Android nasıl bir numaraya yükseldi?

Android iPhone'u da geçip 1 numaraya yerleşti. Peki ama bunu nasıl yaptı? Araştırdık...

Android nasıl bir numaraya yükseldi?
Android, Amerika'da 1 numara oldu. Peki Android'i rakiplerinden ayıran ve bu konuma getiren ne?

Son günlerde yayınlanan bir rapora göre Google'ın mobil işletim sistemi Android, ABD'de en çok kullanılan akıllı telefon platformu haline geldi.

Araştırma şirketi comScore'un verilerine göre Android, Amerika'da yüzde 31.2 pazar payına sahip. BlackBerry'nin işletim sistemi onu yüzde 30.4 ile takip ederken Apple'ın işletim sistemi iOS ise yüzde 24.7'lik bir paya sahip.

Peki Android'in bu yükselişinin nedeni ne? İşte Android'i birinciliğe taşıyan başlıca nedenler:

Kullanıcılar alternatifleri seviyor: Yalnızca bir iPhone'un yanında onlarca Android seçeneği bulunuyor. comScore'a göre Ocak ayında 74 farklı Android telefon piyasadaymış. Bir Google yetkilisi ise toplamda 170 Android cihazının bulunduğunu söylüyor.

Fiyat konusunda da Android farklı seçeneklere sahip. Bazı Android telefonları sadece birkaç yüz dolara maloluyor.

İnternet entegrasyonu ve Market, uygulamalar

Android uygulamaları geliştiricileri, istediklerini yapmakta daha serbestler

comScore analizcisi Mark Donnovan'a göre tüm bunlar zaman zaman tutarsız bir Android deneyimi meydana getirse de kullanıcıların istediği şeyi tam olarak seçebildiklerini söylüyor.

İnternet entegrasyonu: Google bir bakıma internete hükmediyor diyebiliriz. Consumer Reports editörü Mike Gikas'a göre şirketin arama, çevrim içi harita ve ses tanıma teknolojisi onu akıllı telefon pazarında iyi bir konuma getiriyor.

Android Market'in açıklığı: Teknoloji dünyasında 'açıklık' artık her yerde rastladığımız bir terim, ancak Andoid Market'i rakiplerinden ayıran bir yönü var: Herkes uygulama yapabiliyor ve bu uygulamaların telefonlarla geliştiricilerin istediği her şeyi yapmasına izin verilebiliyor.

Apple ise uygulamalar yayınlanmadan önce onları bir onay sürecinden geçiriyor. Google, politikalarına uymayan uygulamaları geri çekiyor ancak sonrasında filtrelemiyor.

İhtiyacınıza göre uygulamalar: Uygulama sayısında Android, Apple'a göre oldukça geride. Android Market'teki toplam uygulama sayısı 150.000 iken Apple 350.000'den fazla uygulamaya sahip.

Google'ın stratejisi,Gikas ve Donovan'ın yorumları

Gikas'a göre, Google akıllı telefon piyasasını izleyerek en iyi fikirleri gelişirdikten sonra ortaya çıkmış

Ancak Gikas'a göre Android uygulamaları, ortalama bir tüketicinin telefonuyla yapmak istediği hemen hemen herşeyi kapsıyor ve daha fazla uygulama olması satışları artırmayabilir.

Donovan ise Apple'ın uygulamalar alanında önde olduğunu söylüyor.

Her şeyin en iyisini 'alıp' dağıtmak: Google, mobil işletim sistemi için herhangi bir ücret talep etmiyor ve analizcilere göre bu cep telefonu üreticilerinin Android'i seçme nedenlerinden bir tanesi.

Ancak Gikas'a göre bir faktör daha var. Ona göre Google, akıllı telefon piyasasının gelişmesini bir süre beklemiş ve en iyi fikirlerle ortaya çıkmış. Gikas bu düşüncesini Palm tarafından geliştirilen ancak Android ile tanınan çoklu görev işlevini örnek göstererek destekliyor. Gikas sözlerine şunları ekliyor:

'Android kendini farklı işlevlerle piyasada buldu. Telefonları sahip olduğu daha büyük ekranlar, entegre kişi sistemleri, kablosuz veri ağlarında daha hızlı erişim ve daha çok özelleştirme seçenekleriyle piyasada baskı oluşturuyor. '

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Android'in 1 numara olmasını zaman gazetesinin tirajının Türkiye'de bir numara olmasına benzetebiliriz.

BELEŞE DAĞITILIYOR'da ondan. Nasıl olsa Google telefonlarını kullananların kişisel bilgilerinden Milyonlarca dolar reklam geliri elde ediyor. Üreticilerde beleş diye telefonlarına Android koyuyorlar.

Pazar payı bu yüzdendir Android'in. Bu kadar basit.

symbian la androidin arasında bu kadar fark var mı ??varsa neler ??

Android'in 1 numara olmasını zaman gazetesinin tirajının Türkiye'de bir numara olmasına benzetebiliriz.

BELEŞE DAĞITILIYOR'da ondan. Nasıl olsa Google telefonlarını kullananların kişisel bilgilerinden Milyonlarca dolar reklam geliri elde ediyor. Üreticilerde beleş diye telefonlarına Android koyuyorlar.

Pazar payı bu yüzdendir Android'in. Bu kadar basit.
__________________________________________________________

Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. Böyle birşey yapsalar kodunu inceleyen biri "siz napıyorsunuz kardeşim" diyerek dava açardı. Hem szin kullandığınız kapalı kaynak kodlu işletim sistemlerinin sizden bilgi çalmadığını nereden biliyorsunuz?

gerçek şampiyon ios kimse kendini kandırmasın adamlar tek bi cihazla bu pazar payına sahip iphone un çeşitli modelleri çıksa androidi tarihe gömmesi 1 hafta en fazla ...

Sevgili ziyaretçi. Yaklaşık 10 yıldır gmail ve artı olarak google'ın tüm ürünlerini kullanıyorum. Tüm standar bilgilerimi de verdim Ancak hiç SPAM posta almadım. Peki bu raklamı nereden yapıp da milyonlarca reklam geliri alıyor? Bir açıklar mısın?

yanılmıyorsam bu sitede daha önce android uygulama sayısı 200.000 den fazla olduğu söylenmişti

İnsanlara yasak koyarsanız kırmaya çalışırlar. Yasak koymazsanız onu alırlar. :)

Android'in gelismesinin en onemli nedeni acik kaynak kodlu olmasi ve isteyen herkesin bu sistemi gelistirebilmesi veya kisisellestirebilmesi. Eger telefon ureticilerinin kullandigi sistemi kullanmak istemiyorsan root islemi ve flashlamadan sonra custom rom yuklemek mumkun. Ama normal romlarda iOS'e gore bence daha onemli ozelliklere sahipler.

1 Numara olmasi sorun degil tamamiyla Nokianin konumunada gececgi garanti serbestlik imzasiz program yüklemek icin kisiye ait secenek vidyo ve ses formatlarinda herseyin desteklenmesi, usbden baglandiginda programsiz dosya degistirme aktarma vs vs kisacasi özgürlük.
Tek sorun ise google sürekli calisip androidi ilerletmesine ragmen üretici firmalarin Soyn gibi digerleride yapiyor ama Sony asiri sekilde yeni sürümleri cikardiklari modellere uyarlamamasi Google buna care bulursa Symbianin 4 5 sene önceki yüzdesine rahat ulasacaktir.
Senelerce windows mobile kullanmis olarak win phone 7 deki Microsoftun apple sirketinin kitleme yöntemine uyarak adam gibi cikardigi sistemin icine etmeside Androide yaradi.
Oldukca stabil hizli ve avantalari olan win 7 Microsoftun anlasilmaz sacmaligi yüzüne tek basina sayilir belki Bada, Webos, yada aklima gelmiyor Rimin yeni programi parasal destegi asiri sunarlarsa ve diger alanlara acilirlarsa bunlari yakalayabilir özellikle Badadan Nokianin iyi dersler almasi gerekirdi.

Ziyaretçi yazmış: 15:17

Bu mantık doğru olsaydı Symbian'ın olduğu yerde Android'e hiç gerek olmazdı. Bence bu durum biraz MacOs ve Windows ikilisine benziyor. Biri sadece özel donanımıyla çalışırken, diğeri herkese açık, her donanımla kullanılabiliyor ve çok daha yaygın.

BELEŞE DAĞITILIYOR'da ondan. Nasıl olsa Google telefonlarını kullananların kişisel bilgilerinden Milyonlarca dolar reklam geliri elde ediyor. Üreticilerde beleş diye telefonlarına Android koyuyorlar.

Haklisin bizde herkez konusur Microsoft ve Apple sanki kendilerine ait reklam platformlari yok ve aynisini yapmiyor demi bedava programlarda bu 2 platformda sanki reklam yok demi bos konusmayi marifet saniyorsun ha Apple ne yapcak sizin bilgilerinizi kullanici dostu sanki laf ola torba dola

afyon 4 alsaydım kırdımaydı vs... çok uğraşıcağımdan emindim o yüzden galaxy s aldım yoksa ios'da android'e biraz benseydi afyon alırdım... kopyala yapıştırı özellik olarak sunmaya çalışan firmadan hiç b.k olmaz he nedir kullanımı ve arayüzü basit olduğu için çok tutuluyorki buda normal bayan bir kullanıcının android kullanması heralde telefonu kırmasıyla sonuçlanırdı...tabi bu yeni çıkan veya çıkıcak olan üst düzey telefonlar için geçerli değil örnek verirsek galaxy s2 veya Motorola Atrix 4G gibi zaten bu telefonların hızlandırma gibi bir işeleme bile gerek kalmıcak kadar güçlüler buda telefonu akıcı yapar...
galaxy S'de güçlü bir telefon ama birdizi işlemlerden geçilmesi lazımki gerçekten telefonun vaadettiği o gücü kullanabilmek için...

"symbian la androidin arasında bu kadar fark var mı ??varsa neler ??"

symbian ile android karşılaştırılamaz bile ;) gördüğünüz gibi zaten kimse karşılaştırmıyor... symbian devrinin bittiğini düşünüyorum

"Android'in 1 numara olmasını zaman gazetesinin tirajının Türkiye'de bir numara olmasına benzetebiliriz.

BELEŞE DAĞITILIYOR'da ondan. Nasıl olsa Google telefonlarını kullananların kişisel bilgilerinden Milyonlarca dolar reklam geliri elde ediyor. Üreticilerde beleş diye telefonlarına Android koyuyorlar.

Pazar payı bu yüzdendir Android'in. Bu kadar basit."

saçma... o kadar yatırımı boşuna mı yapıyorlar örneğin htc'nin sense arayüzü, samsung'un galaxy arayüzü vb.
ayrıca zaten android telefonlar diğer akıllı telefonlardan daha ucuz çünkü diğerleri ücretli olduğu için üreticiler onu da telefonun fiyatına ekliyor... kimsenin parayla aldığı işletim sistemlerini bedavaya satma gibi bir isteği yok!!!!!

Nasıl olsa Google telefonlarını kullananların kişisel bilgilerinden Milyonlarca dolar reklam geliri elde ediyor. .......................................................................................
Google hiç olmazsa kişisel bilgilerinizi istiyor ki vermek istemezseniz de yine telefonu istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
Apple'da (jailbreak yapmadan) iphone kullanmak isterseniz kredi kartı numaranızı vermek zorundasınız. Yoksa ücretsiz bir uygulama dahi indiremiyorsunuz. ücretli uygulama almak istersem girerim kredi kartı numaramı. apple sunucularında kredi kartımın kayıtlı kalmasının altında hangi neden yatıyor acaba???

Adamlar İOS gibi sadece tek bir telefona hazırlamadı tabi lider olcak sony,samsun vs devler kullandı kullanıyo

Android para ile satılıyor olsa şimdiki gibi özgür olamazdı yani iOS'dan farkı kalmazdı. Tüm açık kaynak kodlu yazılımlar ücretsizdir.

symbianla andoidi karşılaştırmıyo kimse..peki arasındaki farklar ne yani bu kadar uçurum var mı ?? İOS la karşılaştıramazsın tmm ama androidle ne fark var ??

23:39 şakamısın sen heralde parayla satılıyor ama fiyatı win mobile 7'ye göre çok düşük androidin lisans ücretleri düşük...

Apple'da (jailbreak yapmadan) iphone kullanmak isterseniz kredi kartı numaranızı vermek zorundasınız. Yoksa ücretsiz bir uygulama dahi indiremiyorsunuz. ücretli uygulama almak istersem girerim kredi kartı numaramı. apple sunucularında kredi kartımın kayıtlı kalmasının altında hangi neden yatıyor acaba???
---------------------------------------------------------------------
Kart numaranızı girmeden de Apple ID alabiliyorsunuz, biraz internette araştırma yapsanız görürdünüz.

yaw açık kaynak kodlu diyosunuzda bu açıkkaynakkodları nerede verinde bizde birşeyler yapalım.

ms de win7 yüklü cep yapsın diye öne 1milyon dalır veriyor şirkete sonda düşükbir ücret istiyor w7 için ne ayak anlamadım ama bineni ücretsiz sayılır.

android beleş falan değitılmıyor. android'in rakiplerine bir bakın

symbian nokianın kolları altında olduğu için tercih edilmez. neticede kimse rakibine kazandırmak istemez.

windows mobile hiç bir zaman kullanıcı dostu olmadı oldukça karışık bir sistemi var
javada ise ortak bir çatı yok her telefona özel uygulama gerekiyor ayrıca kütüphaneleri yetersiz.

android ise linux tabanlı google gibi makra değeri yüksek bir yazılım firması tarafından geliştirilen %300 gibi bir oranla büyüyen uygulama marketine sahip mobil iştletim sistemi.

dikkatli bakarsanız üreticiler açısından android'in rakibi yok. microsoft bu amaçla büyük bir adım attı ancak geç kaldı. artık android'in popüleritesi tavan yapmış durumda. bu dakikadan sonra savaş bitti.

android'e olan talep çığ gibi büyüyecek. bu sene sonuna kadar uygulama sayısı ios'u geçicektir.

daha henüz 2 çekirdekli işlemcilere yeni geçildi tegra cebe girdi. hatırlatmak isterim ki tegra 2 quake 3'ü 60 fps ile oynatabilecek kadar güçlü bir işlemcidir. bu işlemci gücü büyük oyun piyasasının önünü açıcak. ve oyun firmalarının ilk tercihi android olacaktır. çünkü android artık daha yaygın. artık call of duty çıkarken pc, konsollar ve cep telefonlarına da çıkacaktır. bu tarz gelişmeler apple'ın payını büyük oranda düşürecektir.

olay aynı pc mac çatışmasına dönüşecek. apple fanları apple kullanmaya devam edicek ancak geri kalan herkez android'e yönelicektir.

özetle mobil piyasasının windows'u android olucak

Ya appele napsin tek basina iphone serisi telefonlar ios kullaniyor kac cesiti var dersen 4 cesit tefonla 24,7 lik bir oran bence cok iyi android kac cesit telefon kullaniyor 5-10-20 kac? ki bu oran gittikce artacaktir ios la ortaya cikan akilli telefon furyasini herkez sevdi ve buna altarnatif sadece android var ios sistemini dagitmadigi icin napiyorlar android e hucum ediyorlar cunku artik telefonlar alo demek icin kullanilmiyor.

Ingıltere deyim iphone4 yenı cıktı nasıl bır kuyruk regent street magazasında!..yoldan geçerken bunlar gerızekalı dedim neyse apple ın en önemli yanı yaptıgı şeyde falzasıyla kalite kokması..fotograf makinesi 5mp ama nokia haricinde ondan iyi foto ceken gormedim..ios basit ve pratik kullanımlı.,magazasında belki 100 tane iphone 4, musteri kullanıma sunulmus insanlar deli gibi oynuyor birbirinin fotoğrafını çekiyor,ucretsiz nete giriyorsunuz yolunuza bakıp devam ediyorsunuz :) ustelik isletim sıstemıde tıkır tıkır çalışıyor banamısın demiyor..elektronik manyağı olarak bir htc im olsun diye hep istemişimdir,dolayısı ile htc desire hd cıkınca oldukça araştırdım..android de daha özgür olmam ki kısıtlanmayı sevmem!!ve htc nin ekranının daha büyük olması gibi nedenlerle htc yi tercih ettim su andada gayet memnun kullanıyorum ,soyle söyliyim iphone daha stabil çalışır yani sayfayı çevirdinizmi sayfa harbiden su gibi akar gider androidde ufak takılmalar olabilir ancak genel olarak pek rashatsızlık vermez ,o kadar çok ayrıntı ve kullanım kolaylığı düşünülmüşki iphone bana çocuk oyuncağı gibi geldi..mesela 4.3 ekranda kitap okumak cok keyifli oyle guzel bir boyutki telefonu yan çevirdiğinizde ortalama bir kitabın tam genişliğinde oluyor dolayısı ile ben bu boyutun akıllı telefonlar için standart olucağına inanıyorum..nitekim kullanınca bu telefon iphone a rakip olabilecek tek telefon dedim satıslar patlar dedim ve öylede oldu :) alimmiyim neyim :)..londra metrosunu her gün yaklaşık 3.5 milyon kişi kullanır metroya ilk bindiğimde çok şaşırmıştım bi vagondaki 100 kişiden 60 ı gazete veya kitap okur diğer kırkından 20 30 uda iphonecuklarıyla oyun oynar muzik dinlerlerdi, bügünlerde ise aynı şekilde müzik dinlenip oyun oynanan her 3-4 iphone kullanıcısının yanında birden htc d.hd belirdi.,burdan ikinci kehanetimde buluniyim gerçi artık gayet açık ama genede söylemekte fayda var.,son yıllarda yaşanan yazılım savaşını android kazandı ve bu bir sürede böylede devam edicek..android ve iphone yazılımları gençlik dönemlerini bitirip olgunlaşma dönemlerine girmeye başladılar,telefonda artık neredeyse pc deki kadar özgürsünüz mesela yatakta facebookta gezmek kitap okumak hele haber programlarıyla haberleri kitap okur gibi okumak pc den bile keyifli ..sonuç!!olgunlaşmaya başlayan yazılım artık üzerinde daha çok durulması gereken konuları gündeme getirdi(tabiki teknolojinin ilerlemesine paralel olarak)buda önümüzdeki 2-3 yıldada bu sefer donanım alanında savaş yaşanacağını gösterir bu nedemek süper hızlı işletim sistemleri,güçlenen işletimlerle her süper cep telefonunun birer psp ye dönüşmesi, yuksek netlikte fotoğraf çekimi ,3d .,son yıllar yazılımsal savaş ve önümüzdeki yakın gelecektede donanımsal savaş olucak gözüküyor .,bu noktada nokia büyük bir yükseliş olabilir...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir