Android N'nin çoklu-pencere işlevi göründü!

Android N'nin en önemli yeniliği, yeni yayınlanan Geliştirici Önizleme içerisinde keşfedildi!

  • Zeynel A. Öztürk
Android N'nin çoklu-pencere işlevi göründü!

Android N'nin bize sunacağı en önemli yeniliklerden bir tanesinin çoklu-pencere işlevi olacağı bir süredir konuşuluyor; hatta bu işlevin varlığı birkaç hafta önce Google tarafından doğrulanmıştı. Şimdiyse yeni bir keşif sayesinde bu işlevin Android N'nin Geliştirici Önizleme sürümünde bulunduğu anlaşıldı.

"Freeform" adlı çoklu-görev işlevi varsayılan olarak kapalı olduğundan, onu etkin hale getirmek için birkaç adımı takip etmek gerekiyor. İşlevi etkinleştirdikten sonra birden çok pencereyi giriş ekranında görebiliyor ve kullanabiliyorsunuz. Bu pencereleri kenarlara yaslamanıza, taşımanıza, yeniden boyutlandırmanıza, "X" düğmesine basarak kapatmanıza izin veriliyor.

Ars Technica'ya göre Android N'de fare işaretçisi desteği de geliştiriliyor. Rapora göre yeni çoklu pencere işlevi, hem telefonlarda hem de tabletlerde etkin hale getirilebiliyor. Elbette işlevin büyük ekranda kullanılması daha faydalı olacaktır.

Android N'nin yeni çoklu-pencere işlevinin ve genel olarak daha fazla detayın Google'ın 18-20 Mayıs tarihlerindeki I/O geliştirici konferansında ortaya çıkması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Nexuslar sevinsin diğer üreticiler yıllardır bunu sunuyor zaten

@24 Mart 2016 13:48 Nexuslular yillar once romlar ve xposed yardimiyla coktan aldi o ozelligi entegre ve hizli calismasi ise suan gerceklesiyor. Saf android arayuzu hicbir zaman hantal TouchWiz veya turevleri ile kiyaslanamaz.

çok orjinal gerçekten bravo google neden şimdiye kadar kimse bir işletim sistemine pencereleri koymayı düşünemedi aaa

Windows çakması ve çok kötü olmuş. Chrome sol üst köşe zaten boşken üstünü yeni bir çubuk eklemiş ve berbat olmuş.

Google bu sefer Windows'u bitirmeye oynuyor anlaşılan...

ey ziyaretçiler sırf yorum olsun diye yazıyorsunuz değil mi şuan sadece iki pencereye izin veren telefonlar var bu çoklu pencere özelliği pc ekranı gibi düşün

Masaüstü ve dizüstü için Android'in ayak sesleri.

Harika olmuş, android en büyük eksikliklerinden birini gidermeye çalışıyor.Çok da başarılı.Tam masaüstü sürümü sabırsızlıkla bekliyoruz.Bu arada,sadece iki pencere açabilen çoklu ekran özelliğiyle bu özelliği karıştıranlar da var:=)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost