Android, ilk başta dokunmatik değilmiş!

iPhone çıkmadan önce geliştirilen Android'in bu çok önemli özelliğe sahip olmadığını bilmiyorduk!

  • Cem Şancı
Android, ilk başta dokunmatik değilmiş!

iPhone çıkmadan önce geliştirilemeye başlanan Google'ın mobil işletim sistemi Android'in aslında BlackBerry'yi rakip olarak gördüğü ve BlackBerry müşterilerini cezbetmek üzere tasarlandığı, dolayısıyla iPhone'un başarısını görmeden önce dokunmatik ekranları desteklemediği ortaya çıktı.

Appel ve Samsung arasındaki davanın duruşması sırasında mahkemeye sunulan belgelerde ortaya çıkan bu gerçek, teknoloji dünyasında şaşkınlık yarattı. Dokümanlarda Android'in fiziksel tuşlara sahip telefonlar için tasarlanmış bir işletim sistemi olarak ortaya çıktığı vurgusu herkesin dikkatini çekti.

2006 yılına ait bu dokümanlardaki ilk Android prototipinin Apple'ın iPhone başarısından sonra çoklu dokunmatik ekran desteği ile yeniden şekillendirilmiş olduğu ve "BlackBerry" konseptinin terk edildiği anlaşılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Hersey belli degil mi?

BU DA İYİ !!

Android adı zaten eski yunanca "Antropo" kelimesinden üretilmiş olup, "insan gibi", "insanımsı" anlamındadır. Sanırım bu noktada bu habere çok uygun olarak iphone gibi iphonumsu yakıştırması da yapılabilir Android ismi için.

Yorumlarım neden yayınlanmıyor, apple ile bir ortaklığınızmı var?

Olabilir. Eğer iPhone'dan birşeyler aldı ise iPhone'da Android'den aldı. Bu şekilde geliştiler. Rekabet, rakipleri güçlendirir ve bu işten tüketici karlı çıkar. Kim bilir bu rekabet olmasa belki teknoloji olarak daha geride idik ? ;)

@orian Apple kullanıcısı tüketiciler pek karlı çıkmıyor ne hikmetse...

@17 Nis 2014 17:54 eee o da apple cilerin kerizmatiktliği

Daha öncesinde de Windows Mobile vardı..

Kozmopolitan diyosun yani ??

appel :) muhteşem

@17.54 bir japon atasozu "ben ucuz mal alacak kadar zengin degilim" der. Eger imkanin var ise apple alir yillarca kullanirsin. Dayanikliligi ve yazilimsal destegi ile. Ama ucuz bi marka dolayisiyla az dayanikli, belli zaman araliklarinda yeni urun almaya iter seni. Sen iphone 4 u 4 sene kullanirsin, 1500 tl vermissindir. Oteki 300e bir alir bir sure sonra 600e alir sonra 700 vs vs oda anlar ve en sonunda kaliteye yonelir

Ya arkadas bırakın artik su dokunmatik ekrani apple buldu masalını. Nokianin bile iphone dan önce o tarz cepleri vardi. Soyle haberler gorunce sanırsın dokunmatik ekran 2007 de apple tarafından bulundu.

Bu yeni ortaya cikan bisey degil ki belgeseli bile var bunun. Telfonun adi da sooner

android zaten 2007 den beri piyasada

Apple dokunmatigi bulmadi, Apple dokunmatigi karizma halina getirdi digelim ;)

Sen de yorum yaz