Android'de uygulama izinleri nasıl çalışıyor?

Cebinize uygulama kurarken karşınıza çıkan uzun izin listeleri hakkındaki tüm gerçekler...

Uygulama izinlerine bakma, tarama, kaldırma

Uygulama izinlerine bakma, tarama, kaldırma

Uygulama izinlerine bakma

Android, yüklü uygulamalarınızın izinlerine bakmanıza izin veriyor. Bunun için Menü düğmesine, Ayarlar'a, Uygulamalar'a, ardından Uygulamaları Yönet'e dokunun. Listeden yüklü olan uygulamalarınızdan birine dokunun ve ekranı aşağı kaydırın. Uygulamanın kullandığı izinleri göreceksiniz.

Uygulama izinlerini tarama

Android'deki yöntemle uygulama izinlerine bakmak yavaş ve zahmetli olabilir. Bu işi hızlandırmak için aSpotCat gibi bir uygulamayı kullanabilirsiniz. aSpotCat, yüklü uygulamalarınızı tarıyor ve ihtiyaç duyduğu izinlere göre sıralıyor.

Uygulama izinlerini kısıtlama

Android, varsayılan olarak uygulamaların izinlerini kısıtlamaya izin vermiyor. Ancak Android cihazınızı root'ladıysanız, Permissions Denied gibi bir uygulama yükleyebilirsiniz. Bu uygulama, yüklü olan uygulamalarınızın izinlerini ortadan kaldırmanıza izin veriyor. Bir izni kaldırdığınızda birçok uygulama çalışmaya devam edecektir, ancak bazıları izni kullanmak istediğinde hata verebilir ve kapanabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

izinlere kullanıcı müdahile etse işte çok iyi olacak android izin vermiyor buna yoksa mike mike kuruluyor.

Permissions Denied icin Busbox ta lazim sadece Root yetmiyor.
Gayet basarili bir program uzun zamandir kullaniyorum.

izinlere müdahaleye izin vermemesi bence açık kaynak özgür yazlımım sloganına pek uymayan bir tavır. bazen öyle saçma izinler istenebiliyor ki sıradan bir oyun komumumuzdan tutun bize ücrete malolabilecek izinler daha bir çoğunu isteyebiliyor adres defterimizdeki kişileri alıp ne yapacaklar anlamıyorum android ten bu yüzden soğumaya başladım. windovs phone alabilirim heran

normal pc lere yuklenen programlarin hicbirisi boyle izinler istemiyor. buna ragmen ilave programlarla ancak guvenlik saglanabilirken cep telefonunda kayitli tum bilglerimize izin vermek boynumuza ip takilmasini onaylamak gibi bir sey.. ister parali olsun isterse bedava, kimsenin bize ait olana el koymaya hakki olamaz...

telefonda kullanmıyorum ,ama tablete instagram yüklerken uygulama izinlerine baktığımda çok şaşırdım.Asla güvenilir değil.Uygulamaya izin vermezseniz yükleyemiyorsunuz.İzin verdiğinizde bütün özelinizi açmış oluyorsunuz.Yok mudur kabul etmemenin bir yolu ?

Henüz anlamayanlar içi söylemek istiyorum, Bir yazılım ücretsizse; 1.Reklam amacı vardır 2.İstihbarat amacı vardır. evet 2 diyenleri şimdiden görür gibiyim :))

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir