Android iPhone 4'ü nasıl eziyor?

Akıllı cep telefonları piyasasında rekabet hiç bitmez. Peki ya Android nasıl iPhone 4'ü geçiyor?

  • Ali Güngör
Android iPhone 4'ü eziyor!
Android çeşitlilikten kazanıyor

Cep telefonu ve özellikle de akıllı cep telefonu piyasası ilginç gelişmelere sahne oluyor.

Sadece 1 günde 600.000 adet iPhone 4 önsiparişi verilmesi herkesi etkilemişti. Ancak Google'ın CEO'su Eric Schmidt yaptığı açıklama ile bu büyüyü bozdu.

Günlük bazda Android satışlarının iPhone satışlarından çok daha üstün olduğunu belirten Schmidt, her gün 160.000 Android cep telefonu satıldığını söyledi. Yani saniyede yaklaşık 2 adet Android satılıyor.

Amerika'da toplam akıllı cep telefonu satışlarının yüzde 36'sı BlackBerry, yüzde 28'i Android ve yüzde 21'i iPhone. Ancak Android- iPhone kıyaslamalarında her zaman model ve marka çeşitliliğini hesaba katmak gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Bana göre Android'in geleceği çok parlak. Sürekli geliştirien bir platform ve arkasında güçlü bir firma var. Gördüğüm cihazlar ve arayüz de gayet çekici ve kullanışlı.

bir iPhone'un fiyatıyla android'li bir telefonun fiyatını karşılaştırırsak Apple daha karlı çıkacaktır. tıpkı nokia piyasanın bir zamanlar %40'ına sahipken herkesin elinde 3310'ların olduğu dönemdeki gibi.

iPhone çıktığından beri nefret etmişimdir..parasına hiç değmiyor..kuzenim iPhone 3GS aldı ve sadece iPhonelular ile mesajlaşabiliyor gibi şeyler..yani alıcaksan çevrende iphoncu yani apple çevresi lazım :D

iPhone tek model olarak başarılı sayılabilir ancak tüm eksiklerine rağmen geceden mağza kapılarında şuursuzca bekleyen hayranları da o model çeşitliliğini örten avantajdır. Geçen sene, ilk aldığı iPhone 2G'den sonra geçiş yaptığı 3G modelinin yerine 3GS modelini alan hayranlar şimdi de iPhone 4 için bekliyor :)

ekranda 2 dansöz kıvırtmaca animasyonla olmuyor bu işler jobtiriiik...!!!
yerler adamı jobtiriiik...!!! artık apple kazıklarının sonu geliyor...!!!

Bu başlıkları kim yazıyor çok merak ediyorum.

başlıkta ve özetde Android Iphone u geçiyor diyorsunuzzz .

detayına bakınca neymiş tüm android modellerinin satış rakamı android i geçiyor.

bu tarz sayfa doldurmak için haber yapmak ne derece doğru acaba.

saygılar...

nedir bu iphone düşmanlığı?..

iPhone çıktığından beri nefret etmişimdir..parasına hiç değmiyor..kuzenim iPhone 3GS aldı ve sadece iPhonelular ile mesajlaşabiliyor gibi şeyler..yani alıcaksan çevrende iphoncu yani apple çevresi lazım :D

----------------------------------------------------------------------- dediğin mesajlaşma yöntemi nedir? daha önceden duymamıştık. anlatsanda bizde bilsek bu "gibi şeyleri"

iphone her zaman ezimeye mahkum...!!!
o sadece geçici bir heves olabilir, elma şekeri gibi... yersin biter...!!!

ama apple dışındaki diğer ürünlerin geneli, gerçekten işe yararlar ve bir sevgili gibi ömürboyu bağlanır, severek kullanırsın...!!!

saygılarımla...!!!

Android şekli ve donanımı güzel cihazlara öncelik verirse,iphone fazla tutunamaz bu piyasada bu kısıtlamacı zihniyetiyle

hayatında eline iphone almamış, yada sadece telefon açıp mesaj göndermek için kullanıldığını sana arkadaşlar gidip nokia 1100 alsınlar. o bile fazla gelir.
Ben bu zamana kadar Blackberry bold, bold2, storm, htc 2 ve hd ve daha bir çok telefon kullandım işim gereği. ama iphone alana kadar sadece telefon kullanmışım. bu başka bişey. hakkıyla kullanınca daha iyi anlıyorsunuz. artıları o kadar çok ki birkaç eksiği aklınıza bile gelmiyor.

laptop taşımıyorum elimde artık. aklınıza gelecek her şeyi ama herşeyi iphone ile yapabiliyorum. yeterki biraz teknolojiden anlayın. yapamayacağınız şey yok iphone ile....

her geçen günde yeni programlarla yeni özellikler ekliyorum. başka hiçbir telefonla bunu yapamazsınız. ilk aldığınızda ne ise o dur. ek özelliklik bekleyemezsiniz..

kısacası bu dünyada üretilmemiş bir teknoloji ürünü bence :))))

iphon ile samsung LG kıyasla,?

Rim sirketinin satislarinida yazinda bu reklam vari sisrme olaylarin ne kadar dogru oldugunu herkez anlasin.
Hayatinda dokunmatik kullanmamis sahis iphonu iyi alet diye övecek tabiki bizler 2002 lerde dokunmatik tel kullanirken bunlar tusludaydilar görmemisin oglu misali.

Cok telefon kullanan arkadas cok telefon kullanmakla teknolojik bilgiye sahip oldugunu sanmis. Kullandigin telefonlar arasinda android 2.2 olsa hak verecem. Herneyse yillardir microsoftun tekeline mahkum olduk.. sira apple da mi.. bu nu mu istiyorsunuz.. daha kliteli ve daha sinirsiz acik kaynak kodlu android I herkese tavsiye ederim.. iyi bir telefon demiyorum.. super bise.. iphone bunun yaninda sevimli birkucuk kutu kalir.. kullandigim telefonlari da saymayayim simdi... uzar... bunu nexus one dan yaziyorum..

iphone her zaman ezimeye mahkum...!!!
o sadece geçici bir heves olabilir, elma şekeri gibi... yersin biter...!!!

ama apple dışındaki diğer ürünlerin geneli, gerçekten işe yararlar ve bir sevgili gibi ömürboyu bağlanır, severek kullanırsın...!!!

saygılarımla...!!!

edip bey siz sanırım iphone kullanmamışsınız?

iphone bambaşka bir zevk yav karşılaştırmayın şunu :)

Ne saçmalıyorsunuz Allah aşkına. İlk modelinden bu yana (2G, 3G, 3GS, 4, Ipad, Ipad 2) Iphone ve Ipad kullanıcısıyım, aynı zaman da bir çok Android işletim sistemi barındıran HTC Ve Samsung ürünler de kullandım. Hala şu karşılaştırmalara bir türlü anlam veremem. Anroid işletim sistemi ile IOS işletim sistemi bambaşka yapılar. IOS işletim sisteminin avantajlı ve dezavantajlı olduğu durumlar kadar, Android işletim sisteminin de avantajlı ve dejavantajlı olduğu alanlar mevcut.
IOS işletim sistemlerinin App Store si, Android Merket yazılımına, sunduğu geniş içerik, teknik alanlarda sunduğu çeşitli programlarla fark atmakta. Geliştiricilerin bu platforma daha fazla eğilmesi hem sunulan donanım hem de teknik bazı avantajların sonucu. Malasef Android işletim sistemi içerek bir çok cihaz donanımsal olarak geliştiricileri zorlamakta, sundugu SDK desteği zayıf kalmakta.
Bu konuda ehli kelam edecek kadar söz sahibi bir kişi olduğumu dile getirmek istiyorum, kesinlikle ukalalık yapmak, ya da bir platformu kayırma amacında değilim, her iki platform için yazılım ve donanımsal çalışmalar yapan bir birey olarak yanıt verme ihtiyacı duydum.
İnternet Teknoloji Haberciliği yapacağız diye, alakasız örneklerle farklı platformları bir muharebe alanına çıkarıp, umarsızca çarpıştırmak etik değil.
Okuyucuyu da bu yönde yönlendirmek maalesef manasız, çocukça ve içi boş tartışmalara itiyor.
Saygılarımla. Doç. Dr. Ömer Öz.

Ya gerçekten saçmalıyorsunuz! Android, birçok telefona "İşletim Sistemi Standardı" getirmek amacıyla, sadece telefonlar için yazılmış bir işletim sistemi ve 5.0 Jelly Bean(Jelibon) sürümü bile geliyor olsa daha emekleme döneminde. Ama iOS telefon için baştan yazılmış bir işletim sistemi değil; yıllardır kullanılan ve sağlamlığını milyon kere kanıtlamış Mac OS X işletim sisteminin bir nevi lite sürümü... Karşılaştırmanızın yersizliği ve saçmalığı burda başlıyor. Tek bir cihazda çalışan bir işletim sisteminin daha az satıldığını, en az 10 farklı cihazda çalışan işletim sisteminin daha çok satıldığını iddia ediyorsunuz. E herhal de satılacak buna şaşırıp da buraya haber diye yazana söyleyecek laf bulamıyorum!!! MAC mi daha çok satıldı Windows mu gibi saçma bir sorunun güncel hali işte...

Sen de yorum yaz