Android lider, Symbian yere çakılıyor!

Android uçadursun, Nokia'nın Symbian'ı neredeyse yere çakılmak üzere... İşte son durum...

  • Melik Arslan

Akıllı telefon piyasasında birçok işletim sistemi var ve bu işletim sistemlerinin arasında da büyük bir rekabet bulunuyor. Bu rekabetten galip çıkan ise 2011'in ilk çeyreğinde Android oldu.

Pazar araştırma şirketi Gartner, 2011'in ilk çeyreğinde satılan akıllı telefonlara yönelik yaptığı araştırmada, bu süreç içerisinde 100 milyondan fazla akıllı telefonun satıldığını belirtti. Araştırma sonucunda Android işletim sistemli akıllı telefonların 36,2 milyon satarak pazarın %36'sını kapladığı, Nokia'nın Symbian işletim sistemli telefonlarının da 27,6 milyon satarak pazarın %27,4'ünü kapladığı ortaya çıktı. Apple'ın iOS işletim sistemli iPhone'ları 3. sırayı alarak pazarın %16,8'ini, RIM'in Blackberry'si ise 4. sırayı alarak pazarın %12,9'unu temsil etti.

Geçen yıla oranla kimin yükselik kimin düştüğünü ve tablonun tamamını haberimizin ikinci sayfasında bulacaksınız...

Windows Phone 7, pazarda büyük düşüş yaşadı

Microsoft ise tüm bu işletim sistemlerinin arkasında kaldı. Zira Gartner şirketinin yapmış olduğu araştırmaya göre Windows Phone 7'li akıllı telefonlar 2011'in ilk çeyreğinde sadece 3,6 milyon satıp pazar payında %3,6'lık bir dilime sahip oldu.

Bu çıkan sonuçları geçen yılın ilk çeyreğiyle karşılaştıran Gartner, Android'in çok büyük bir çıkış yakaladığını, Symbian'ın ise hafife alınamayacak bir düşüş yaşadığını gördü. iOS ise satışları ikiye katlamış durumda. Ancak Android'in akıl almaz yükselişi, bu artışın pazar payına çok küçük bir artış sağlamasına neden oluyor.

Windows Phone 7'nin 2010'un ilk çeyreğinde 2011'in ilk çeyreğinden neredeyse iki kat fazla pazar payı bulunuyordu.

Nokia ile Microsoft'un imzaladığı anlaşmadan doğan ortaklık sonucunda Nokia'nın Windows Phone 7'nin kaderini iyileştirip, Microsoft'un pazar payını daha yükseklere çıkarıp çıkaramayacağı ise ileride göreceğimiz bir durum.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

ANLAŞILAN İOS'UN SONU SYMBİAN OLACAK

EN YENİLİKÇİ OLAN KAZANACAKTIR...BYCIWAN

chip android kulandim hic hosuma gitmedi cok sacma platform.. symbian en isi tabi ki her telefon 100% iyi olamaz onlar da hata yapar.... saygilarimla

Bu sonuçları Nokia görmüyor mu acaba? Hâlâ Symbian'ı adam etmeye çalışıyorlar. Nokia'nın çok acil çeki düzen vermesi gerek kendine...

ya anlamış değilim hala; ios dediğiniz işletim sistemi sadece 4 modelde kullanılırken android denen yeni yetme yüzlerce cihazda var ve hala bu saçma kıyas söz konusu nedir bu yani... ios androide ilham vermiş bir işletim sistemi ki hatta androidin atası bile denebilir...böyle kıyaslar sadece nankörlük değil midir???

Nokia akıllı telefonlardan önce kesinlikle 1 numaraydı ama bu sefer kendini gösteremedi. Nokia fanatikleri için gerçekten üzücü...

Nokia adam akıllı donanımla wp7 kullanırsa ve microsoft da uygulama konusunda boş durmazsa ilerde dengeler yine çok değişecektir...

Symbiani bir kez olsun 1ghz islemci yada 2 cekirdekli 1 ghz islemci ve 512 ila 1gb ramle görsek.
Sistem kötü bu falan konusuluyorda nokianin kullandigi ekran cözünürlük, grafik islemci rami vs vs konusan yok nedense.

akıllı telefon kullanan ahmak işletim sistemi sevmez... symbian işletim sistemi oldukça iyidir ama artık eskidi... androidle kıyaslamak bile olmaz... NOKIA android kullansa çok daha başarılı olur...

chip android kulandim hic hosuma gitmedi cok sacma platform.. symbian en isi tabi ki her telefon 100% iyi olamaz onlar da hata yapar.... saygilarimla
---------------------------------------------------------------------------
=))))))))))) EMİNİM BENİMLE BERABER YÜZLERCESİ GÜLÜYORDUR =))))))) SANA 5800 YUMRUKMATİK CEP ÖNERİYORUM KRAL TELEFONDUR PARMAK KASI YAPARSIN =))))) (5800 ESKİ TELEFONUM ŞUAN GALAXY S LE UÇUŞTAYIM ....

nokia demode oldu artık. hala kendilerini 90 lı yıllarda zannediyorlar. çağa ayak uyduramayan yok olmaya mahkumdur.

ya anlamış değilim hala; ios dediğiniz işletim sistemi sadece 4 modelde kullanılırken android denen yeni yetme yüzlerce cihazda var ve hala bu saçma kıyas söz konusu nedir bu yani... ios androide ilham vermiş bir işletim sistemi ki hatta androidin atası bile denebilir...böyle kıyaslar sadece nankörlük değil midir???
----------------------------------------------------------------------
sizinkisş ölünün arakasından ağlayıp yas tutmaya benziyor.iphone daha ölmedi sadece ezildi.takım tutmaktan beter oldu.kim daha çok para kazanırsa galip odur.yani steve amca şu forumları takip etse adamın ağzının suyu akar.adam en son şunu düşüncek bir taş parçasını en güzel şekilde 4 köşe keseyim üzerine iphone 6 yazayım.nasıl tutulacağınıda tarif edeyim.sloganım da şu olsun sadece en gerekli özellikleri koyduk.apple altında kesin satar!

Bence Nokia Windows Phone 7 ile basari yerine düs kirikligina ugrayacaktir. Nokia'nin sattigi telefonlarin 80%'i 200€'in altindaki aptal telefonlardir. O telefonlara Windows Phone 7'in en az sistem gereksinimi olan 1ghz'lik islemciler koyamazlar. Koyarlarsa su anki gibi ucuza satamazlar ucuza satamazlarsa samsung gibi ucuza telefon satanlar o pastayida Nokia'nin elinden kapar. Akilli telefon pazari icin ise elinde Meego varken Windows Phone 7'ye gitmek delilikten baska birsey degil. Windows Phone 7'de 7000 uygulama var Meego ve linux gelistiricileri onu 3 ayda kapatir ileriye bile götururdu kalki ki Android uygulamalarini Meegoda calistirmak Windows Phone 7'de calistirmaktan daha kolay.

ios androide ilham vermiş bir işletim sistemi ki hatta androidin atası bile denebilir...böyle kıyaslar sadece nankörlük değil midir???
--------
Arkadas hangi köyde cobanlik yapiyordun sen Android iOS'tan bile önce vardi. Google satin alip pazara surene kadar gec kalinca iOs'tan sonra cikmis oldu. Sacmalamayi birakta isine bak.

Fanboylar meydanda .. bırakın şunu bunu da millet ne isterse kullansın

Nokia, düşen trende sahip bir işletim sistemi ile anlaşma yaparak kendini bataklığa saplamış durumda.Bu durumda Nokia ve Microsoft'un canla başla çalışıp eşsiz özellikler ve servisler üretmesidir.

Tabii bu arada Nokia'nın alt seviye cep telefonlarına da gerekli özeni göstermesi gerekmektedir.Aksi halde bu iş bir felaketle sonuçlanabilir.

"Nokia demode oldu." diyen insanların sayısı ne yazık ki her geçen gün artıyor.Aslında Android en büyük darbeyi Nokia'ya vurdu...

Tabii Nokia ve Microsoft kabul ederlerse, yapılabilecek çok önemli bir çalışma daha var:Çift işletim sistemi konsepti.

Hem WP7, hem Android...

Androidi yüzlerce marka kullanıyor symbianı ise büyük payını nokia kullanıyor bu durumda ise androidin birinci olma söz konusu olur

android hakettiği yerde artık. yaşasın linux

ne adamsınız ya sizene androidi kullandım hiç sevemedim ssattım
Nokia symbian aldım oh bee rahatlıkta sınır yok iki saat andro ya program yüklenmesini beklemiyorum artı android 2 dakikada açılan bir işletim sistemi benden asiye android alırsanız açıktan sonra bi daha kapatmayın çünkü açılamayabilir :))

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play