Android'inizi hızlandıracak 7 uygulama!

Cebinizin hızından ve pil ömründen şikayetçiyseniz, bu uygulamaları incelemeden geçmeyin!

  • Zeynel A. Öztürk
Android'inizi hızlandıracak 7 uygulama!
1Tap Cleaner, önbelleği, geçmişi ve geçici dosyaları temizleyebiliyor

Andorid mobil işletim sistemi, geniş bir çeşitlilikte sayısız uygulamayı önümüze getiriyor. İster kişisel olsun ister iş amaçlı, bu uygulamalar hayatımızın farklı alanlarında işlerimizi kolaylaştırıyor. Ancak cihazınızda yüklü uygulamaların sayısı arttığında Android yavaşlayabiliyor veya kararlılığını kaybedebiliyor. Malesef sorunlar bununla da kalmıyor ve cihazın pili daha çabuk tükenebiliyor.

Android'in de diğer işletim sistemleri gibi bakıma ihtiyacı var. Bu yazımızda Android'li cihazınızın pil ömrünü uzatmanıza ve performansını artırmanıza yardımcı olacak 10 ücretsiz uygulamayı sizlere tanıtacağız.

Not: Uygulamalardan bazıları, cihazınızın root'lu olmasını gerektiriyor.

1Tap Cleaner

1Tap Cleaner, üç araçla geliyor: Önbellek temizleyici, geçmiş temizleyici ve varsayılan temizleyici. Önbellek temizleyici ile uygulamaların bıraktığı geçici dosyaları temizleyebiliyorsunuz. İsterseniz tek tek, isterseniz tüm uygulamaların geçici dosyalarını bir kerede temizleyebilirsiniz. Listeyi geçici dosyaların boyutuna göre sıralamanıza izin veriliyor.

Android Assistant ve App 2 SD

Android Assistant

Android Assistant

Android Assistant, Android cihanızını izlemeye, temizlemeye ve yönetmeye yönelik çeşitli araçlar sunuyor. "Monitor" sayesinde işlemci, bellek ve pil durumunu izleyebiliyorsunuz. "Quick Boost" düğmesi ise ön-seçimli uygulama ve işlemleri otomatik olarak kapatarak sistem kaynaklarında yer açıyor.

Tools sayfasındaki araçlardan Cache Cleaner, her uygulamanın kullandığı geçici dosyaları gösterirken, Batch Uninstall uygulamaları bir listeden seçerek silmenize izin veriyor. Her kaldırma işlemini onaylamanız gerekiyor.

App 2 SD

App 2 SD, yüklü uygulamalarınızı inceliyor ve SD kartınıza rahatlıkla taşınabilecek olanları, zaten SD kartta olanları ve taşınamayacak olanları size listeliyor. Uygulama, taşınması mümkün olan tüm uygulamaları SD karta aktarmanıza yardımcı oluyor. Bu sayede dahili depolama alanınızda yer kazanmanız mümkün hale geliyor.

CPU Tuner ve Gemini App Manager

CPU Tuner

CPU Tuner

CPU Tuner, JuiceDefender'a benziyor ancak sadece root'lu cihazlarda çalışıyor ve biraz daha detaylı. Uygulama, CPU hızını, veri bağlantılarını ve eşitlemeyi yöneterek pil ömrünü uzatıyor ve performansı artırıyor. Belirli pil seviyeleri, ekran kilidi, konuşma, AC gücü, pil sıcaklığı için tetikleyiciler oluşturarak ayarların otomatik olarak devreye girmesini sağlayabilirsiniz.

Gemini App Manager

Gemini App Manager, çalışan ve yüklü uygulamaları yönetmenize yardımcı oluyor. Uygulama, root'lu bir cihaza ihtiyaç duymasa da root'lu cihazlarda daha güçlü işlevlere sahip oluyor.

Gemini App Manager ile root'lu cihazlarda uygulamaları dahili depolama ve SD kart arasında taşıyabiliyorsunuz. Unintsall işlevi ise root'lu cihazlarda uygulamaları toplu olarak, soru sorulmadan kaldırmanıza izin veriyor.

Memory Booster ve SD Speed Increase

SD Speed Increase, SD kartınızın performansını artırmaya çalışıyor

Memory Booster

Memory Booster, gereksiz olan tüm açık uygulamaları kapatıyor. Android Assistant'ta olduğu gibi ister kapatılacak uygulamaların otomatik olarak seçilmesini, ister elle seçmeyi tercih edebilirsiniz. Uygulamanın sunduğu ek özellik ise istediğiniz kullanıcı veya sistem uygulamasını beyaz listeye ekleyerek, yanlışlıkla kapatmanıza izin vermemesi.

SD Speed Increase

Sadece root'lu cihazlarda çalışan SD Speed Increase, SD kartınızın varsayılan önbellek boyutunu artırarak SD kart transfer hızlarını yükseltmeye çalışıyor.

Uygulamayı açtıktan sonra daha yüksek bir önbellek boyutu seçmeniz yeterli. Geliştiricinin de belirttiği gibi uygulama her cihazda çalışmayabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

illa root olmak mı lazım anlamıyorum kötü bir ikilem bu. Bir yanda garanti bir yanda ise telefonu coşturma!!!!!!

@10:19

root olursun ondan sonra herhangi bir teknik servis durumunda tekrar orjinal firmware i yuklersin..root erişimini de kaldırırsın..flash counter ı da sıfırlarsın..tamam işte..biraz arastırmayla hepsini halledebilirsin..

Advanced Task Killer da iyi bir seçenek.Hem de root gerektirmiyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play