Android Jelly Bean bir numarada rahat!

Piyasada pek çok farklı Android cep var. Peki bu ceplerde en çok hangi Android sürümü kullanılıyor?

Android Jelly Bean bir numarada rahat!
Bir sonraki aşamada ne olacağı merak konusu

Diğer işletim sistemlerine göre Android, çok daha fazla güncelleniyor ve her yeni güncellemede, ufak da olsa birçok yenilik getirmeyi başarıyor. Yıllar içerisinde birçok güncelleme üreten Android ekibi, günümüzde hangi sürümün, ne kadar kullanıldığını da yakından takip ediyorlar.

Yıl içerisinde defalarca yapılan araştırma rakamlarının en sonuncusuna göreyse, Jelly Bean hali hazırda kullanımda olan Android destekli cihazların yüzde ellisine yakınında bulunan işletim sistemi olma rolünü üstlenmeyi başarmış durumda. Neredeyse yüzde elli diyoruz zira hesaplanan kullanım oranı yüzde 48.6 ve Android 4.1, yüzde 36.5 oranıyla, bugünün en çok kullanılan Android sürümü olarak kaşımıza çıkıyor. Jelly Bean pastasının geri kalan kısmını ise Android 4.2 ve şimdilik çok az cihazda bulunan 4.3 oluşturuyor.

Diğer taraftan, bir dönemin yıldızı konumundaki Android 4.0 Ice Cream Sandwich'in kullanım oranı yüzde 20.6'ya gerilerken, Gingerbread'in, yani Android 2.3'ün oranı halen yüzde 28.5 dolaylarında. 

Android 4.4 KitKat ile Jelly Bean devri sona erecek. İşte o zaman, Jelly Bean'in bayrağı ne kadar sürede KitKat'a devredeceğini büyük bir merakla bekliyoruz...

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

telefoların cogu yeni surum desteklemıyo. bu rakamların cogu hikaye yani

@08 Eki 2013 11:13 hangileri desteklemiyor mesela aydınlat bizleri? galaxy s2 i bile jellybean güncellemesi aldı. şimdi çıkan tüm orta segment ve giriş tipi cihazlar jelly bean güncellemesi aldı.

@08 Eki 2013 11:13 tabi tabi... yav he he...

@08 Eki 2013 14:00 jelly bean dediğin 4.1 ise o güncelleme zaten gelecekti. tek güncellemeyle mi avutuyorsunuz kendinizi? bak hele giriş tipi cihazlar jelly bean güncellemesi almış komik :)) tabi jelly bean dersiniz.. açıkça sürüm numarasını yazın haklıysanız. 4.1i yeni kabul eden insan..

Bir yıl önce aldığım galaxy s3 bir sene gibi kısa bir sürede ?2000 den ?1000 ye düşerse ve yok ram yetmiyor yok şurası şöyle burası böyle diye samsung tarafından güncellenmezse bunlara ek olarak diğer orta sınıf android telefonlar 2.3 den öteye geçemezse bu rakamlara kim inanır ?

@08 Eki 2013 13:09 teknoloji artık 2. elde para etmiyor. Bekle biraz Applestore açılsın göreceksin o 3 bin liralık cihazlar kaç paralara düşecek.

@08 Eki 2013 13:09 e biz boşunamı diyoruz size çöp plastiği alıyosunuz diye...

Samsung un stratejisi bu zaten.Her yıl yeni bir telefon çıkarıp (2000 TL den) daha sonra hızlı bir şekilde fiyatı azalmaya başlıyor.Bundan sonra çıkacak modellerde bu şekilde olacakmış.Eğer böyle birşey ile karşılaşmak istemiyorsanız (Bu kadar yüksek değer kaybetmesini) Sony - HTC gibi markaların telefonlarını almanız lazım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir