Root'lu ve root'suz Android'leri yedekleme!

Root'suz veya root'lu Android'li cihazınızı, uygulama verilerinizi yedeklemenin 6 yolu yazımızda!

Titanium Backup: Uygulama ve verileri yedekleyin

Titanium Backup: Uygulama ve verileri yedekleyin

Titanium Backup: Tüm uygulamaları ve verileri yedekleyin

Titanium Backup ile Android cihazınızdaki tüm uygulamaları, uygulama verilerini, hatta sistem uygulamalarını yedekleyebilirsiniz.

Titanium Backup, sistemin derinliklerine ulaşma ihtiyacı duyduğundan telefonunuzun root'lu olması gerekiyor. Bunun yanında Busybox'un da yüklü olması gerekli.

Peki, Titanium Backup nasıl kullanılır?

Titanium Backup açtığınızda "Overview", "Backup / Restore" "Scheduler" olmak üzere üç sekme görüyorsunuz. Overview bölümünde Titanium Backup'un sahip olduğu izinler, telefondaki boş alan gibi özet bilgiler görüntüleniyor. Backup / Restore altında ise yüklü olan tüm uygulamalar listeleniyor. Buradaki bir uygulamanın üzerine dokunarak yedeklemeye hemen başlayabilir, uygulamayı ve uygulama verilerini silebilir, uygulamayı "dondurabilir" (ücretli sürümde, 6.36 dolar), yani uygulamayı kaldırmaya gerek kalmaksızın devre dışı bırakabilirsiniz. Scheduler bölümünde ise otomatik yedekler oluşturmak üzere yapılandırmalar oluşturmanız mümkün.

Yedekleme ayarlarına menü tuşlarına bir kez dokunarak ulaşmanız mümkün. Buradan şifreleme, filtreler gibi çeşitli işlevlere ulaşabilirsiniz. Varsayılan seçenekler birçok kullanıcı için yeterli olacaktır.

Kullanıcı ve sistem uygulamaları için ayrı yedekler

Yedeklemeyi Menü > Batch Actions yolunu izleyerek veya sağ üstteki simgeye dokunarak başlatabilirsiniz. Titanium Backup, burada da sınırsız olanak sunuyor ancak önem vermeniz gereken iki ana nokta var. Uygulama verilerini ve sistem verilerini yedeklemenizi sağlayan "Backup all user applications" ve "Backup all system data" seçenekleri sizi yakından ilgilendiriyor.

Bu iki yedeği beraber almanız mümkün, ancak bunu yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Sistem ve kullanıcı uygulamalarını ayrı ayrı yedeklediğinizde, alternatif sistemlerde (custom ROM) yedeklerinizi rahatça geri yükleyebilirsiniz. Sistem uygulamalarını sadece onları oluşturduğunuz işletim sistemi ve sürümünde geri yüklemelisiniz.

Yedek ayarlarında bulunan ("Batch Actions") "update.zip" oluşturma seçeneği, örneğin yeni bir ROM yüklerken flaşlayabileceğiniz bir zip dosyası oluşturmanızı sağlıyor. Bu sayede sistem kurulumu süresini önemli ölçüde kısaltmanız mümkün.

Titanium Backup'un Play Store'da bulabileceğiniz Pro sürümü ise kısa mesaj yedekleme, çevrimiçi yedekleme (Box, Dropbox, Google Drive), uygulamaları dondurma, yedekleri e-postayla gönderme gibi ek yeteneklere sahip.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

sırf Wifi kill için root ettim cihazı sonra arkası geldi Titanium içlerinde en kapsamlı ve en iyisi

sırf Wifi kill için root ettim cihazı sonra arkası geldi Titanium içlerinde en kapsamlı ve en iyisi

HTC One için 4.4.2 güncelleme geleli 3 gün oluyo ve sırf, onca yüklü uygulamayı yeniden baştan yüklememek için güncelleme yapmıyodum. Root yapmak bile eziyet geliyo artık :) Bu durumda yazınız benim çok işime yarayacak. 10 numara 5 yıldız muhabbeti yani, eksik olmayın.. :)

Helium kullanıyorum. Memnunum.

Lanet tableti root edemiyorum, genelde her marka Android tableti root eden program bile Root'a uygun olmadığını söyledi. Nedir bu Android'in çakması mıdır nedir ya?

çok ama çok teşekkürler.

@24 Kas 2014 03:44 iroot kullan kardeşim

Acillllll Ben root attım ama ROM yükleyemeyom recevery açılmıyor ses verme ve güç tuşuna basıyom telefon açılıyo bilen warmı lütfen yardım edin telefonun (general mobile dicovery 2 mini )

Arkadaşlar telefonumdaki tüm bilgileri google drive yada gmail gibi bir yere aktarıp internet üzerinden görmek istiyorum ( örn; messenger 'daki chatlerimi gmaile taşıyıp internet üzerinden görmek yada skype butarz) android telefonumdan internete bilgilerimi almam mümkün mü

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir