Android kilit ekranı açığı korkutuyor

Kilit ekranınıza şifre bile koysanız, Android'li cihazınızın güvende olduğunu düşünmeyin!

  • Onur Seven
Android kilit ekranı açığı korkutuyor

Android işletim sistemi üzerinde, saldırganların kilit ekranını etkisiz hale getirip kilitli bir cihazın tüm kontrolünü ele geçirebilecekleri bir güvenlik açığı keşfedilmiş durumda.

Android güvenlik ekibi, Texas Üniversitesi tarafından ortaya çıkarılan problemi, bu ay gelecek bir güncelleme ile ortadan kaldıracağını bildirdi. Güvenlik açığı Android 5.0 ve 5.1.1 yapı LMY48M arasındaki sürümleri etkilemiş görünüyor.

Saldırı, cihaza fiziksel olarak erişim sağlayabilen saldırgan tarafından gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca cihazın şifre korumalı olması gerek. Kamera uygulaması etkinken parola alanına uzun bir dize girilerek kilit ekranının çökmesi sağlanıyor. Bu aşamadan sonra cihaza tam erişim sağlayan saldırganların tüm kişisel bilgilere ulaşabilmeleri mümkün hale geliyor.

Henüz düzeltme almayan kullanıcılar geçici çözüm olarak PIN veya desen tabanlı kilit kullanabilirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Aylık güncelleme programı ortaya çıktığından beri sürekli bir açık haberi alıyoruz hadi hayırlısı.

Henüz düzeltme almamış olanlar diyor haberde. Maalesef Android telefonların sorunu g ü n c e l l e n m e m e s i. Bunu tüketiciler sürekli tecrübe ediyorlar zaten. Android almak pişmanlık gerçekten. 500 liralık Windows telefonlar sürekli güncelleme alırken bizim telefonlarımız yarı yolda kaldı....

@17 Eylül 2015 10:13 LMY48M sürümünü de kattıysa çoğu telefonda var demektir. Arasından kastı dahil değil demekse evet son sürüme yükseltenler etkilenmiyor demek. Ben N4 kullanıyorum hala güncelleme alıyorum. Nexus dışındakilerden Google sorumlu değil. Ha şurada haklısın windows daha uzun güncelleme sunuyor. Fakat buna ihtiyacı var. Adamların mobil sektörde yeri ve payı çok az. Artırmak için yapıyolar.

Hirsiz olmadogi surece ahh gorerler. Zaten hirsiz isterse iphome olsun yine girer

Android büyük bir ekosistem. Bu ekosistemin düzgün çalışması sadece google ın elinde değil. Üreticiler bu sistemi sürekli desteklemeleri gerekiyor. Ben 2,5 yıl önce aldığım Xperia Z yi Androidin son sürümü ile akıcı bir şekilde kullanıyorum. Şuana kadar da hiç bir sorun yaşamadım. Sony bu desteği sağlıyor. X firma sağlamıyorsa bu onların sorunu. Dolayısıyla Androidi değil üreticileri eleştirmek gerekiyor. 2000 lira verip 1 sene sonra güncelleme verilimiyorsa o marka benim için sadece çöptür.

Bunun zaten çoğumuz olabileceğini biliyoduk. bence kamera kısayolunu kaldırarak sorunu tümden çözeriz ;)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play