Android mi, iOS mu, Windows mu?

Android, iOS ve Windows Phone'un ülkelere göre kullanım oranları, çarpıcı gerçekleri ortaya koyuyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Kantar: Android Çoğu Pazarda Yükselişte!

Bağımsız piyasa analiz firması Kantar Worldpanel, Şubat 2017 itibariyle sonlanan yeni akıllı telefon kullanım raporunu yayınladı. Raporda ABD, Çin, Birleşik Krallık, Almanya, İtalya gibi önemli pazarlara ait veriler yer alıyor.

Kantar, geçen ayki raporunda "sadece iki akıllı telefon ekosistemi ileriye gidiyor - iOS ve Android" demişti ve artık "iki işletim sisteminden oluşan bir dünyada" yaşadığımızı söylemişti. Firmanın yeni raporu, bu değerlendirmeyi güçlendiriyor. Bu ayki rapor, Windows'lu telefonların düşmeye devam ettiğini, iOS'un gücünü koruduğunu, Android'in ise gücüne güç kattığını söylüyor.

ABD'de iOS'un pazar payının önceki seneye göre 3,7 puan arttığı ve yüzde 42'ye ulaştığı gözleniyor. iOS bu büyümenin büyük kısmını yüzde 58,9'dan yüzde 55,9'a gerileyen Android'e borçlu. Windows'un ABD'deki pazar payının ise yüzde 2,6'dan yüzde 1,7'ye gerilediği gözleniyor.

Diğer pazarlara baktığımızda Android'in Birleşik Krallık'ta ve Almanya'da pazar payını koruduğunu, Windows Phone'un ise çok kan kaybettiğini görüyoruz. İspanya'ya baktığımızda Android'in tüm rakiplerini ezdiğini, pazar payını yüzde 90'dan yüzde 92,2'ye yükselttiği gözleniyor. Kantar'a göre bu yükselişte Çin'in Xiaomi markasının ve İspanyol marka BQ'nun önemi büyük.

Windows Phone'ların Aralık 2013'te yüzde 17,1 ile zirve yaptığı İtalya'da işletim sisteminin yüzde 4,3'e gerilediği gözleniyor.

Farklı bölgelerdeki akıllı telefon pazar payı detaylarına, Kantar'ın etkileşimli aracıyla göz atabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Tek kelime: iOS and kalite...

aklı dengesi sağlam her insan android tercih eder ios yada windows pişmalığını değil...

@grezimonk akli dengemizin yanında paramız da var ki premium hissiyat için apple tercih ediyoruz ;)

@grezimonk Hepsi aynı elden çıkıyor ve birbirinin laciverti. Bir gün anlarsınız. Umarım !

@17 Nisan 2017 22:44 yanlış taşeronu aynı kullanan marka çok... ama arasan farklı üretici çıkar...

@17 Nisan 2017 19:15 2000 tl para veriyorsunuz ama istediginiz zil sesini bile yapamıyorsunuz bu nasıl kalite

@grezimonk Telefondan anlamayan basit ve kullanışlı bir cihaz isteyen tabiki iphone almalı ama biraz olsun cihazını kisişelleştirmeyi seven, berbat uygulamalara uygulama başına 3,60 lira vermek istemeyen ya da arkadaşına Whatsapp'dan mp3 göndermeyi, telefonunun temasını değiştirmeyi, pdf begelerini pc'den atıp telefonundan okuyabilmeyi hatta en basitinden zil sesini dilediği şarkı yapmak isteyen insan ios'dan kesinlikle uzak durmalı.

Herkesin tercihleri değişir hepsini kullanmış biri olarak ios diyorum

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play