Android'in başkan yardımcısı işten ayrıldı

Android'in Android olmasını sağlayan en önemli isimlerden biri, artık Google ile çalışmayacak!

  • Cem Şancı
Android'de şok ayrılık!

Yaklaşık bir ay önce yeni Nexus 7'nin tanıtımında sahneye çıkıp yeni Google tabletini tanıtan Android'in başkan yardımcısı Hugo Barra, şirketten istifa etti. Hugo Barra artık Çin'li telefon üreticisi Xiaomi için çalışacak. 

Mart 2008'den beri Google'da çalışan Hugo Barra, aynı zamanda Google'ın önemli lansmanlarındaki medya yüzü olarak da iyi tanınıyordu. Android'den, daha önce de sistemin yaratıcılarından Andy Rubin ayrılmıştı.

Hugo Barra'yı saflarına katan Xiaomi bir süredir Çin pazarında büyük bir ivme yakalamıştı. Android tabanlı telefonlar üreten Xiaomi, Hugo Barra'nın deneyimi sayesinde dünya pazarlarına açılmayı planlıyor. Dolayısıyla, Hugo Barra, Xiaomi'nin dünya pazarlarındaki genişlemesinden sorumlu olacak. Görevine Ekim ayında başlayacak Barra sayesinde Xiaomi markalı telefonları pek çok ülkede görebileceğiz.

Google ise yayınladığı bildiride, Barra'ya yeni görevinde başarılar dilediklerini ve onunla çalışmayı çok özleyeceklerini, ayrıca onun Android ekosistemi içinde kalmasından büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdiler.

Hugo Barra ise, Google+ hesabından yaptığı açıklamada, kariyerine yeni bir şirkette devam etme kararı aldığını, birkaç hafta sonra Xiaomi'ye katılacağını ve görevinin de Xiaomi Global'da başkan yardımcılığı olduğunu açıkladı. Hugo Barra ayrıca beraber çalıştığı insanlardan Andy Rubin, Hiroshi Lockheimer, Sundar Pichai ve Vic Gundotra'ya, kendisine verdikleri destek için özel olarak teşekkür etti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

androidin neye hizmet ettiğini anlayan gidiyor

androidin şu an ki durumu iyi mi gitsin daha iyi

ee napak, gittiyse gitti

Android hiç iyi oldu mu ki? Java kullandığı sürece asla iyi bir sistem olamaz Windows Phone gibi C++'a geçmesi lazım.

Google'da yaprak dökümü.

tipe bak hizaya gel.....

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play