Android Marshmallow'da yapabileceğiniz 10 şey

Android 6.0'a geçtiyseniz veya geçtiğinizde, Lollipop'takinden farklı neler yapabileceksiniz?

  • Zeynel A. Öztürk
Android 6.0 Marshmallow'da yapabileceğiniz 10 şey!

İster yeni Nexus 6P'nizi bekliyor olun, ister Galaxy S6'nıza gelecek olan güncellemeyi, Android 6.0 Marshmallow'un neler yapabildiğini muhtemelen bilmek istiyorsunuz. Android'in yeni sürümü, belki büyük bir sıçrama kaydetmiyor, ancak bilmek ve kullanmak isteyeceğiniz bir dizi yenilik sunuyor.

İşte Android Marsmallow ile yapabileceğiniz yeni şeyler.

1. Google Now on Tap

Home düğmesine uzun basarak açtığınız Google Now on Tap, Android Marshmallow'un en önemli yeniliklerinden. İşlev sayesinde şu an çaldığınız şarkı, seyrettiğiniz film, bulunduğunuz mekan vb. hakkında hızla bilgi alabiliyorsunuz. Bildiğimiz Google Now arayüzü ise, yerini koruyor.

2. USB Type C

Marshmallow güncellemesi, telefonunuzun şarj portunu birden USB Type C'ye dönüştürmeyecek, ancak Google'ın en son yazılımı bu yeni standardı destekliyor.

USB Type C, daha hızlı şarj, daha hızlı veri transferi, kablo üzerinden aynı anda video aktarımı ve şarj gibi yeteneklere sahip. En önemlisi, kabloyu her iki yönde de takmanıza izin vermesi.

3. İzinleri daha kolay yönetin

iOS'un izin sisteminin doğru biçimde çalıştığı, Android'in Marshmallow'da benzer bir sistem sunmasıyla anlaşılmış oldu. Yeni Android, izinleri artık yükleme sırasında değil, gerektiğinde soruyor. Bu sayede neler olup bittiğini daha iyi anlıyor, hem de bazı izinler konusunda kontrolü elinizde bulundurmuş oluyorsunuz.

İzinleri görmek ve düzenlemek için Ayarlar > Uygulamalar > Çark simgesi yolunu izleyin ve Uygulama izinleri üzerine dokunun.

4. Parmak izi güvenliğini kullanın

Android 6.0 Marshmallow'la birlikte parmak izi tarama işlevi, ilk kez doğal olarak destekleniyor. Bu sayede parmak izi güvenliği sorunsuz ve hızlı çalışıyor.

5. Sesleri daha kolay yönetin

Lollipop, ses seviyesi ayarlarını daha esnek hale getirecek bazı değişiklikler yaptı, ancak sonuçta işler biraz karıştı. Marshmallow'da ise her şey çok daha açık. "Sessiz mod"a geçmek için sesi sonuna kadar kısmanız, ses seviyelerini bağımsız olarak ayarlamak için aşağı oka dokunmanız yeterli.

Hızlı ayar bölmesindeki "Rahatsız etme" düğmesine dokunarak tam sessiz, yalnızca alarm ve Öncelik Modu arasında geçiş yapabilirsiniz.

6. Cihazınız kestirsin (Doze modu)

Marshmallow'un bu yeni özelliği, telefonunuzu kullanmadığınızda onu uçak moduna yakın bir duruma getiriyor. Telefonunuz veya tabletiniz, bir süredir kullanılmadığını ve yerinden kımıldamadığını algılıyor ve Doze modu, otomatik olarak devreye giriyor. Bu modda arka plan işlemleri azaltılıyor ve çok önemli olmayan güncellemelerin kontrol sıklığı azaltılıyor. Önemli mesajlar ve aramalar ise her zaman olduğu gibi hemen cihazınıza ulaşıyor.

Doze işlevini açıp kapatmaya yönelik bir ayar bulunmadığından, ek pil ömrünün keyfini çıkarmaya hemen başlayabilirsiniz.

7. Uygulamalar içerisinde gerçek web

Bu yenilik daha çok geliştiricileri ilgilendirse de, son kullanıcılar da farkı hissedebilir. Chrome Custom Tabs adlı işlev, geliştiricilere tam bir Chrome uygulaması açmadan site gösterme olanağı sunuyor. Bu sayede Chrome'da kayıtlı olan parolalarınız gibi işlevlerden faydalanmaya devam edebiliyorsunuz ve geliştirici, uygulama içerisine hafif bir web görüntüleyici eklemek zorunda kalmıyor.

8. Metinleri daha isabetli seçin

Android Marshmallow, seçiminizi kelimeleri kapsayacak biçimde genişletiyor, böylece seçmek için daha az zaman harcıyorsunuz. Karakter karakter seçim için, seçiminizin başındaki ve sonundaki sapları kullanabiliyorsunuz.

9. Sık kullandığınız uygulamaları paylaşın

Android Marshmallow, en sık paylaştığınız uygulamaları otomatik olarak algılıyor. Bu sayede örneğin web tarayıcınızdan bağlantı paylaşırken en çok Twitter'ı kullanıyorsanız, paylaşım menüsünde ilk gördüğünüz öğe Twitter oluyor.

10. Uygulamalarınızı tamamen yedekleyin

Android'in önceki sürümleri, Wi-Fi parolaları, uygulama kurulumları gibi verileri yedekliyordu. Gmail, Google Calendar gibi bulut tabanlı uygulamalar, elbette bulutta tutuluyordu. Marshmallow ise geliştiricilere kendi uygulamalarının verilerini yedekleme şansı tanıyor. Bu sayede geri yükleme yaptığınızda uygulamalarınız ve uygulama ayarlarınız, eski haline dönüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Hepsi 3. parti uygulamalarla yapiliyordu zaten. Sadece ugrasmak istemeyen ya da bilmeyenler icin hazir gelmis olmasi. Bilincli kullanici icin cok USB-C disinda fazla bir sey getirmemis.

@22 Ekim 2015 09:12 Sisteme entegreli gelen ozelliklerle 3. parti uygulamalar araciligiyla elde edilen ozellikler arasinda uçurum fark var.

Google Now Türkiye için çalışmıyor. Pil tasarrufu hali hazırda Asus Zenfone serisinde olan bir özellik ve dediğiniz gibi çalışmakta. Kelimeleri seçiyor zaten telefonum yahut istediğim yerede çekebiliyorum akabinde. Parmak izi telefonum desteklemiyor yani kaç kişinin destekliyor zaten(android ile çalışan). Geriside geliştiricilerle alakalı geliştirici değilim. Yani bize çağ atlatmayacak bir olay bu.

Yedekleme işlemini ben SD karta yapıyorum. Buluta yedekleniyorsa sakıncalı bir işlev olmuş. Hem hangi programları kullandığım öğrenilebilir, hem şifrelerim tespit edilebilir, hemde yedeklerken ve yedekten dönerken kotamdan yiyebilir...

@22 Ekim 2015 09:32 Tahminimce kolayca devre dışı bırakılabiliyordur, bu kadar yaygaraya gerek yok.

Uygulama ve doze olayı güzel olmuş

Dağ fare doğurmuş sadece isim farklı kitkat lolipoptan iyi bakalım android 6 lolipopu aratırmı tek güzel özelliği şarj için görünüyor uygulamada göreceğiz

Yine android iste. Kisa zamanda ios gecmek lazim

@22 Ekim 2015 16:36 Tabii hemen internetten indirip cihazına kurabilirsin. Aa pardon dandios sadece elma logolu cihazlarda çalışıyordu...

s6 da zaten parmak izi kilidi var tek sorunum şarj çabuk bitiyor bunu engellerse güzel olur

Bu parmak izi olayı parmak izi olmayan cihazlara nasıl gelecek sadece google playda mi olacak yoksa telefona parmak izi mi geleceke

Bunların hepsini 4.4'de de yapıyordum. Sadece bi arayüz değiştirilmiş hepsi çöp. Geçecek arkadaşlar boşuna uğraşmasın boşverin.

Boşuna indirmeyin,1jb,internet giyiyor sadece saat kalınlaşmış.uygulamalarıda aşağıya doğru giderek buluyorsunuz.deymez

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost