Android uygulamaları artık Windows'ta!

Android Market'teki sayısız uygulamayı PC'nizde kullanmak mı istiyorsunuz? Öyleyse iyi haber içeride

  • Gökay Özbudak

Android uygulamalarını bilgisayarlarda Windows işletim sistemiyle de kullanmak artık hayal olmaktan çıkıyor. 7.6 milyon dolara kurulan BlueStacks, Android uygulamalarını PC'lere getirmek için kolları sıvamış durumda.

Mobil cihazlardaki uygulamaları bilgisayarlara taşınma fikri aslına bakarsanız temelde oldukça basit. Hatta BlueStacks'in kurucu ortaklarından McAfee'nin eski teknoloji şefi Rosen Sharma fikrin nasıl ortaya çıktığını şu şekilde anlatıyor; "Fikir çok basit. Başka bir firmanın kurucularından birinin kızı akıllı telefonda uygulamalarla oynuyordu. Sonra bir dizüstü bilgisayara gitti ve aynı uygulamaları orada da istedi. Hem tüketici hem yatırımcı tarafından böyle bir şey isteyenlerin sayısı çok ama çok fazla."

Ancak kafalarda bazı sorular da oluşmuyor değil. Örneğin, bugünkü Android işletim sistemi ARM işlemci kullanan tabletlerde ya da akıllı telefonlarda çalışıyor ama Windows kullanan bilgisayarlar x86 çipleri kullanıyor. Bu yüzden BlueStack açık kaynaklı Android projesinden kendi işletim sistemini kullanacak. Bununla beraber, Firefox ve Opera gibi tarayıcıların kullandığı Yerel Geliştirici Kitleri'yle beraber gelen sorunlar da bulunuyor. Bu tip yazılımlar doğrudan işlemciyle çalışıyor ve Android gibi Java benzeri bir yazılım kullanmıyor. Bu yüzden de en azından şimdilik BlueStacks bu tip programlarda çalışamayacak.

Dokunmatik ekran olmadan olur mu?

Uygulamaların kullanımı söylendiği kadar kolay olacak mı?..

Aslında sizin de kafanızda oluşan ilk soru muhtemelen bu ikisinden biri değildi. Asıl soru, genellikle dokunmatik hatta çoklu dokunmatik ekranlarda çalışmak için özel olarak ayarlanmış uygulamaların Windows'da nasıl çalışacağı. Ya da geliştirilecek olan bir kullanıcı arayüzünün uygulamanın tüm özelliğini götürüp götürmeyeceği. Sharma bu konudaki endişeler için şunları söylüyor; "Birçok dokunmatik cihaz görüyoruz. İki yıl içersinde, standart bir dizüstü bilgisayarın dokunmatik ekranı olacak. Bunun dışında oyunlar gibi kesinlikle dokunmatik ve çoklu dokunmatik uygulamalar kalıyor. Yine de kapsama alanı oldukça geniş."

PC'lerde kullanılacak olan Android uygulamalarının satışları Amazon.com'un Android Market'inden yapılacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Süper haber :)

cidden baya iyi olur:) test etmek istediğim programları daha raha kullanabilirim.)

Ürünün sitesini inceledim ve tanıtım videosunu izledim. Pc veya laptop üzerine kurulacak bir uygulama ile olacağı anlatılıyor ama bu uygulama sanki sanal makine izlenimi yarattı bende. çünkü android uygulamalardan windows uygulamalarına geçeceğimiz zaman kolaylıkla bir butonla switch yapıp windowsa geçebileceğimizi söylüyorlar. Ayrıca kendi görüşüm büyük ihtimal mouse desteği olmayacak ve dokunmatik ihtiyacımız olcak ki bu özellikle ülkemiz için çok da cazip hale getirmiyor bu uygulamayı. Ama eğer windows mobile yüklü tabletlerde kullanılabilirse bu sistem daha güzel olur.Ama şunu söylemek lazım güzel bir çalışma. Benim gibi android için uygulama yazanların daha çok seveceği türden ene azından uygulamalarımız windows ortamında da kullanılabilecek gibi gözüküyor. Merakla takip etmeye devam edeceğim bu uygulamayı.

VMware üzerinde adroid kurdum internet çıkışında sorun yaptı sadece dokunmatik kısmıda mause ile gayet normal

VMware üzerinde adroid kurdum internet çıkışında sorun yaptı sadece dokunmatik kısmıda mause ile gayet normal

Sadece test amaçlı kullanılır, yoksa PC'de telefon yazılımı kullanmanın bi getiri yok :D

reedpad tablet pc kullanıcısıyım süper bir haber bu !! yani tablet pc ye de windows u kurabileceğimiz anlamına mı geliyor bu ? :))

Sen de yorum yaz