Android için yüzde 1 sürprizi

Herkes Android'in güvensiz olduğunu iddia etse de, Google'dan gelen rakamlar tam tersini söylüyor!

  • Levent Öztürk
Android için yüzde 1 sürprizi

Kötü amaçlı mobil yazılımların birinci tercihi her zaman Android olmuştur. Ancak Google'ın yayınladığı bir rapora göre, kötü amaçlı yazılımlardan etkilenen cihaz sayısı tahmininizin çok altında.

Kötü amaçlı mobil yazılımların büyük bir kısmı Google'ın ürünleri için yazılırken, raporun iddiasına göre 2014 yılında, Android cihazın yüzde birden daha az bir kısmında kötü amaçlı yazılım bulunmaktaydı. Üstelik bu oran, iddialara göre, eğer insanlar sadece Google'ın Play Store'unu kullansalar, yüzde 0.15'e kadar düşecek.

Android Güvenliği başmühendisi Adrian Ludwig, Android'i güvenli bir platform yapmak için uğraştıklarını belirtiyor. Geçtiğimiz yılın başarısının oldukça önemli olduğunu söyleyen Ludwig, halen gelişim için yer olduğunu da sözlerine ekliyor.

2015 yılında ise, Google Play içerisindeki güvenlik sorunları için daha fazla önlem alındığını söyleyen Ludwig, Google Play dışında da özellikle yüksek riske sahip cihaz ve bölgelerde güvenlik çalışmalarını arttırdıklarını söylüyor.

Genel olarak bakıldığında, 2014 yılında kötü amaçlı yazılımlardan etkilenen cihaz sayısının 2013'e göre yüzde 50 azaldığı gözüküyor. Google'ın söylediğine göre, yaşanan bu azalmanın sebeplerinden biri, daha gelişmiş ve daha güvenli Android sürümlerinin kullanılması iken bir diğer önemli sebep de Google'ın kötü amaçlı yazılımlara sahip uygulamalar için gerçekleştirdiği kontrol sistemindeki geliştirmeler.

Yılın başında, resmi olmayan yazılım mağazalarını kullanan Rus kullanıcılar, en çok etkilenen Android kullanıcıları idi. Ancak Çinli kullanıcıların yaşadıkları kötü amaçlı yazılım sorunlarında da artış bulunmakta ve 2014 yılının sonunda Çin'deki Android cihazların yüzde 4'ü kötü amaçlı yazılımlardan etkilenmiş durumdaydı.

İşletim sistemi tarafından bakıldığında, geçtiğimiz yıl içerisinde Android ekibi tarafından 79 güvenlik yaması çıkartıldığı, ancak bunların hiçbirinin kritik olarak değerlendirilmediği görülüyor. Firma, yüksek öneme sahip 30 onarma, orta seviyede 41 ve düşük seviyede 8 yama sunmuş durumda. Google'ın güvenlik otoriteleri tarafından uyarılan 25.000'den fazla Play Store uygulaması da ya güncellenmiş, ya da mağazadan kaldırılmış.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Sonuçta açıklama Google'dan gelmiş. Market dışından uygulama yüklebildikçe Android hiçbir zaman güvenli olamaz.

Android cihazini rootsuz kullanlarin korumalarına gerek yok zaten. Ha rootsuz android kullanmissiniz ha ios. Benim için android demek root demek.

Windows Phone kullanıyorum şuana kadar hiç bir kötü yazılım görmedim. Android telefonda biraz korkarak dolaşıyorum internette. Bir reklam çıktı android de androidiniz güvenli değil diye telefon titremeye başladı. Bence en güvenli 1.Windows Phone 2. İos.

@07 Nis 2015 12:15 yanılıyorsun, 1. BlackBerry OS / 10, 2. Ios, 3. WP (o da hackerlerin çok fazla ilgisini çekecek kadar yaygınlaşmadığından), 4. Android. Güvenlik konusunda hiçbiri BlackBerry'nin önüne geçemez.

Android için güvensiz demek kesinlikle yanlış olur. Root'lamayın ve güvenli yazılım kullanın yeter. Velev ki virüslü bir yazılım yüklediniz, istisnai durumlar dışında fabrika ayarlarına geri dönmeniz yeterli olacaktır. Şu anda benim Android'imde yüklü olmayan yazılım yok ama zararlı yönünden hiçbir sıkıntım yok. >>>>>>>>> Benim Google'a tavsiyem Android'e bir Security Analyzer (Autorun Report, Services Report, System Files Modification Alert...), Program Kontrol Üniteli bir Firewall, bir File-Folder-Disk Encrypter, bir File-Folder-Disk Wiper, bir File Recover, daha iyi bir Universal VPN Client, bir Anti-Theft yazılımı, bir Software Access Controller ve bir Emergency yazılımı entegre etmesi yönündedir ama Google bunları yaparsa da ekosisteme zarar verebilir diyenler çıkacaktır. Hayır, kesinlikle şirketler bu özelliklere karşı daha iyi yazılımlar geliştireceklerdir. >>>>>>>>> Antivirus'ler ise, benim için bu özelliklerden sonra gelir. Antivirus olacaksa da bir Cloud Antivirus olmalıdır; çünkü o Antivirus'ın benim işime yarayacağı en önemli nokta birine farkında olmadan Android'ten Windows için yazılmış zararlılara sahip dosyalar göndermektir. Kimseyi yanlışlıkla gümletmek istemeyiz değil mi! >>>>>>>>>Bu yüzden sadece Android virüslerine karşı sistemi ve dosyaları taramak yeterli değildir. "Windows Zararlıları'nın rahatça yayılabildiği araçlardır aslında mobil işletim sistemleri." Tamam, Android'inize birşey olmaz ama karşı tarafa ne gittiğini nerden bileceksiniz? Ayrıca o dosyaları kendi Windows'larınızda da kullanma durumunuz olabilir. İnanın bir hacker olsam, ilk işim Android'teki dosyalara Windows Zararlıları bulaştırmak olan yazılımlar üretmek olurdu; çünkü o dosyalar mutlaka bir Windows'a girecektir. >>>>>>>>> Comodo; yukarıda saydığım ama CIS Mobile'da bulunmayan özellikleri siz gerçekleştirsenize! Mükemmel bir yazılım ortaya çıkacaktır ama tabii ki yazılım tüy gibi hafif olmalı!... <Cleverman>

@cleverman BU İSTEKLERİNİ ROOTLAYIP KENDİN KUR TÜY GİBİ DE HAFİF OL. ROOTLAMADAN NASIL KURTULABİLİRSİN STANDART GELEN VE HİÇ KULLANMAYACAĞIN UYGULAMALARI

Rootsuz android wp kadar güvenlidir fakat bebim gibi rootluysaniz ben antivirüs kurmadan adam gibi telefonu xposed ve root izmi yağmuruna tutarak virus sokmadim sadece fanci olunca virüs girer

Google'ın zararlı olarak saymadığı kişisel bilgi çalıcıları yüzde kaç acaba?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost