Android, Üç Büyük Devin Arabalarına Giriyor!

Dünyanın üç büyük otomobil üreticisi, Google ile stratejik işbirliği yapma kararı aldı: Android temelli araçlar geliyor!

  • Barış Terun
Android, Üç Büyük Devin Arabalarına Giriyor!

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alan 3 marka, 1999  yılında küresel çapta bir işbirliği yaptı. Japon Nissan ve Mitsubishi ve Fransız Renault... Nissan ve Mitsubishi gerek Asya gerek Kuzey Amerika pazarında ciddi paya sahipken; Renault modelleri ise Avrupa'nın en çok satılanları arasındaydı. Üç şirket de; gerek ortam platformları, gerek birlikte geliştirildikleri motorları gerekse elektronik sistemleri ile dünya çapında büyük başarı elde ettiler.

Renault-Mitsubishi-Nissan üçlüsü; şimdi de Alliance (Birlik) isimli organizasyonun temellerine imza attı. Bahsi geçen anlaşmaya göre "fantastik üçlü" yeni otomobillerini, 2021 yılına kadar Google Android işletim sistemi ile entegre edecek. 

Otomobil ve teknoloji tutkunuysanız yeni anlaşma sizin için çok şey vadediyor. Üçlünün yeni otomobilleri Google Maps, Google Assistant ve nice Android uygulamasıyla piyasaya sürülecek. Üstelik yeni otomobillerin dokunmatik ekranları üzerinden Play Store'a kolayca bağlanılabilecek. Otonom (kendi kendini sürebilen araç) mimari de, Android ile uyum içerisinde çalışacak.

Otomobil sektöründe pek çok marka, hali hazırda Google Maps'den faydalanıyor. Lakin bu işbirliği ile birlikte Google Maps servisleri her zamankinden güçlü olacak. Rotalar keskinleşecek, haritalar güncellenecek ve komutlar netleşecek.

Google Maps ve Google Assistant, Üçlü İttifak'da sürücünün dikkatinin dağılmamasına öncelik tanıyacak. Sürücü ses kontrol mimarisi sayesinde haritalara, ek uygulamalara ve sınırsız servise ulaşabilecek. Klima, süspansiyon ve sürüş modları bile ses ile kontrol edilebilecek. Basit bir örnek vermemiz gerekirse; Spotify ve Skype gibi uygulamalar kolayca indirilip ve kullanılacak.

Nissan ve Mitsubishi, Asya ve Kuzey Amerika piyasasında entegrasyon yaparken, Avrupa tamamen Renault'un hakimiyetinde olacak. 

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play