Android'li mini PC'ler artık 4 çekirdekli

Önceleri herkesin burun kıvırdığı bu minik Android canavarları, bugün öyle bir noktaya geldi ki...

Android'li mini PC'ler artık 4 çekirdekli

"Android TV Stick" adıyla piyasada bulunan, başlarda yetersiz performanslarıyla herkesin burun kıvırdığı Android işletim sistemine sahip mini bilgisayarlar hızla gelişme kaydetmeye devam ediyor. HDMI destekli cihazlarda çalışan bilgisayarların işlemcisi çift çekirdekten dört çekirdeğe, işlemci hızı ise 1.8GHz'e yükselmiş durumda.

Tronsmart T428 ve CloudnetGo CR9 adlı modeller, ARM Cortex-A9 destekli dört çekirdekli Rockchip RK3188 işlemciye sahip. Mali 400 grafik işlemci birimine sahip cihazlar HD ve 3D video desteği sunuyor.

99 dolardan satışa sunulan Tronsmart T428 modeli 2 GB RAM, 8 GB veya 16 GB seçenekli dahili depolama alanı ve bütünleşik Wi-Fi bağlantısına sahip. HDMI konektör, birer adet USB 2.0 ve micro USB portu da T428'in sunduğu diğer özellikler.

Mini PC'lerden CloudnetGo CR9 modeli ise T428 ile hemen hemen aynı özelliklere sahip. Android 4.1 işletim sistemli CR9'un tek farkı, T428'in aksine, cihazın dış yüzeyini koruyan bir kasaya sahip olması.

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

android telefonlar da 4 çekirdekli ama görüyoz tek çekirddekli wpler bile daha hızlı

teknolojinin gelişimine ayak uydurmak gerçekten zor!!! eskiden günümüze ürünler neredeyse 20 kat küçülmüş durumda, hayırlısı :D

İki çekirdekli HTC Sensation yerine tek çekirdekli Windows Phone işletim sistemli HD7 telefonunu aldım daha hızlı. Istediği kadar çekirdek olsun, huzlı işlemci kullansın. Açık kaynak, Android benim için hiç.

@24 Mar 2013 19:20 Evet.bak bakalım ea games windows phone'lar için oyun yazmış mı hadi onu buldun diyelim HD mi aynı tadı veriyor mu. Şu at gözlükleri bir çıkarın rica ediyorum.

@24 Mar 2013 22:57 Saçmalamışsın android ilk çıktığında bu kadar uygulaması var mı sanıyordun?

Evet Android işletim sistemi henüz tam performans sergilemiyor.Ama zamanla gelişecek ve daha da stabil olacaktır.Sabretmek en iyisi.Açık kaynak muhakkak çözüm yaratacaktır.Ayrıca Android işletim sisteminde bazı önlemler alarak sistemi hızlandırabilirsiniz.Mesela widgetları iptal ederek,hareketli duvar kağıdını iptal ederek, internet ile veri transferi yapan uygulamardan mümkün olduğu kadar kaçınarak işe başlayabilirsiniz.App Cache cleaner gibi uygulamalarla uygulama ön bellek dosyalarını sildirebilirsiniz hatta bunu elle yapmanız daha iyi.oyun açmadan önce rami temizleyin.Cache'leri de.Vs...

@24 Mar 2013 22:08 Windows da çıktığı günden beri stabil olacak diye bekleniyor. 20 yıl öncesine göre daha iyi ama halen tam stabil olamadı. Hiçbir zamanda olamayacak.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir