Android Lollipop'u açmak daha kolay olacak!

Android Lollipop'ta yeni keşfedilen bu özellik, ekranı açma işini çok daha kolay bir hale getirecek!

Android Lollipop'u açmak daha kolay olacak!

Telefonumuzu her elinize aldığınızda düğmesine basıp, ekranı açmak zorunda kalmasaydık, bu kendiliğinden gerçekleşseydi nasıl olurdu? Google, Android 5.0'da sunduğu yeni bir işlevle bu "soruna" yeni bir çözüm getirmek istiyor.

İşlev henüz geliştirici önizleme sürümünde bulunmasa da geliştirici Prashang Gahlot, tam bir Android 5.0 ROM'unda işlevin sunulduğunu keşfetmiş. Gahlot'un yayınladığı ekran görüntüsünde "Ambient display" adında yeni bir işlev, açıklamasıyla birlikte görünüyor. İşlevin açıklamasında şunlar yazıyor: "Cihazı kaldırdığınızda veya uyarı geldiğinde ekran uyansın."

İşlev, Android Lollipop'un resmi web sayfasında bahsedilen işleve benziyor.

İşlev ister otomatik olarak çalışsın, ister bazı telefonlarda gördüğümüz gibi ekrana iki kez dokunarak, ekranı açmak Android Lollipop ile daha hızlı ve sezgisel bir hal alacak gibi görünüyor. Hangi telefonların bu işlevi destekleyeceği henüz belirsiz, ancak yeni telefonların birçok sensörle donatıldığını hesaba katarak çoğunun işlevi destekleyeceğini umuyoruz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Ya cebimde açılırsa

Blackberry bunu yapalı yıl olacak nerdeyse...

Windows Phone da var zaten bu

peki ok google dediğinizde google nowun kendi kendine açıldığını biliyor muydunuz(ekran kapalıyken bile)? bu iki şeyi ortaya çıkarıyor: 1. google sizi resmi olarak 7/24 dinliyor. 2. ekranınız kapalıyken bile mikrofon ve konuşma tanıma servisi çalışıyor ki bu hem şarjınızı boş yere tüketecektir hem de başka işlemler yaparken boş yere kaynak harcayacaktır.

@22 Eki 2014 16:56 şarz konusunda android ile cebelleşmek saçma diye düşünüyorum. çünkü zaten halihazırda ios bir sistemden daha az şarz harcamakta. gece gündüz mikrofon açık olsada bişey değişeceğini zannetmiyorum. 2.si google'ın bizi gece gündüz dinleme meselesine gelince buna 3 yorum yapacağım; 1- hali hazırda devlet bile dinlenirken saklayacak bi şeyin varsa devlet sırrı bile olsa önemli değil demektir 2-google android işletim sistemi olan bütün cihazları, apple ios işletim sistemi olan bütün cihazları, microsoft'ta windows kurulu olan bütün cihazları dinleyebilir. ayrıca ben üçücü şahıs olarak bir program yazsam yine bu cihazların hepsinde çaktırmadan istediğimi dinlerim. bu işin resmi'si filan yok. ya hiç akıllı telefon kullanmayacaksın yada önemsemeyeceksin. 3-google seni dinliyor diye cihaz almazsan 2. şıkta bahsettiğim nedenlerden dolayı sadece telefon değil neredeyse bütün elektronik cihazları kullanmaman gerekir.

Geçmişte kaldılar Windows Phone de var zaten :D

o değil de lolipop diye sistem ismi mi olur yahu...

patlar cebinde açılırsa

S4 e gelecek mi android 5.0

Custom rom'larda var arkadaşlar. Sadece bu cihaza özel değil.

Lollipopun ekran açılma olayını sevmedim. güç düğmesine basınca desen ekranı gelmiyor. 3 harekette ekranı açıyoruz çok zahmetli.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir