Android L ortaya çıktı!

Google ve Android için büyük gün geldi çattı; Android L ortaya çıktı! İşte ilk detaylar...

Android L ortaya çıktı!

Google, bugünkü geliştirici etkinliği Google I/O'da beklendiği gibi Android'in yeni sürümünü ortaya çıkardı. Firmanın Android L olarak adlandırdığı yeni Android, "Material Design" adında yeni bir tasarım dilini temel alıyor ve arayüz öğelerinde (örneğin Google uygulamalarında) birçok görsel değişiklik yapıyor. Yeni tasarımın sadece Android'i değil, Chrome OS ve Google arama sayfasını da etkileyeceği söyleniyor.

Her ekran geçişi arasına eklenen animasyonlar ise ekrandan ekrana "ışınlanmanızı"  engellemeyi, geçişleri daha belirgin hale getirmeyi amaçlıyor. 3 boyutlu efektler ve gölgeler, bu geçişlerde yoğun olarak kullanılıyor. Bunun yanında Google'ın uygulama görünümlerini daha tutarlı, birbirine benzer hale getirmeye çalıştığı gözleniyor.

Görünümdeki yeniliklerin yanında daha akıllı kilit ekranı, gözden geçirilmiş uyarılar, 64-bit desteği, üst-uç ceplerde konsol seviyesinde grafik kalitesi ve Project Volta ile çok daha etkili pil yönetimi gibi önemli yenilikler de Android L'ye dahil.

Android One adındaki yeni bir girişim ise gelişmekte olan piyasalara standarlaştırılmış platformlar sunmayı amaçlıyor. Stok Android'i çalıştıracak olan bu telefonlar, çift SIM, SD kart, FM radyo, 4.5 inç ekran gibi önemli yeteneklere de sahip olacaklar.

Android L'nin heyecan verici yeniliklerle dolu olduğundan şüphemiz yok. Yeni Android hakkında daha detaylı değerlendirmemizi birkaç saat sonra CHIP Online'da bulabileceksiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Çok güzel olmuş. Ama Samsung HTC gibi firmalar yine kendi berbat arayüzlerini koyup berbat edecek güzelim tasarımı. Umarım Google engeller bunları. Cyanogenmod akar.

Kim bilir ne zaman indirebiliriz...

Artık açık açık iOS'a benzetmişler.

geliştiriciler için sanırım anladığım kadarıyla şuan için ama farketmez kullanıcalara sunulmuş filan bir sürüm yada bir arayüz diyelim öyle de olmuş olsa hala windows phone ara yüzü bana daha modern ve sıradışı geliyor ki bu iyi birşey bir wp kullanıyorsanız ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız zaten eğer kullanmıyorsanız da bir wp kullanana nasıl baktığınızı biliyorum tabi herkes için aynı değildir gözlemlerim sonucu kişisel fikrimi sunuyorum . kimse birbirine ters düz konuşmadan kişisel fikrini söylerse herşey su gibi akıııp gider bkz. WP .

Apple ?? lansmanlarında dakika dakika anlatım yapıyorsunuz iş Androide gelince sadece 1 haber yapıyorsunuz

dostum sen buna android l demişsinde bu bildiğin ios

gmail arayuzu gerçek manada HTC one m8'in arayuzune benzemiş.. ayrıca ekranın alt tarafındaki sistem tuşları olmamış

Üçgen yuvarlak kare kötü olmuş

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir