Android'in "karanlık tarafı!"

Android, kullanım oranlarında iOS'a adeta toz yutturuyor ama "karanlık taraf" da giderek büyüyor!

  • Levent Öztürk
Android'in "karanlık tarafı!"

Google'ın Android işletim sistemi, firma için önemli ve büyük bir başarı idi. Market payından aldığı büyük bir dilim ile beraber, marketin baskın işletim sistemi haline gelen Android, bu başarı ile beraber pek çok kötü amaçlı saldırıyı da kendine çekmiş bulunuyor.

2014'ün birinci çeyreğinde toplanan verilere göre, 277 yeni zararlı yazılımdan tam 275'inin ev sahibi Android.

Yeni zararlı yazılımların pek çoğu, sessiz bir şekilde özel SMS mesajları göndermeye ve böylelikle telefon sahiplerinin para kaybetmeleri ile sonuçlanıyor. F-secure tarafından yayınlanan raporuna göre, zararlı yazılımların yüzde 88'i gelir amaçlı iken, yüzde 19'u da telefonları bit botnet'e bağlamak üzerine kurulu.

Tabii ki tek hedef işletim sistemi Android değil. iOS ve Symbian da, birer yeni zararlıyla bu yeni zararlılardan nasiplerini aldılar. Her ne kadar yeni "enfeksiyon" oranları, Android'e göre, diğer platformlarda daha az da olsa, bunun anlamı diğer platformların çok daha korumalı oldukları değil. iPhone'larda rastlanılabilen bir uygulama, yüklü olan uygulamalar içerisine farklı reklamlar yerleştirmekte iken, bir Symbian trojan'ı da metin mesajları göndermek ile suçlanıyor.

Genele bakıldığında da, Android'i etkileyen toplam zararlı sayısı, iOS ve diğerlerine oranla son derece fazla. Tabii ki bir miktar dikkatle telefonunuzu zararlı yazılımlardan koruyabileceğinizi unutmamak lazım. Resmi uygulamaları kullanarak ve üçüncü parti uygulamaları yüklemeyi reddederek telefonunuzun etkilenme olasılığını düşürebilirsiniz. Bazı kötü amaçlı yazılımlar geçmişte resmi marketlere ulaşmayı başarmış olsalar da, hızlı bir şekilde fark edilip marketten kaldırılmışlardı.

Aynı süreç içerisinde Windows Phone ve Blackberry'nin uğradıkları bir saldırı raporlanmış değil ancak iki platformun da Android ve iOS'a göre, göre çok daha küçük bir paya sahip olduklarını unutmamak lazım.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Windows Phone da virüs yok dandroid kullanıcılarına acıyorum :D

@04 May 2014 19:44 Hepsi için virüs var. Dandroid kullananlar ayrı konu ama sen kendine acımaya başla bence.

@04 May 2014 19:44 hadi oradan kukla daha bildirim bile yok o kadar dandik ki... uygulama deposu bomboş...

İOS un yanından geçemez. İOS da on tane uygulama aç yine hızlı seri bir şekilde çalışmaya devam ediyor.Andorid ise illa azda olsa kasma yapıyor. Optimizasyon konusun da çok daha fazla çalışmalılar.Şimdi gerçi Andorid fanları bana bu yorumumdan dolayı saydırcaklar şimdi ama bu gerçek. Çevredem andorid telefon kullanan çok insan var İOS daha iyi diyolar.

@04 May 2014 19:45 Her işletim sisteminin kendine göre iyi ve kötü yanları var. Sen sadece tek bir yöne, özelliğe bakarak şu işletim sistemi iyidir bu kötüdür diyemezsin, dersen de saçma olur. Ha kendi fikrini söylersin anlarımda, yinede biraz fazlaya kaçma.

Uygulamaların istedikleri erişim hakları o kadar çok ki hangi uygulamanın zararlı olduğunu anlamak güvenlik yazılımlarınca bile mümkün olmuyor bazen. Çoğu kullanıcı uygulamaların istedikleri erişim haklarını incelemeden program yüklüyor. Bu gün güvenli olan bir yazılımın yarın sahip değiştirebileceği ve yeni sahibin elde ettiği verileri ne şekilde kullanacağını bilmiyoruz. Mesela sms,e-mail v.b. uygulamalarını kurarken yazılımcıya tüm özel yazışmalarımıza erişim hakkı veriyoruz. İyi düşünmek lazım.

Windows Phone'de kafam rahat aga

Bilinmeyen tuhaf uygulamaları yüklemedikçe virüs falan bulaşmaz.

Vay be symbian bu kadar meşhur mu ??

Aydınlık yanımı vardı ki şu anda 925 8.1 preview kullanıyorum 8.1 ile market coşacak sonra gorun siz Microsoft ile de Nokia da birleşti

Aydınlık yanımı vardı ki şu anda 925 8.1 preview kullanıyorum 8.1 ile market coşacak sonra gorun siz Microsoft ile de Nokia da birleşti

Açık kaynak kodlu bir işletim sistemini(android) içinde zararlı yazılım bulunsa bile kapalı kaynak kodlu işletim sistemlerine(windows,ios) tercih ederim Nedenmi telefonum üzerinde tam hakimiyete sahibimde ondan İos ve windows funboyları hemen gelmişler buraya zorunuza gitsede android piyasayı elinde bulunduruyor ve şuanda her türlü en iyi işletim sistemi

Android %100 açık kaynak kodu ve virüs yazması ve yayması son derece kolay. İos tamamen kapalı kaynak kod olmasa da nispeten çözümlemesi daha zor bir sistem. Windows Phone a gelince de şunu söylemek lazım Microsoft tarafından yapılmış ve %100 kapalı kaynak koduna sahip. Bu sisteme virüs yazmak inanılmaz zor ve yıllar alabilecek bir seviyede. Zaten dikkat ederseniz Windows store da ( sadece Windows Phoneun kullanabildiği uygulamalarda) anti virüs programı bulamazsınız. Neyse by.

@04 May 2014 22:34 Android %100 acik kaynak degil, zaten virus yazmak icin sistemin kaynak kodlarinada ihtiyacin yoktur zira oyle olsaydi yillardir en cok virus yazilan sistem Windows degil Linux olurdu.

Windows Phone işletim sistemine virüs bulaşma riski %1'in bile altındadır. Dandroid gibi bir işletim sistemi kullanılmaz!!!

android özgür bir platform ve özgürlüğün de az bir bedeli olması çok normal

@04 May 2014 23:51 özgürlüğün bedeli eger android cebinden sana gitmadiğin halde atina da sanal kart ile atm den 1000 euro para çektirtmekse koyim oyle özgürlüğe. umarım baınıza gelmez..

19:45 kardesim tamam bende iphone kullanicisi ve faniyim ama bu habere bu yorum ne alaka hic anlamadim

Windows phone kullaniyorum veya ios kullaniyorum deyip onune gelen programi yuklersen virus sizlerede gelir. Onemli olan bilincli bir kullanim. Fan yorumlari yapmaya gerek yok ilkokul cocuklari gibi.

Açık kaynak kodlu olması sana avantaj tamam, peki bir tane kod bile bilmeyen insanlara da avantaj mı? Hiçbir şekilde açık kaynak kodlu yazılımlara virüs yazma kolaylığı değişmeyecek. Her yazılımın her kodun açığı vardır ve işletim sisteminin açık kaynak olması insanların %85'ine avantaj değildir hacker'ların da işini kolaylaştırır. Bunun dışında, hiçbir işletim sistemi de %100 açık kaynak değildir, özellikle Android. Görünüşte kontrol sende olabilir, ancak işletim sistemlerinin alt katmanlarına iniş yapamazsın. Sadece görünüşte kontrol eder ve bir çocuk gibi sevinirsin...

@05 May 2014 07:17 kendi kernelimi kendim derliyorum bu sebepten lcd panele giden voltajı düşürerek daha fazla pil ömrü elde ediyorum. userspace ram miktarını artırarak yüksek düzey oyunların bile açılmasını sağlıyorum. aynı şekilde işlemciyi overclock ederek tek bir lag bile olmasını önlüyorumö şimdi kontrol benim elimdemi değilmi?

yıl olmuş 2014 hala androidin güvenli ve stabil olduğunu söyleyenler daha doğrusu hayal edenler var. bunları fırına ekmek almaya göndersen gider kömür alır gelirler :)

CM Security, 2 ek antivirus uygulaması daha çıkarttı. Onları da yüklediniz değil mi?

Hacılar hep uygulama yüklemekten bahsetmişsiniz internette dolaşırken tarayıcıdan virüs bulaşma olasılığına hiç kimse değişmiyor

Sen de yorum yaz