Android için yeni dönem!

Artık Android'li cihazınıza uygulama kurarken nelere izin vereceğinize kendiniz karar vereceksiniz!

Android için yeni dönem!

Akıllı telefon kullanıcısı olup da gizliliğine önem verenleri özellikle ilgilendiren bir iddiaya göre Google, Android kullanıcılarına yükledikleri uygulamaların erişim haklarını kısıtlama hakkı verme konusunda çalışıyor.

Bilindiği gibi Android platformunda yer alan uygulamaların telefon defteri, konum ve kurulu diğer uygulama bilgileri gibi hassas bilgilere erişimi kurulum esnasında "ya hep ya hiç" mantığı ile yapılıyor. Yani kullanıcı kurulumun tamamlanması için söz konusu uygulamanın, şayet uygulama bu tür veriye ihtiyaç duyuyorsa, telefondaki kişisel bilgilere erişimine izin vermek zorunda kalıyor.

Google'ın senelik Android geliştirici etkinliklerinden Fireside Chat aktivitesinde, Android üzerinde çalışan mühendislerden Dianne Hackborn bu durumun yakında değişebileceğinin sinyalini vererek, şirketin kullanıcılara yükledikleri uygulamaların hangi verilere erişebileceğini seçme hakkı verme konusunda ciddi şekilde kafa yorduğunu söyledi.

Uygulamaların izin modelinde bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı konusunda net bir bilgi vermekten kaçınan Hackborn, şirketin bu konuda çözümler üzerinde çalıştığını ifade etti. Google tarafından konu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmasa da Android kullanıcılarının çok da uzak olmayan bir gelecekte yükledikleri uygulamalar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaları muhtemel görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

açık kaynağı seven destekleyen biriyim ama android gerçekten çok hantal ve çok kötü mimarisi var.Mimarisi kötü olduğu için hangi versiyonun çıktığı önemli değil oturup yeniden düşünülmesi gerekli bence,MER,Jolla Sailfish ve Tizen takip etmekteyim.Nokia N9 da MeeGo daha iyi bir arayüz sunabilseydi kesinlikle diğerlerinden önde olurdu.Sadece IOS,Android ve WP8 den ibaret değil mobil sistemler.

@23 May 2013 12:52 teknolojiyi takip eden biri olarak ubuntu iyiyi yayılırsa hepsini yok eder

@23 May 2013 12:52 Meego nun arayüzü gayet akıcı ve güzel.Esas hızdan haber ver

@23 May 2013 12:52 maemo da var bunlar içinde

Olması gereken bir özellik bence; ama bunun bazı geliştiricilerin canını sıkacağı kesin

Geç kaldı!

İOS te yıllardır olan bir özellik..

Android cihazlarda şu an verdiğiniz izinlerle bir çok yetkiyi karşı tarafa veriyoruz, ben bir çok kullanıcının bir program kurarken izinler konusuna çok dikkat ettiğini zannetmiyorum,Bu yeni uygulama bence çok çok mantıklı tabiki bazı izinler verelim ama sınırını ben cizmeliyim. Geç bile kalındı.

iOS 6 da olan bir şeydi bu ve çok geç kaldılar. Android'e Angry Birds yüklüyorsun. Yüklediğine pişman oluyorsun. Her şeye mecbur izin istiyor

Uygulamanın çalışması için gerekli olan izinler zaten kabul edilmek zorunda. Bunu nasıl aşacaklar ?

13:38 Hayır yok sahte iPhone kullanıcısı

alınan bilgi alında android ekmek kapsını araladı artık yasaklasa nolur google android marketin gelişmesi icin bilgilermiiz alınmasın izin verdi alınan bilgiler alındı artık cok gec

para var huzur yok. fakir android kullanıcılar. forever apple.

17:03 evet var sahte android kullanıcısı. Hepsi yok ama konum bilgisi ve bildirim gönderme gibi şeyleri engelleyebiliyorsunuz. Zaten iosde android gibi her izni istemiyor Apple uygulamaları kontrol ettiği için.. Yani zararlı değil izinler iosde

Bence uygulama ayarlasa daha doğru sonuç oluyor. Zaten kullanmak isteyen kullanır. Ama pek kullanılacağını sanmıyorum. Yine de Google tebrik etmek lazım sürekli yenilikler çıkartmaya çalışıyorlar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir