Android kullanımı giderek artıyor

Android işletim sistemi kullanan tablet ve telefonlar, oyunlarda rakiplerine işte böyle fark attı!

  • Ertuğrul Süngü
Andorid, Asya pazarını da ele geçirme peşinde
Sony'den yeni fiyat politikası yolda

İlk olarak akıllı telefonlar ile başlayan günümüz dokunmatik cihaz teknolojisi, akabinde görücüye çıkan tabletler ile bambaşka bir boyuta taşınmıştı. Dokunmatik ara birim sayesinde cihazla kolay bir şekilde etkileşime geçebiliyor olmaksa, pek tabii oyun yapımcılarının gözünden kaçmadı.

Geçen zaman içerisinde iyiden iyiye gelişen tablet teknolojisi, farklı bir rekabet sektörünü daha gündeme getirdi: Mobil oyun. Uzun süredir birçok firmanın rekabete tutuştuğu bu kolay ulaşılabilir platform, günümüzde öyle bir noktaya geldi ki büyük konsol üreticilerini bile geride bırakmayı başardı.

Yayınlanan yeni bir rapora göreyse Android akıllı telefon ve tabet kullanıcılarının oyunlara harcadıkları vakit, Nintendo 3DS ve Sony PS Vita'nın toplamını geride bırakıyor. Sony ve özellikle Nintendo için daha kötü haberse, Google Play gibi sanal ortamlar üzerinden ulaşılan oyunlara harcanan zamanın miktarında büyük ölçüde artış yaşanırken, el konsolları için üretilen oyunların satışları aynı ölçüde geriledi. Araştırmanın en can alıcı noktasıysa, Google Play üstünlüğünün, Nintendo ve Sony gibi markaların evleri olarak bilinen Asya / Pasifik pazarında yaşandığını göstermesi oldu.

AppAnnie'nin kendi sitesi üzerinden yayınladığı raporun içeriğindeyse şu sözlere yer verildi; "2013'ün ikici çeyreği için yaptığımız araştırmaların net sonucuna göre, tüketicilerin el konsollarından, tablet ve akıllı telefon gibi mobil cihazlara geçiş yaptıklarını biliyoruz ve geçiş bir süre daha davam edeceğe benziyor."

Nintendo'nun bu değişim hakkında ne yapacağı hakkında şimdilik bir bilgi bulunmuyorken, Sony'nin, PS4'ün çıkışı ardından PS Vita fiyatını Amerika için 199 dolar, Avrupa içinse 199 Avro'ya çekeceği konuşuluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

berbat bir işletim sistemi

Bir de kasmasa...

Elbette rekabet her zaman iyidir; kesinlikle arkasındayım bu görüşün ama şu da var ki linux tabanlı android geleceğin tartışmasız işletim sistemidir; hatta bir adım ileriye giderek tahmin edebiliriz ki windows u bile bilgisayar işletim sisteminde geçebilirler eğer ki ana problemlerini çözüp de kendilerini yenilerlerse ...

@24 Ağu 2013 19:32 hıııııımmmm sen git biz geliyoruz

@24 Ağu 2013 19:32 allahda seni güldürsün ya :)

@24 Ağu 2013 19:32 Sana katılıyorum ama ne kadar problemleri de giderseler.Yavaş işlemcide kasar.Ve ayrıcada windows un yerini almaz.Ama mobilde yerini kimse almaz.Ama stabil olması için kullanıcıların ramı ve önbelleği sık sık temizlemeleri oyun oynuyorlarsa class 10 hafıza kartı kullanmaları lazım.

@24 Ağu 2013 19:32 Linux işletim sisteminin ülkemizdeki PC lerde yaygınlaşacağını düşünüyorum. Nedeni de şu; Fatih Projesinde dağıtılacak Tabletlerde ve Akıllı tahtalarda Pardus 2013 kurulu olacak, Aynı zamanda Devlet kuruluşlarında Pardus 2013 kulumu hızla devam ediyor. Kısacası Fatih Projesi başarılı olursa benim gibi Windows kullanıcıları 10-15 yıl sonra dinozor olacak. bu kişisel görüşümdür. Buradan Windows düşmanı olduğum sonucunu çıkartmayın. çünkü zaten Windows kullanıcısıyım. Ama Linux öğrenmeye de karar verdim.

Tabiki android kullanicilari daha fazla sure harcar. Ne de olsa ps vita da android oyunlari (asphalt 7, fruit ninja) daha pahali.

kullanım oranına göre bir işletim sisteminin iyi olduğunu söylemek kadar yanlış bir şey olamaz. ucuz olduğu için çok tuttu android. yoksa bir marifeti yok.

@24 Ağu 2013 20:41 DİĞERLERİDE YAPSIN DAHA AZ MİLYAR DOLAR KAZANSINLAR

@24 Ağu 2013 20:41 Bedava olan bir sürü mobil işletim sistemi var. Bunların içinden Android öne çıkıyorsa mutlaka bir şey vardır ;)

Doğrudur. İnsanları 150 200 tl lik androidli dandik tabletlerle kandırıyorlar :) Android sayesinde tv de telefondan sonra tablet reklamları çoğaldı. İşletim sistemi ücretsiz olunca üreticiler ve çıkarcılar işin dozunu kaçırıyor. Bu tüzden android çöplük oldu.

aynen arkadaş android daha cok yolu var kotunun iyisi diyebilrim sadece el mahkum aga

Android işletim sistemi gayet güzel ve akıcı ben beğeniyorum Android işletim sistemini.

Bir nexus 4 ya da yeni xperialardan kullanmayan, android hakkında yorum yapmasın

Aynen.Saf android kullanmayanlar konuşmasın.Ios sistemi yakında yüzde 6_7 lerde gezerse o zaman bu delikanlılığı yapacak mısınız bakalım

Ben iphone kullanıyorum ancak alacaksam da android tablet alırım bir yerden sonra pahalı geliyor

Kapıdan çıkarken s4 mü alsam yada s5 mi alsam diye düşünüyorum bence ıkısıde guzel

bu komik habere iyi güldüm valla.....

@25 Ağu 2013 12:47 Bende şuan sana gülüyorum

tablet ve telefon oyunları günlük oyunculara hitap eden,yüzeysel ve dar kapsamlı vakit öldürmeye yönelik oyunlar,ps vita ve 3ds konsol deneyimini taşınabilir hale getirir

Fanboyları sevindirin artık amaaa :)Hep android hep android olmaz ki:)

Dandiosçu yalancılar iftira atmasa daha iyi olacak... Dandios 7 kasar Android 4.3 kasmaz... çıkmadı diyecek cahiller çoktan çıktı...

androidi kötüleyenler 900 tl altı tel kullanmışlar bide 1500tl üstü tel kullansalar elindeki iphoneyi direk çöpe atarlar zaten artık 4.3 içn ve üstü ekranlı teller moda iphonenin modası çoktan bitti

Android kullanmayan adamda yorum yapinca iste boyle oluyor. Once Android 4.2'yi 4.3'u bi kullanin sonra kotuleyin.

600 tl ye 4 cekirdekli 1 gb ramli (gm discovery) cihazlar var hala kasma dan bahsediyosunuz. ön yargı ile boş boş konusuluyor. Ben hep diyorum su indie game developer lar ve indie studiolar acilen android ve ios a kaymalı (yani mobil plaforma)

Sen de yorum yaz