 Bilge Baykuş musum karga mısın nesin. Arz talep meselesiyse neden hala Android daha güçlü? Koskoca Samsung bile Tizeni korka korka gizlice geliştiriyor. Microsoftun sistemi zaten tutmadı. Apple İOS desen belirli bir kesim kullanıyor. Android her türlü lider ve öyle kalacak.

@22 Kasım 2015 20:53 "Çoğunluğun sadece önüne konulan seçeneklerden birini tercih etmesinden dolayı !" şeklinde bir cevap, sanırım 'şu an' durumun neden kullanıcılar tarafından yönlendiril(e)mediğini anlatmak için yeterli olur. Anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna, az. Yukarıdaki yoruma da ek yapayım ki yanlış anlaşılmasın. "Aklınızı kullanmanız yeter" derken, herhangi bir hakarette bulunmadım. Akıl ve mantıkla illâ ki bir yol bulunabileceğini söylemek istedim sadece. Bilge Baykuş

Param olsada Apple alsam, Bıktım artık.

@22 Kasım 2015 19:36 Söylesene şimdiye kadar nr zarar gördün? Google hesabın çalındı mı mesela !!!!??

@22 Kasım 2015 19:36 yağmurdan kaçacam diye doluya atlamak bu olsa gerek.arkadaşım ios dak, açık,hırsızlık daha egale edilebilmiş değil.

@22 Kasım 2015 19:36 param vardı almadım pişman mıyım? DEĞİLİM!!!

andıroıd e gıcık olan wındovsun haykrlarıdır mutlaka

saldim cayira mevlam androidimi kayira adamlar yapmis ama gerisi umurlarinda olmayan isletim sistemi tapleti aldim alali sistem update gelmedi kendilerini kutlarim .

MoaaB ve avast ucretsiz kullanin. MoaaB root gerektirir. Baziniz agrimaz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play