Android logosunun sırrı ortaya çıktı!

Yeni Android'li ceplerde görünen Android logosunun altından, bakın hangi gerçek çıktı...

Android logosunun sırrı ortaya çıktı!

Yeni Samsung Galaxy S5'i açtığınızda, karşınıza "Powered by Android" logosu geliyor. Aynısı, henüz incelediğimiz yeni HTC One için de geçerli. Çok önemli bir şey gibi görünmese de bu Android logolarının Google'ın isteğiyle telefonlara yerleştirildiği ortaya çıktı.

Konuya yakın olan kaynakların dahili belgeler üzerinde yaptıkları incelemeler ve Google kaynakları, "Powered by Android" logosunun açılışta gösterilmesinin bir zorunluluk olduğunu söylüyorlar. Yani üreticilerin Mobil Hizmetler sertifikası alabilmesi için bu zorunluğa uymaları gerekiyor. Bu durum, Google'ın mobil işletim sisteminin üzerinde yapılan değişikliklerden pek memnun olmadığının bir işareti. Hatırlarsanız Samsung'un Note Pro tabletine eklediği yoğun TouchWiz işlevleri, Google'ın canını sıkmıştı.

Belki bizim için çok önemli değil ancak bu zorunluluk, Google'ın kullanıcıların kullandıkları işletim sistemini bilmelerini istediğini de gösteriyor. Bu yeni zorunluluğun sadece yeni cihazları değil, güncellenecek olan eski cihazları da kapsıyor olması muhtemel.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Tersten baksak logoya

@31 Mar 2014 12:50 cotcud mu :D

Xperia Z2 de yazmıyor denekki zorunlu değil

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir